2022 Cross Country

Team Rankings

6A Girls

  1. Deer Creek

  2. Edmond North

  3. Owasso

  4. Jenks

  5. Edmond Memorial

  6. Yukon

  7. Moore

  8. Norman North

  9. Edmond Santa Fe

  10. Union

  11. Bartlesville

  12. Choctaw

  13. Stillwater

  14. Broken Arrow

  15. Westmoore

  16. Mustang

9-25

 

Contributed by David Riden, Blake Collins

 davidriden@dcsok.org

 

 

6A Boys

  1. Edmond North

  2. Mustang

  3. Deer Creek

  4. Owasso

  5. Edmond Memorial

  6. Broken Arrow

  7. Jenks

  8. Westmoore

  9. Moore

  10. Choctaw

  11. Norman

  12. Edmond Santa Fe

  13. Yukon

  14. Stillwater

  15. Norman North

  16. Union

9-25

 

Contributed by David Riden, Blake Collins,

 davidriden@dcsok.org

 

5A Girls

  1. Piedmont

  2. Bishop Kelley

  3. Noble

  4. Guthrie

  5. Sapulpa

  6. Tahlequah

  7. Thomas Edison

  8. Bishop McGuinness

  9. Newcastle

  10. Collinsville

  11. Coweta

  12. Carl Albert

  13. Southeast

  14. Woodward

  15. Claremore

            Individual Rankings

 

9-26

 

Contributed by Kelly Beck

 

5A Boys

  1. Piedmont

  2. Guymon

  3. Bishop Kelley

  4. Guthrie

  5. Classen SAS

  6. Elgin

  7. Coweta

  8. Bishop McGuinness

  9. Santa Fe South

  10. Tulsa Edison

  11. Altus

  12. Sapulpa

  13. Duncan

  14. Pryor

  15. Newcastle

  16. Carl Albert

            Individual Rankings

 

9-26

 

Contributed by Kelly Beck

 

 

4A Girls

  1. Lincoln Christian

  2. Pauls Valley

  3. Cache

  4. Anadarko

  5. Byng

  6. Plainview

  7. Kingfisher

  8. Sulphur

  9. Madill

  10. Jay

  11. Marlow

  12. Ft. Gibson

  13. Chickasha

  14. Seminole

  15. Cascia Hall

  16. Bridge Creek

  17. Metro Christian

  18. Poteau

  19. Perkins-Tryon

  20. Cushing

  21. Weatherford

  22. Wagoner

  23. Oklahoma Christian School

  24. North Rock Creek

  25. Bristow

  26. Mannford

  27. Verdigris

  28. Checotah

  29. Vinita

  30. McLoud

  31. Stilwell

  32. Bethany

  33. Tuttle

  34. Skiatook

  35. Muldrow

  36. Berryhill

  37. Tecumseh

  38. Harding Charter

  39. Sallisaw

  40. Community Christian

            Individual Rankings

9-25 

 

Contributed by Terry Martin

 

4A Boys

  1. Lincoln Christian

  2. Cache

  3. Plainview

  4. Bethany

  5. Byng

  6. Seminole

  7. Marlow

  8. Sulphur

  9. Cascia Hall

  10. Bridge Creek

  11. Elk City

  12. Community Christian

  13. Metro Christian

  14. Poteau

  15. Madill

  16. Tecumseh

  17. Perkins-Tryon

  18. Jay

  19. Mannford

  20. Chickasha

  21. Cushing

  22. Kingfisher

  23. McLoud

  24. North Rock Creek

  25. Clinton

  26. Muldrow

  27. Weatherford

  28. Stilwell

  29. Oklahoma Christian School

  30. Verdigris

  31. Tuttle

  32. Harrah

  33. Harding Charter

  34. Bristow

  35. Dewey

  36. Ft. Gibson

  37. Wagoner

  38. Checotah

  39. Skiatook

  40. Oologah

  41. Douglass

  42. Locust Grove

  43. Miami

  44. Dickson

 

           Individual Rankings

9-25 

 

Contributed by Terry Martin

 

3A Girls

  1. Regent Prep

  2. Bethel

  3. Adair

  4. Kiefer

  5. Alva

  6. Hennessey

  7. Washington

  8. Oktaha

  9. Comanche

  10. Sequoyah Tahlequah

  11. Chisholm

  12. Marietta

  13. Prague

  14. Keys-Parkhill

  15. Crossings Christian

  16. Heritage Hall

  17. Kingston

  18. Jones

  19. Lexington

  20. Heavener

  21. Victory Christian

  22. Morris

  23. Claremore Sequoyah

  24. Valliant

  25. Eufaula

  26. Holdenville

  27. Coalgate

  28. Lindsay

  29. Chandler

  30. Little Axe

  31. Luther

             Individual Rankings

 

9-25 

 

Contributed by Randy Belicek, Mike Driskill

 

3A Boys

  1. Chisholm

  2. Rejoice Christian

  3. Regent Prep

  4. Holland Hall

  5. Jones

  6. Heritage Hall

  7. Heavener

  8. Lindsay

  9. Sequoyah Tahlequah

  10. Crossings Christian

  11. Bethel

  12. Washington

  13. Mt. St. Mary

  14. Claremore Sequoyah

  15. Keys-Parkhill

  16. Oklahoma Christian Academy

  17. Marietta

  18. Lexington

  19. Comanche

  20. Purcell

  21. Little Axe

  22. Frederick

  23. Victory Christian

  24. Kingston

  25. Kellyville

  26. Idabel

  27. Sperry

  28. Keifer

  29. Henryetta

             Individual Rankings

 

9-25

 

Contributed by Randy Belicek, Mike Driskill

 

2A Girls

  1. Hooker

  2. Velma-Alma

  3. Southwest Covenant

  4. Goodwell/Texhoma

  5. Minco

  6. Hollis

  7. Warner

  8. Laverne

  9. Riverside

  10. Walters

  11. Cherokee

  12. Merritt

  13. Buffalo

  14. Balko

  15. Fairview

  16. Hammon

  17. Mooreland

  18. Boise City

  19. Thomas-Faye-Custer

  20. Hobart

  21. Burns Flat-Dill City

  22. Lomega

  23. Mountain View-Gotebo

  24. Deer Creek-Lamont

  25. Mounds

  26. Okemah

  27. Stroud

  28. Grandfield

  29. Latta

  30. Geary

  31. Commerce

  32. Colcord

  33. Wynnewood

  34. Apache

  35. Morrison

  36. Calvin

  37. Wewoka

9-20

 

Contributed by Jim Bob Coleman

    jcoleman@watonga.k12.ok.us

 

2A Boys

  1. Hooker

  2. Meeker

  3. Timberlake

  4. Wright City

  5. Laverne

  6. Warner

  7. Boise City

  8. Oklahoma Bible Academy

  9. Santa Fe South Pathways

  10. Buffalo

  11. Christian Heritage

  12. Mooreland

  13. Strother

  14. Goodwell-Texhoma

  15. Sweetwater

  16. Frontier

  17. Prue

  18. Earlsboro

  19. Watonga

  20. Boone-Apache

  21. Riverside

  22. Hollis

  23. Tushka

  24. Riply

  25. Carnegie

  26. Thomas

  27. Chouteau-Maizie

  28. Drummond

  29. Colcord

  30. Paden

  31. Wynnewood

  32. Konawa

  33. Binger-Oney

  34. Wister

  35. Tonkawa

  36. Oilton

  37. Battiest

  38. Wilson-Henryetta

  39. Maud

  40. Stonewall

9-26

 

Contributed by Kendra Hoover

hoover@mooreland.k12.ok.us

 

 

Rankings are done by the Advisory Board Members or Volunteer Contributors