Boys Track and Field

Individual State Champions

110 High Hurdles

2017

 

 

 

6A

Darius Releford, Edmond Memorial, 14.24

 

5A

Chandler Cole, Collinsville, 14.73

 

4A

Logan Ward, Broken Bow, 15.38

 

3A

Caelan Young, Dickson, 15.31

 

2A

Jacob Skinner, Yale, 14.79

 

1A

Axel Jones, Turpin, 15.47

2016

 

 

 

6A

Sammy Akem, Broken Arrow, 14.47

 

5A

Ethan Taylor, Piedmont, 15.07

 

4A

Cayden Spain, Purcell, 14.74

 

3A

Chris Cohen, Millwood, 14.24

 

2A

Jacob Skinner, Yale, 15.20

 

1A

Axel Jones, Turpin, 15.16

2015

 

 

 

6A

Micah Fontaine, Edmond Memorial, 14.02

 

5A

Braden Roy, Bishop McGuinness, 14.91

 

4A

Cayden Spain, Purcell, 15.08

 

3A

Derrick Williams, Holdenville, 15.09

 

2A

Pete Knowles, Wynnewood, 15.08

 

1A

Trey Willoughby, Maysville, 15.62

2014

 

 

 

6A

Micah Fontaine, Edmond Memorial, 14.37

 

5A

Devon Watts, Shawnee, 15.07

 

4A

Dakota Kappelle, Anadarko, 15.20

 

3A

Derrick Williams, Holdenville, 14.94

 

2A

Devon Bledsoe, Crescent, 14.67

 

1A

Cooper Free, Sharon-Mutual, 15.67

2013

 

 

 

6A

Demetrius Jones, Edmond Santa Fe, 14.61

 

5A

Kale Jackson, Deer Creek Edmond, 14.74

 

4A

Anthony Williams, Douglass, 15.15

 

3A

Dean Lee, Okemah, 15.06

 

2A

Timothy Posey, Haworth, 14.65

 

1A

Checotah Lynn, Velma-Alma, 14.19

2012

 

 

 

6A

Levi Copelin, Broken Arrow, 13.88

 

5A

Reveey Norton, Tulsa Central, 14.45

 

4A

Philip Moll, Heritage Hall, 15.15

 

3A

Cole Smiley, Marlow, 14.83

 

2A

Timothy Posey, Haworth, 14.54

 

1A

Checotah Lynn, Velma-Alma, 14.11

2011

 

 

 

6A

Gunnar Nixon, Edmond Santa Fe, 14.01

 

5A

Emmanuel Robinson, Guthrie, 14.35

 

4A

Emmanuel Denson, John Marshall, 14.52

 

3A

Caleb Neal, Sulphur, 14.67

 

2A

Timothy Posey, Haworth, 14.86

 

1A

Checotah Lynn, Velma-Alma, 15.15

2010

 

 

 

6A

Airick Johnson, Del City, 14.11

 

5A

Emmanuel Robinson, Guthrie, 14.45

 

4A

Emmanuel Denson, John Marshall, 14.68

 

3A

Caleb Neal, Sulphur, 15.34

 

2A

Cameron Heisler, Pawnee, 15.70

 

1A

J.D. Pugh, Texhoma, 15.79

2009

 

 

 

6A

Nathaniel Winfrey, Stillwater, 13.92

 

5A

Emmanuel Robinson, Guthrie, 15.08

 

4A

Garrett Weir, Bristow, 15.39

 

3A

Emmanuel Denson, John Marshall, 15.33

 

2A

Cameron Heisler, Pawnee, 14.86

 

1A

J.D. Pugh, Texhoma, 15.21

2008

 

 

 

6A

Derrick Krautlarger, Moore, 14.33

 

5A

Derio Long, Tulsa East Central, 14.65

 

4A

Ben Plank, Bethany, 15.48

 

3A

Justin Taylor, Jones, 15.25

 

2A

Keifer Hood, Turpin, 16.31

 

1A

Mac Griffith, Sharon-Mutual, 15.99

2007

 

 

 

6A

D'Andre Fisher, Edmond Santa Fe, 14.48

 

5A

Gary  Frazier, Shawnee, 14.79

 

4A

Marcus Chandler, Broken Bow, 15.02

 

3A

D. J. Kuntz, Plainview, 14.95

 

2A

Jay McIntyre, Tonkawa, 14.59

 

1A

Darell Holden, Temple, 15.76

2006

 

 

 

6A

Alonzo Colbert, Midwest City, 14.60

 

5A

Gary  Frazier, Shawnee, 15.06

 

4A

Zach  Simpson, Miami, 14.84

 

3A

Johnny Seals, Tishomingo, 14.87

 

2A

Jay McIntyre, Tonkawa, 15.81

 

1A

Kade Shoulders, Texhoma, 15.09

2005

 

 

 

6A

MacKenzie Adams, Tulsa Union, 14.75

 

5A

Adam Betterton, Shawnee,  14.92

 

4A

Zoe Leverett, Star Spencer, 15.60

 

3A

Johnny Seals, Tishomingo, 15.07

 

2A

David Hanson, Konawa, 15.21

 

1A

Justin Boon, Waurika, 14.84

2004

 

 

 

6A

Charles Loftis, Del City, 14.80

 

5A

Kellen Curry, Carl Albert, 14.38

 

4A

Khai Berry, Northeast, 14.45

 

3A

Chris Plank, Bethany, 14.92

 

2A

Nathan Fent, Wyandotte, 15.28

 

1A

Kendall Smith, Cherokee, 15.55

2003

 

 

 

5A

Brandon Whitaker, Edmond Santa Fe, 14.62

 

4A

Kellen Curry, Carl Albert, 14.19

 

3A

Kris Gray, Deer Creek Edmond, 14.64

 

2A

Donovan Woods, Millwood, 15.00

 

A

Louis Dailey, Hominy, 14.83

 

B

Kendall Smith, Cherokee, 16.14

2002

 

 

 

5A

Chris Jones, Midwest City, 14.25

 

4A

Kellen Curry, Carl Albert, 14.57

 

3A

Jeremy Dunkle, Dewey, 14.67

 

2A

Donovan Woods, Millwood, 15.05

 

A

Louis Dailey, Hominy, 15.04

 

B

Lance DeSpain, Boise City, 15.18

2001

 

 

 

5A

Pat Brown, Lawton, 14.04

 

4A

Jeff Scott, Claremore, 14.57

 

3A

Tobias Schilling, Pauls Valley, 14.43

 

2A

Donovan Woods, Millwood, 14.93

 

A

Chris Hipp, Hominy, 14.94

 

B

Lance Despain, Boise City, 15.27

2000

 

 

 

5A

Pat Brown, Lawton, 14.15

 

4A

Tristin Fields, Altus, 14.36

 

3A

Burl Moore, Vinita, 14.89

 

2A

Brontez Steele, Spiro, 14.49

 

A

Rusty Taylor, Hollis, 15.22

 

B

Blaine Barby, Beaver, 15.62

1999

 

 

 

5A

Aris Comeaux, Tulsa Union, 14.30

 

4A

Tristin Fields, Altus, 14.16

 

3A

Jason Maloy, Kingfisher, 14.75

 

2A

Brontez Steele, Spiro, 14.35

 

A

Dusty Bennett, Thomas, 15.34

 

B

Luke Kinsey, Beaver, 14.64

1998

 

 

 

5A

Andrew Haskins, Lawton Ike, 14.71

 

4A

Anthony Hankins, John Marshall, 14.70

 

3A

Brontez Steele, Spiro, 14.40

 

2A

Jarrod Roach, Watonga, 14.67

 

A

Kevin Blankenship, Quinton, 15.54

 

B

Logan Judd, Timberlake, 15.42

1997

 

 

 

5A

Isaac Robinson, Edmond Santa Fe, 14.60

 

4A

Mathieu Astier, Tulsa Webster, 14.63

 

3A

Randy Cohen, Okmulgee, 14.85

 

2A

Heath Guthery, Jones, 14.94

 

A

Kevin Blankenship, Quinton, 15.82

 

B

Randy Overton, Covington-Douglas, 15.46

1996

 

 

 

5A

Cory Dean, Midwest City, 14.81

 

4A

Jeff Curtis, Duncan, 14.51

 

3A

Chris Thiel, Weatherford, 16.24

 

2A

Dominique Hornbeck, Stroud, 14.66

 

A

Lynn Scott, Turpin, 15.82

 

B

Randy Overton, Covington-Douglas, 15.71

1995

 

 

 

5A

Cedric Pittis, Midwest City, 14.39

 

4A

David Bennett, Altus, 14.14

 

3A

Charles Austin, Idabel, 14.14

 

2A

Martens, Fairview, 14.59

 

A

McElroy, Waurika, 15.32

 

B

Cornelson, Texhoma, 16.62

1994

 

 

 

5A

Terry Blackshire, Norman, 13.97

 

4A

Jeff Curtis, Duncan, 14.88

 

3A

Charles Austin, Idabel, 14.69

 

2A

Shannon Ward, Prague, 14.39

 

A

Nathan McElroy, Waurika, 14.99

 

B

Brandon Carter, Ketchum, 15.23

1993

 

 

 

5A

Raymond Austin, Lawton, Ike, 14.00

 

4A

Marcus Banks, Ardmore, 14.49

 

3A

Cory Merritt, Tuttle, 14.52

 

2A

Shannon Ward, Prague, 14.45

 

A

Kenneth Evans, Ringwood, 15.10

 

B

Jon Powell, Okla. Bible Academy, 15.46

1992

 

 

 

5A

Brandon Willis, Shawnee, 14.35

 

4A

Sexton, Carl Albert, 14.62

 

3A

Shawn Meekins, Purcell, 15.01

 

2A

Shannon Lewis, Tishomingo, 14.34

 

A

Kenneth Evans, Ringwood, 15.50

 

B

Cody Cartwright, Texhoma, 16.03

1991

 

 

 

5A

Brandon Willis, Shawnee, 14.12

 

4A

Titus Wallace, John Marshall, 14.48

 

3A

Quincey Grayson, Idabel, 14.57

 

2A

Shannon Lewis, Tishomingo, 14.62

 

A

Jason Abbott, Beaver, 15.17

 

B

Chad Bules, Medford, 15.90

 

 

 

1990

 

 

 

5A

Kevin Shepard, Norman, 14.29

 

4A

Dale Propest, Duncan, 14.71

 

3A

Steve Roberts, Hilldale, 15.03

 

2A

Jeremy Higle, Marietta, 14.44

 

A

Jarrett Hurt, Wyandotte, 15.06

 

B

Brian Shafer, Cherokee, 15.27

1989

 

 

 

5A

Prentice Rhone, Norman, 14.17

 

4A

Darrin Gilliam, Altus, 14.17

 

3A

Steve Ford, Pauls Valley, 15.20

 

2A

Fred Gardner, Wilburton, 15.17

 

A

Lambert Johnson, Hominy, 15.19

 

B

Anthony Hardeman, New Lima, 15.35

1988

 

 

 

5A

Wesley Williams, Edmond, 14.71

 

4A

Rod Sanders, Ardmore, 14.53

 

3A

Mike Gibson, Lone Grove, 14.71

 

2A

Ben Chadd, Fairview, 14.75

 

A

T.J. Coker, Hooker, 15.21

 

B

Anthony Hardeman, New Lima, 15.74

1987

 

 

 

5A

Lee Marks, Norman, 14.51

 

4A

Roy Revels, John Marshall, 14.46

 

3A

James Carpenter, Millwood, 14.22

 

2A

Donald Gordon, Prague, 14.26

 

A

Stephen Cassity, Barnsdall, 15.04

 

B

Lance Noble, Mooreland, 14.98

1986

 

 

 

5A

Eldwin Raphel, Lawton Ike, 14.20

 

4A

Mike Gaddis, Carl Albert, 14.36

 

3A

Rob Watts, Madill, 14.27

 

2A

Donald Gordon, Prague, 14.68

 

A

Eddie Messenger, Thomas, 14.67

 

B

Lance Noble, Mooreland, 15.26

1985

 

 

 

5A

Victor Williams, Muskogee, 14.29

 

4A

Whan Clark, McAlester, 14.51

 

3A

Russell Adams, Broken Bow, 14.20

 

2A

Mike Branscum, Bethany, 14.98

 

A

Billy Brake, Pocola, 14.82

 

B

Chris Wilson, Wakita, 15.34

1984

 

 

 

5A

Victor Williams, Muskogee, 14.65

 

4A

Myles Luster, Star Spencer, 14.64

 

3A

Dusty Cozad, Sulphur, 14.80

 

2A

Lorenzo Ellison, Prague, 14.71

 

A

Richard Dillon, Ringling, 15.02

 

B

Gavin Warren, Seiling, 15.46

1983

 

 

 

4A

Ed Bechtol, Putnam City North, 14.82

 

3A

Victor Moore, Bixby, 14.05

 

2A

Chris Hargett, Hugo, 15.56

 

A

Jason Moore, Watonga, 15.66

 

B

Richard Dillon, Ringling, 15.35

1982

120 yd HH

 

 

4A

Nick Rouse, Tulsa Memorial, 14.31

 

3A

Victor Moore, Bixby, 13.56

 

2A

Ronnie Battles, Idabel, 14.82

 

A

Robert Teply, Watonga, 14.80

 

B

Mark Bliss, Medford, 14.61

1981

 

 

 

4A

Keith Morris, Enid, 14.56

 

3A

Victor Moore, Bixby, 14.09

 

2A

Randy King, Broken Bow, 14.48

 

A

Brad Calip, Hobart, 14.88

 

B

Ronnie Krushe, Hominy, 14.89

1980

 

 

 

4A

Albert Jones, Lawton, 13.86

 

3A

Lawrence Austin, Duncan, 14.31

 

2A

James Jackson, Idabel, 15.02

 

A

Robert Reynolds, Heritage Hall, 15.02

 

B

Tom Lamkin, Cherokee, 15.11

1979

 

 

 

4A

Sedric Maddox, Lawton, 14.42

 

3A

Matt Rollins, Ada, 14.65

 

2A

Dewayne Downing, Vinita, 14.90

 

A

Garry Jacobs, Chandler, 15.20

 

B

Mark Cote, Goodwell, 15.68

1978

 

 

 

4A

Jon Ragland, Putnam City, 14.66

 

3A

James Butler, Broken Bow, 15.16

 

2A

Dewayne Downing, Vinita, 14.02

 

A

Bruce Kahoe, Heritage Hall, 14.76

 

B

Mel Louthan, Konawa, 14.91

1977

 

 

 

4A

Jim Wilson, Lawton Ike, 14.34

 

3A

Keith Orange, Northeast, 14.89

 

2A

James Butler, Broken Bow, 14.95

 

A

Don Halstead, Marietta, 15.4

 

B

Kent League, Pond Creek, 15.02

1976

 

 

 

4A

Kendall Brown, Del City, 14.5

 

3A

Jimmy Allen, Idabel, 14.4

 

2A

Brett Lewis, Harrah, 14.7

 

A

Harvey Fox, Morris, 15.0

 

B

Kent League, Pond Creek, 15.1

1975

 

 

 

4A

Jim Kelley, Del City, 14.3

 

3A

Thomas Prince, Idabel, 15.3

 

2A

Clint Hays, Pauls Valley, 14.8

 

A

Zahorsky, Fairview, 15.0

 

B

Miller, Cherokee, 15.4

1974

 

 

 

4A

Gregg Byrum, Norman, 14.4

 

3A

Chuck Roberts, Ada, 14.6

 

2A

Friend, Laverne, 14.6

 

A

Curtis Headspeth, Weleetka, 15.1

1973

 

 

 

4A

Miller, Tulsa Memorial, 14.4

 

3A

Cantrell, Sapulpa, 14.5

 

2A

Terry Peters, Pauls Valley, 14.3

 

A

Fred Siefried, Canton, 14.9

1972

 

 

 

4A

Mike Choice, Tulsa Washington, 14.8

 

3A

Tinker Owens, Miami, 14.7

 

2A

Brent West, Chandler, 13.8

 

A

Jim Colvard, Canton, 15.1

1971

 

 

 

4A

Gordon Chandler, Duncan, 15.0

 

3A

Mark Helms, Idabel, 14.8

 

2A

Brent West, Chandler, 14.4

 

A

Clifford Siefried, Canton, 15.0

1970

 

 

 

4A

Greg Vandiver, Shawnee, 14.2

 

3A

Pat Powers, Putnam City West, 14.8

 

2A

Charles Aker, Sallisaw, 14.6

 

A

Craig Day, Braman, 14.7

1969

 

 

 

2A

Glenn Collins, Midwest City, 14.2

 

A

Mike Lucas, Northeast, 14.0

 

B

Grant Burget, Stroud, 14.4

 

C

Steve Holderby, Cherokee, 14.8

1968

 

 

 

2A

Jim Bolding, U.S. Grant, 14.4

 

A

David Birchett, Crooked Oak, 14.6

 

B

Washington, Wynnewood, 14.3

 

C

Hicks, Marietta, 14.7

1967

 

 

 

2A

Massey, Capitol Hill, 14.5

 

A

Joe Badgett, Ada, 14.8

 

B

Washington, Wynnewood, 14.7

 

C

Hicks, Marietta, 15.1

1966

 

 

 

2A

Wayne Best, Muskogee, 14.3

 

A

Steve Owens, Miami, 14.8

 

B

Charles Billups, Marlow, 14.8

1965

 

 

 

2A

James Johnson, Ponca City, 14.4

 

A

Bill Melton, Edmond, 14.1

 

B

Hub Green, Purcell, 14.8

1964

 

 

 

2A

Paul Sipe, Midwest City, 15.5

 

A

Jeff Glasgow, Harding, 14.6

 

B

Ronald McCrary, Bristow, 14.9

1963

 

 

 

2A

Stan Crowder, Enid, 14.7

 

A

Nate Pentecost, Douglass, 14.8

 

B

Mike Barnes, Ringling, 14.9

1962

 

 

 

2A

Bill Thomas, Lawton, 14.6

 

A

Mike Ringer, Pauls Valley, 14.7

 

B

Sid Caldwell, Thomas, 14.6

1961

 

 

 

2A

Mike Hewitt, Bartlesville, 14.6

 

A

Ron Derrick, Woodward, 14.7

 

B

Willie Green, Fairfax, 14.9

1960

 

 

 

2A

Steve Morlock, Northwest, 14.6

 

A

Mike Ringer, Pauls Valley, 15.0

 

B

Randolph, Furch, Beggs, 15.0

1959

 

 

 

2A

Rocky Bilbo, Tulsa Edison, 15.0

 

A

Don Derrick, Woodward, 14.7

 

B

Henry Keck, Fairview, 15.4

1958

 

 

 

2A

Joel Douglass, Tulsa Edison, 15.2

 

A

Mark Sullivan, Harding, 14.6

 

B

Amos Crowels, Wetumka, 15.2

1957

 

 

 

2A

Ken Cotton, Tulsa Central, 15.9

 

A

Leon Thompson, Ada, 15.2

 

B

J.D. Martin, Erick15.4

1956

 

 

 

A

Charle Brown, Cushing, 15.0

 

B

Don Nolan, Wetumka, 15.2

1955

 

 

 

A

Bobby Green, Bartlesville, 14.8

 

B

Albert Heimer, Chandler, 15.7

1954

 

 

 

A

Phil Easlon, Classen, 14.4

 

B

James Wade, Healdton, 15.9

1953

 

 

 

A

Eddie Ray Roberts, Stillwater, 14.4

 

B

Jim Winters, Wetumka, 15.4

1952

 

 

 

A

Eddie Ray Roberts, Stillwater, 14.7

 

B

Bill Mendenhall, Chandler, 15.4

1951

 

 

 

A

Eddie Ray Roberts, Stillwater, 14.7

 

B

Bill Spraggins, Marland, 15.3

1950

 

 

 

A

Brett Rutherford, Norman, 15.5

 

B

Bill Curtis, Waurika, 15.0

1949

 

 

 

A

Alen Erwin, Tulsa Rogers, 15.2

 

B

Bob Gattis, Chandler, 15.0

1948

 

 

 

A

Cy Woolbert, Tulsa Rogers, 14.8

 

B

Charles Culberson, Waurika, 15.1

1947

 

 

 

A

Reese McGee, Norman, 15.0

 

B

Charles Culberson, Waurika, 15.5

1946

 

 

 

A

Charles Owens, Tulsa Central, 15.9

 

B

L.T. Lindop, Addington, 15.9

1945

 

 

 

A

Bob Hively, Tulsa Rogers, 15.5

 

B

L.T. Lindop, Addington, 15.9

1944

 

 

 

A

J.D. Cole, Shawnee, 15.0

 

B

Warren Carmichael, Waurika, 15.6