2018 Cross Country

Team Rankings

6A Girls

  1. Owasso
  2. Jenks
  3. Deer Creek
  4. Edmond Santa Fe
  5. Norman
  6. Broken Arrow
  7. Westmoore
  8. Edmond North
  9. Edmond Memorial
  10. Mustang
  11. Norman North
  12. Bartlesville
  13. Union
  14. Bixby
  15. Moore
  16. Stillwater

9-17

Contributed by David Riden and Jonathan Koscinski

 

6A Boys

    1. Owasso
    2. Mustang
    3. Deer Creek
    4. Jenks
    5. Edmond North
    6. Broken Arrow
    7. Norman
    8. Bartlesville
    9. Edmond Memorial
    10. Westmoore
    11. Union
    12. Moore
    13. Edmond Santa fe
    14. Norman North
    15. Yukon
    16. Shawnee

9-17

Contributed by David Riden and Jonathan Koscinski

 

5A Girls

  1. Bishop Kelley

  2. Guthrie

  3. Piedmont

  4. Carl Albert

  5. Coweta

  6. Tahlequah

  7. Claremore

  8. Bishop McGuinness

  9. Santa Fe South

  10. Capitol Hill

  11. Durant

  12. Grove

  13. Altus

  14. Lawton Ike

  15. Glenpool

  16. Western Heights

  17. Shawnee

  18. Thomas Edison

9-15

Contributed by Trevor Swink

 

5A Boys

  1. Piedmont

  2. Santa Fe South

  3. Guymon

  4. Bishop Kelley

  5. Bishop McGuinness

  6. Claremore

  7. Tahlequah

  8. Capitol Hill

  9. Coweta

  10. Guthrie

  11. Carl Albert

  12. Noble

  13. Duncan

  14. Elgin

  15. Altus

  16. Northwest Classen

9-18

Contributed by  Jon Hughes

 jhughes@elginps.net

 

4A Girls

  1. Plainview

  2. Byng

  3. Metro Christian

  4. Weatherford

  5. Pauls Valley

  6. Kingfisher

  7. Lincoln Christian

  8. Tuttle

  9. St. Mary

  10. Bethany

  11. Madill

  12. Vinita

  13. Seminole

  14. Blanchard

  15. Cache

  16. Stilwell

  17. Newcastle

  18. Holland Hall

  19. Bethel

  20. Clinton

  21. Sequoyah Claremore

  22. Elk City

    

9-19

 

Contributed by Randy Belicek, Jerry Naylor, Lee Ann Musgrove, Josh Sawyer, Tim Palesano, Teresa Johnston

 

4A Boys

  1. Byng

  2. Seminole

  3. St. Mary

  4. Lincoln Christian

  5. Bethany

  6. Madill

  7. Weatherford

  8. Holland Hall

  9. Plainview

  10. Kingfisher

  11. Metro Christian

  12. Harding Charter

  13. Berryhill

  14. Elk City

  15. Classen SAS

  16. Anadarko

  17. Cache

  18. Poteau

  19. Blanchard

  20. Newcastle

  21. Bridge Creek

  22. Miami

    

9-19

 

Contributed by Randy Belicek, Jerry Naylor, Lee Ann Musgrove, Josh Sawyer, Tim Palesano, Teresa Johnston

 

3A Girls

  1. Seq. Tahlequah

  2. Marietta

  3. Community Christian

  4. Holdenville

  5. Dove Science (OKC)

  6. Marlow

  7. Cascia Hall

  8. Little Axe

  9. Alva

  10. Chandler

  11. Crossings Christian

  12. Eufaula

  13. Heavener

  14. Chisholm

  15. Riverside

  16. Kiefer

  17. Adair

  18. Keys (Parkhill)

  19. Heritage Hall

Individual Rankings    

 

9-19

Contributed by Matt Appelman, Matt Ivory, Stan Higdon, Brandon Smith

 mappelman@mariettaisd.org

 

3A Boys

  1. Marietta

  2. Seq. Tahlequah

  3. Kiefer

  4. Marlow

  5. O.C.S.

  6. Community Christian

  7. Sulphur

  8. Chisholm

  9. Little Axe

  10. Heritage Hall

  11. Riverside

  12. Cascia Hall

  13. Davis

  14. Comanche

  15. Purcell

  16. Eufaula

  17. Heavener

  18. Lexington

  19. Chandler

  20. Davis

Individual Rankings   

 

9-19

Contributed by Matt Appelman, Matt Ivory, Stan Higdon, Brandon Smith

 mappelman@mariettaisd.org

 

2A Girls

  1. Watonga

  2. Hooker

  3. Boise City

  4. Regent Prep

  5. Ryan

  6. Konawa

  7. Merritt

  8. Christian Heritage

  9. Warner

  10. Velma-Alma

  11. Goodwell/Texhoma

  12. Waurika

  13. Lomega

  14. Cherokee

  15. Hobart

  16. Hydro-Eakly

  17. Hollis

  18. Buffalo

  19. O.C.A.

  20. Balko

  21. Rock Creek

  22. Tushka

  23. Cordell

  24. Pond Creek-Hunter

  25. Latta

  26. Mangum

  27. OBA

  28. Canton

  29. Chelsea

  30. Beaver

  31. Carnegie

  32. Ft. Supply

  33. Stuart

  34. Checotah

  35. Ketchum

  36. Wynnewood

  37. Wewoka

  38. Coalgate

  39. Kremlin-Hillsdale

  40. Elmore City-Pernell

  41. Bray-Doyle

9-19

Contributed by Jim Coleman

 

2A Boys

  1. Mooreland

  2. Hooker

  3. Watonga

  4. Lomega

  5. Warner

  6. Boise City

  7. Hydro-Eakly

  8. Latta

  9. Reagent Prep

  10. Rejoice Christian

  11. Buffalo

  12. Merritt

  13. Kremlin-Hillsdale

  14. Carnegie

  15. Oklahoma Bible

  16. Binger-Oney

  17. Cordell

  18. Burns Flat-Dill City

  19. Hobart

  20. Tonkawa

 

9-15

Contributed by Johnny Crabtree

 

 

 

Rankings are done by the Advisory Board Members or Volunteer Contributors