3rd Annual Canadian River Run - 9/3/2009
Shawnee, Ok.
High School Girls 3200 Meter Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Grandstaff, Kati Seminole 13:41.30 1
2 Clark, Taylor Yukon 14:08.04 2
3 Mills, Kendall Seminole 14:14.89 3
4 Sanders, Shameka Del City 14:41.57
5 Colclazier, Connor Seminole 14:46.57 4
6 Hooten, Abbie Seminole 14:47.33 5
7 Grooms, Crystal Yukon 14:50.46 6
8 Dent, Miranda Shawnee 14:58.01 7
9 Womack, Ashley Yukon 15:03.21 8
10 Cousins, Jessica Shawnee 15:11.35 9
11 Massey, Sarah Yukon 15:11.60 10
12 Wilkerson, Megan Yukon 15:12.47 11
13 Norton, Kaitlyn Yukon 15:14.09 12
14 Jenkins, Sarita Shawnee 15:14.45 13
15 Flowers, Julia Oilton 15:15.16
16 Wilson, Hannah Yukon 15:20.97 14
17 Hall, Bethany Shawnee 15:24.32 15
18 Mackey, Sarah Luther 15:24.87
19 Roberts, Callie Yukon 15:27.84
20 Barrett, Magan Seminole 15:31.51 16
21 Jezioro, Brianna Yukon 15:33.76
22 Ashcraft, Lexi Seminole 15:37.10 17
23 Crowe, Lexy Shawnee 15:43.77 18
24 Henley, Lakin Seminole 15:49.69 19
25 Crawford, Mikayla Shawnee 2 16:02.51 20
26 House, Kassidy Seminole 16:07.81
27 Webster, Shelby Seminole 16:19.89
28 Bass, Jordan McAlester 16:42.20
29 Sosbee, Carson Seminole 16:44.97
30 Lotter, Victoria Ada Public Schools 16:50.07 21
31 Huffman, Maci Ada Public Schools 16:53.59 22
32 Tredway, Jessica Yukon 16:57.06
33 Schradle, Alexandra Yukon 17:00.40
34 Barrett, Taylor Yukon 17:01.19
35 Mayhue, Amber Ada Public Schools 17:01.61 23
36 Downs, Katelynn Shawnee 17:15.60 24
37 Martin, Mallory Yukon 17:18.62
38 Khile, Tabitha Yukon 17:20.78
39 Wright, Meagan Ada Public Schools 17:31.11 25
40 Staude, Emalee Shawnee 17:34.18 26
41 Hurst, Chelsey Oilton 17:35.43
42 Eubanks, Marianna Yukon 17:36.25
43 Killman, Berkley Yukon 17:39.23
44 Womack, Emily Seminole 17:39.60
45 Bayatfar, Ariel Ada Public Schools 17:44.77 27
46 Grovey, Kelsie Shawnee 2 17:45.35 28
47 Tramble, Mya Shawnee 2 17:47.32 29
48 Mohamud, Fatima Yukon 17:49.00
49 Young, Brenna Yukon 17:53.74
50 Ward, Kim Shawnee 2 18:01.63 30
51 Kumar, Wamika Ada Public Schools 18:04.20 31
52 Gates, Natalie Shawnee 18:04.65
53 Edwards, Shawnee Shawnee 2 18:09.88 32
54 Hurst, Savannah Shawnee 18:24.61
55 May, Brittney Yukon 18:26.00
56 Wilbanks, Janine Yukon 18:31.35
57 Adams, Taylor Jo Seminole 18:33.28
58 Lucas, Zoie Seminole 18:38.59
59 Cox, Tesla Yukon 18:41.39
60 Hignite, Mariah Yukon 18:42.02
61 Lightfoot, Hannah Ada Public Schools 18:47.39 33
62 Shipman, Korey Seminole 18:47.71
63 Pottebaum, Claire Ada Public Schools 18:47.96
64 Houston, Annica Shawnee 19:18.57
65 Hays, Amy Shawnee 19:18.88
66 Roberts, Kristen Yukon 19:27.48
67 Thai, Van Del City 20:11.29
68 Radfar, Ladan Del City 20:11.54
69 Stevenson, Brittany Shawnee 2 20:17.01 34
70 Patrick, Jhvoir Yukon 20:22.65
71 Stevens, Amelia Ada Public Schools 20:23.07
72 Mize, Jessica Seminole 20:35.15
73 Roth, Shanekwa Shawnee 2 20:47.99 35
74 Laster, Kara Shawnee 2 21:04.31
75 Tidwell, Parker McAlester 21:35.14
76 Yerby, Meagan Seminole 21:59.27
77 Smith, Taylor Shawnee 2 22:15.13
78 Arrendondo, Alexis Shawnee 2 22:17.76
79 Tialga, Porche McAlester 22:18.09
80 Murray, Natalie Yukon 22:23.54
81 Blakshire, Jasmine Shawnee 2 22:24.27
82 Pivniska, Shay Yukon 22:39.74
83 Garcia, Bonnie Oilton 22:48.26
84 Reese, Cenea Shawnee 2 23:12.69
85 Adedayo, Esther Yukon 25:09.87
86 Hilton, Iva Seminole 25:19.51
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Seminole Public Schools 29 1 3 4 5 16 17 19
Total Time: 1:13:01.60
Average: 14:36.32
2 Yukon Public Schools 37 2 6 8 10 11 12 14
Total Time: 1:14:25.78
Average: 14:53.16
3 Shawnee Public Schools 62 7 9 13 15 18 24 26
Total Time: 1:16:31.90
Average: 15:18.38
4 Ada Public Schools 118 21 22 23 25 27 31 33
Total Time: 1:26:01.15
Average: 17:12.23
5 Shawnee Public Schools 2 139 20 28 29 30 32 34 35
Total Time: 1:27:46.69
Average: 17:33.34
High School Boys 5k Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Eidson, Cale Calera 17:47.28
2 Massey, Scott Yukon 18:18.79 1
3 Biles, Josiah Ada Public Schools 19:06.54 2
4 Earle, Colin Ada Public Schools 19:08.01 3
5 Patgett, Donovan Luther 19:23.45 4
6 McLain, Matthew Yukon 19:37.47 5
7 Doolin, Jimmy Dale Public Schools 19:39.65
8 Prince, Cale Ada Public Schools 19:40.38 6
9 Baxter, Tyler Yukon 20:23.29 7
10 Cook, Coleton Yukon 20:24.45 8
11 Watson, Kelby Yukon 20:25.31 9
12 Rutledge, Thomas Yukon 20:26.99 10
13 Martinez, Eddie Luther 20:29.57 11
14 Coppock, James Shawnee 20:35.21 12
15 Dies, Thaddaeus Yukon 20:40.26 13
16 Frazier, Samuel Del City 20:55.11 14
17 Spess, Ricky Luther 21:02.62 15
18 Beebe, Harley Yukon 21:05.25
19 Figueroa, Miguel Del City 21:05.87 16
20 Mattox, Clay Yukon 21:12.98
21 Rogers, Kyler Shawnee 21:26.58 17
22 Roberts, Calum Yukon 21:32.45
23 Henderson, Austin Oilton 21:37.32
24 Adams, Joel Yukon 21:37.52
25 Windsor, Seth Ada Public Schools 21:37.73 18
26 Thompson, Brooks Ada Public Schools 21:40.42 19
27 Broach, Alex Yukon 21:54.78
28 Ramsey, Patrick McAlester 22:15.91 20
29 Rains, Sean Luther 22:22.98 21
30 Edwards, Chase McAlester 22:23.73 22
31 Smith, Matt Ada Public Schools 22:25.11 23
32 Madden, Nathan Yukon 22:39.15
33 Withington, Caleb Yukon 22:51.75
34 Beasley, Tyler McLoud 22:58.34 24
35 Ravis, Matthew Yukon 23:00.06
36 McGowan, Will McAlester 23:04.61 25
37 Jackson, Justin Del City 23:05.15 26
38 Santiago, Ramone McAlester 23:06.27 27
39 Fulwider, Marquas Yukon 23:06.77
40 Gallagher, William Yukon 23:07.50
41 Briggs, Austin McAlester 23:11.97 28
42 Oneal, Anthony McLoud 23:14.35 29
43 Smith, Tyler Yukon 23:16.80
44 Martin, William Yukon 23:21.21
45 McCullay, Kyle McAlester 23:25.90 30
46 Williams, Brandon McLoud 23:35.88 31
47 Mouser, Josh McLoud 23:43.33 32
48 Bushong, Aaron Shawnee 23:45.25 33
49 Palmer, Craig Del City 23:55.41 34
50 Hamilton, Garrison Yukon 23:55.60
51 Middleton, Diamond Ada Public Schools 24:04.34 35
52 Niles, Landon Yukon 24:06.82
53 Snedeker, Tyler Luther 24:13.59 36
54 Bullard, Larry Yukon 24:51.98
55 Smith, Austin McLoud 24:54.29 37
56 Mosby, Jordan McLoud 24:54.84 38
57 Barton, Aaron Calera 25:13.93
58 Mewzel, Robbie Calera 25:28.17
59 Williams, Jordan Yukon 25:52.13
60 Radfar, Amir Del City 25:56.43 39
61 Martinez, Kevin Ada Public Schools 25:59.30
62 McDonough, Michael Calera 26:00.58
63 Matanane, Jon Shawnee 26:14.46 40
64 Lewis, Dakota Luther 26:16.19 41
65 Quintero, Zachary Yukon 26:43.79
66 Davidson, Austin Yukon 27:03.81
67 Jimenez, Joe Yukon 27:42.84
68 Cain, Tanner Ada Public Schools 27:44.06
69 Owens, Micah Yukon 27:56.54
70 Vice, Dalton Yukon 28:19.51
71 Smith, Cory Shawnee 28:57.30 42
72 Stuart, Jason Yukon 29:55.22
73 Newberry, Kenneth Yukon 31:16.92
74 Falanga, Nicholas Yukon 32:02.15
75 Dawkins, Ryan Yukon 32:20.62
76 DeVault, Zachary Yukon 33:14.85
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Yukon Public Schools 30 1 5 7 8 9 10 13
Total Time: 1:39:09.31
Average: 19:49.87
2 Ada Public Schools 48 2 3 6 18 19 23 35
Total Time: 1:41:13.08
Average: 20:14.62
3 Luther Public Schools 87 4 11 15 21 36 41
Total Time: 1:47:32.21
Average: 21:30.45
4 McAlester Public Schools 122 20 22 25 27 28 30
Total Time: 1:54:02.49
Average: 22:48.50
5 Del City Public Schools 129 14 16 26 34 39
Total Time: 1:54:57.97
Average: 22:59.60
6 Shawnee Public Schools 144 12 17 33 40 42
Total Time: 2:00:58.80
Average: 24:11.76
7 McLoud Public Schools 153 24 29 31 32 37 38
Total Time: 1:58:26.19
Average: 23:41.24
Middle School Girls 2400 Meter Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Simon, Bailey Lakeview 10:19.96 1
2 Mocabee, Tate Shawnee 10:31.04 2
3 Lofton, Kolby Seminole 11:04.32 3
4 Edgell, Josie Seminole 11:21.37 4
5 Karn, Kenzy Lakeview 11:41.29 5
6 Stafford, Kelsey Seminole 11:49.25 6
7 Moore, Alex Lakeview 11:54.00 7
8 Voss, Mary Luther 11:56.50
9 Worrell, JJ Lakeview 11:59.38 8
10 Smith, Shaye Lakeview 12:03.27 9
11 Talkington, Casey Seminole 12:03.90 10
12 Withington, Violet Lakeview 12:04.74 11
13 Wheatley, Alex Independence 12:12.80 12
14 Begley, Hunter Cottonwood 12:26.57 13
15 Marshall, Whitney Seminole 12:28.55 14
16 James, Jensen Seminole 12:42.95 15
17 Faison, Micah Lakeview 12:56.38 16
18 Martinez, Shelby Lakeview 12:57.04
19 Heathcock, Montana Cottonwood 12:58.14 17
20 Skaggs, Kaitlyn Lakeview 13:04.44
21 Adriddge, Mallorie Seminole 13:13.05 18
22 Segui, Victoria Independence 13:18.50 19
23 Toney, Lauren Guthrie 13:28.64 20
24 McInich, Kayle Cottonwood 13:40.76 21
25 Hawkins, Shelby Lakeview 13:42.08
26 Vanlandingham, Paige Seminole 13:47.66
27 Hastings, Lexi Guthrie 13:51.94 22
28 Allison, Mackenzie Seminole 13:54.19
29 Thomson, Aneli Cottonwood 13:59.93 23
30 Smith, Sierra Seminole 14:02.56
31 Smith, Jolee Seminole 14:12.20
32 Martinez, Angela Lakeview 14:17.67
33 Chappell, Jillian Guthrie 14:23.05 24
34 Holley, April Lakeview 14:43.95
35 Oslin, Samantha Seminole 14:45.69
36 Goodfox, Tara Shawnee 14:46.98 25
37 Allen, April Lakeview 14:47.47
38 Henderson, Harly Shawnee 14:48.96 26
39 Vongsouvanah, Amber Shawnee 14:50.31 27
40 Royal, Cheyenne Guthrie 14:59.81 28
41 Jones, Jenni Lakeview 15:04.00
42 Morris, Tesla Lakeview 15:05.68
43 Williams, Whitney Cottonwood 15:12.14 29
44 Cantrell, Abby Cottonwood 15:13.50 30
45 Womack, Brittany Lakeview 15:18.48
46 Rader, Haley Lakeview 15:20.23
47 Johnson, Justine Seminole 15:30.39
48 LeGrande, Trista Guthrie 15:46.64 31
49 Brinsfield, MaCayla Seminole 15:47.64
50 Swartzbaugh, Mollie Guthrie 15:52.32 32
51 Bighead, Uriah Seminole 15:52.68
52 Graham, Sydney Independence 15:53.51 33
53 Thomas, Ashtin Seminole 16:01.34
54 Shepherd, Callie Seminole 16:37.10
55 Ammons, Rachel Guthrie 16:42.85 34
56 Young, Shayna Shawnee 16:59.59 35
57 Yancey, Sadee Seminole 17:03.93
58 Stuart, Meghan Lakeview 17:10.06
59 Alameda, Kourtney Shawnee 17:12.72 36
60 Brickman, Ashley Lakeview 17:13.13
61 Campbell, Jacqui Lakeview 17:14.94
62 Chadd, Abby Guthrie 17:18.31
63 Paz, Victoria Shawnee 17:28.43 37
64 Grimes, Ryann Independence 17:32.65 38
65 Ward, Allie Guthrie 17:37.91
66 Porter, Alexis Independence 18:16.93 39
67 Lane, Katerina Independence 18:17.92 40
68 Avara, Kali Independence 18:25.16 41
69 Eishen, Jill Lakeview 18:46.01
70 Jones, Nichole Independence 18:48.27
71 Dunagan, Addison Seminole 18:56.90
72 Hill, Keaston Independence 19:18.04
73 Rivera, Seliesse Seminole 19:22.52
74 Cooper, Corri Shawnee 19:54.75
75 Hall, Sydnee Independence 20:12.35
76 Logan, Sally Independence 20:28.63
77 Gill, Kirsten Independence 20:29.94
78 Bailey, Emily Seminole 20:48.09
79 Berglund, Nina Seminole 23:27.88
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Lakeview Middle School 30 1 5 7 8 9 11 16
Total Time: 57:57.90
Average: 11:35.58
2 Seminole Public Schools 37 3 4 6 10 14 15 18
Total Time: 58:47.39
Average: 11:45.48
3 Cottonwood Public Schools 103 13 17 21 23 29 30
Total Time: 1:08:17.54
Average: 13:39.51
4 Shawnee Public Schools 115 2 25 26 27 35 36 37
Total Time: 1:11:56.88
Average: 14:23.38
5 Guthrie Public Schools 125 20 22 24 28 31 32 34
Total Time: 1:12:30.08
Average: 14:30.02
6 Independence Middle Schoo 141 12 19 33 38 39 40 41
Total Time: 1:17:14.39
Average: 15:26.88
Middle School Boys 3200 Meter Run CC
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Hale, Ty Lakeview 13:08.81 1
2 Pettigrew, Morgen Shawnee 13:27.43 2
3 Silva, Joseph Lakeview 13:29.69 3
4 Hernandez, Cesar Shawnee 14:18.29 4
5 Edgmon, Jacob Independence 14:22.27 5
6 Castrop, Braydan Lakeview 14:34.55 6
7 VonWerder, Brandon McLoud 14:36.16 7
8 Nahmahpeah, Cody Shawnee 14:44.77 8
9 Winn, Hayden Lakeview 14:54.25 9
10 Slawson, Tyler Luther 14:58.55
11 Foot, Chris McLoud 15:04.01 10
12 Barken, Brenan Independence 15:06.91 11
13 Esparza, Martin Lakeview 15:08.20 12
14 Holt, Jordan Lakeview 15:13.54 13
15 Browning, Drew Lakeview 15:14.91 14
16 Janzen, Jacob McAlester 15:18.75
17 Pearson, Hunter Independence 15:21.47 15
18 Epperson, JD Lakeview 15:31.01
19 Montgomery, Roger Lakeview 15:41.31
20 Vance, Blake Lakeview 16:02.56
21 Clement, Jared Independence 16:02.88 16
22 Baker, Austin Independence 16:20.62 17
23 Miller, Austin Independence 16:23.21 18
24 Ortiz, Freddy McLoud 16:41.91 19
25 Kenley, Caleb Independence 16:51.74 20
26 Houston, Corbin Independence 16:54.15
27 Posey, Justin Lakeview 16:56.30
28 Norton, Drake Independence 17:00.32
29 Howard, Alex Shawnee 17:12.62 21
30 Roy, Caleb Lakeview 17:49.95
31 Taylor, Bailey Lakeview 17:57.03
32 Rippetoe, Kelton Lakeview 17:59.42
33 Brown, Hadley Lakeview 18:00.44
34 Brian, Justin Independence 18:19.28
35 Fischer, Tim Lakeview 18:24.09
36 Raves, Evan Independence 18:25.81
37 Leflore, Harley Shawnee 18:36.81 22
38 Lukes, Austin Lakeview 18:50.07
39 Walker, Bailey Lakeview 19:00.30
40 Ward, David Independence 19:15.54
41 Huff, Michael McLoud 19:26.81 23
42 Johnson, Jesse Independence 19:27.54
43 Molloy, John McLoud 19:32.81 24
44 Ogletree, Austin Lakeview 19:36.28
45 Tiffin, Channey McLoud 19:39.23 25
46 Redford, Colby Independence 19:51.65
47 Rauniker, Erik McAlester 20:00.01
48 King, Joshua Independence 20:02.26
49 Ross, JD McAlester 20:17.88
50 Eggler, Jonathan Independence 20:26.02
51 Cooke, Austin Independence 20:27.10
52 Gardner, Jeremiah McAlester 21:04.00
53 Bird, Edward Shawnee 21:10.24 26
54 Lacky, Ryan McLoud 21:11.56 27
55 Pershall, Kody Lakeview 21:56.31
56 Lozoya, Joge Lakeview 22:09.45
57 Patrick, Zachary Independence 23:20.37
58 Haddad, Nick Independence 23:20.58
59 Devoll, Christopher Independence 27:02.94
Team Scores
=================================================================================
Rank Team Total 1 2 3 4 5 *6 *7 *8 *9
=================================================================================
1 Lakeview Middle School 31 1 3 6 9 12 13 14
Total Time: 1:11:15.50
Average: 14:15.10
2 Shawnee Public Schools 57 2 4 8 21 22 26
Total Time: 1:18:19.92
Average: 15:39.99
3 Independence Middle Schoo 64 5 11 15 16 17 18 20
Total Time: 1:17:14.15
Average: 15:26.83
4 McLoud Public Schools 83 7 10 19 23 24 25 27
Total Time: 1:25:21.70
Average: 17:04.34