Boys Track and Field

Individual State Champions

3200

2017

 

 

 

6A

Matthew Young, Jenks, 9:12.51

 

5A

Christopher Lobaugh, Glenpool, 9:57.99

 

4A

Daniel Mazzei, Berryhill, 9:28.78

 

3A

Clinton Baird, Holland Hall, 10:00.23

 

2A

Collen McLain, Mooreland, 10:09.65

 

1A

Oscar Diaz, Boise City, 10:05.58

2016

 

 

 

6A

Matthew Young, Jenks, 9:34.00

 

5A

Eugene Grayson, Glenpool, 9:43.63

 

4A

Zack Black, Sallisaw, 9:15.89

 

3A

Camron Corbin, Tishomingo, 9:59.39

 

2A

Jose Amador, Hooker, 10:29.58

 

1A

Isai Rodriguez, Ringwood, 9:27.10

2015

 

 

 

6A

Ben Barrett, Norman North, 9:34.68

 

5A

Bryce Balenseifen, Deer Creek Edmond, 9:42.68

 

4A

Daniel Mazzei, Berryhill, 9:37.92

 

3A

Colton Green, Henryetta, 9:36.73

 

2A

Jose Amador, Hooker, 10:23.09

 

1A

Isai Rodriguez, Ringwood, 9:37.52

2014

 

 

 

6A

Ben Barrett, Norman North, 9:27.37

 

5A

Bryce Balenseifen, Deer Creek Edmond, 10:00.77

 

4A

Tristan Owens, Oologah-Talala, 9:36.56

 

3A

Colton Green, Henryetta, 9:36.37

 

2A

Hunter Jones, Minco, 10:20.49

 

1A

Christian Arbuthnot, Goodwell, 10:10.50

2013

 

 

 

6A

Kyle Broaddrick, Broken Arrow, 9:37.79

 

5A

Bryce Balenseifen, Deer Creek Edmond, 9:59.76

 

4A

Baylor Harvey, Cleveland, 9:44.7

 

3A

Chris Lowery, Chandler, 10:00.24

 

2A

Blaine Whitson, Okla. Bible Academy, 10:29.77

 

1A

Andrew Rodgers, Copan, 10:34.58

2012

 

 

 

6A

Mackenzie Wahpepah-Harris, Norman, 9:25.50

 

5A

Walker Cross, Guthrie, 9:54.60

 

4A

Tristan Owens, Oologah, 10:09.90

 

3A

Chris Lowery, Chandler, 9:52.46

 

2A

Nathan Whitson, Okla. Bible Academy, 10:12.32

 

1A

Andrew Rodgers, Copan, 10:24.16

2011

 

 

 

6A

Tanner Satterthwaite, Norman, 9:34.76

 

5A

Taler Buck, Deer Creek-Edmond, 9:55.21

 

4A

David Annett, Tulsa Metro Christian, 10:08.86

 

3A

Chris Lowery, Chandler, 10:05.63

 

2A

Nigel Hampton, Watonga, 10:30.83

 

1A

David Perez, Hooker, 10:22.63

2010

 

 

 

6A

Adam Godwin, Edmond North, 9:34.80

 

5A

Taler Buck, Deer Creek-Edmond, 10:00.01

 

4A

David Annett, Tulsa Metro Christian, 9:56.58

 

3A

Andrew Leahey, Plainview, 10:07.19

 

2A

Brock Hime, Woodland, 9:48.70

 

1A

Andrew Rodgers, Copan, 10:19.26

2009

 

 

 

6A

Taylor Monagham, Tulsa Union, 9:55.15

 

5A

Enrique Benitez, Southeast, 10:24.49

 

4A

Ethan Knox, Elgin, 9:44.29

 

3A

Andrew Leahey, Plainview, 10:09.33

 

2A

Josh Reese, Tonkawa, 10:06.54

 

1A

David Perez, Hooker, 10:32.13

2008

 

 

 

6A

David  Jones, Tulsa Union, 9:42.43

 

5A

Dustin Mettler, Duncan, 9:45.21

 

4A

Scotty Brasher, Byng, 9:59.20

 

3A

Ryan Schooley , Tulsa Metro Christian, 10:25.22

 

2A

Louie Cook, Walters, 10:10.50

 

1A

Ryan Bursiaga, Agra, 10:32.49

2007

 

 

 

6A

Kevin Schwab, Mustang, 9:23.25

 

5A

Adam Young, Deer Creek Edmond, 9:40.87

 

4A

Mac McLain, Bishop McGuinness, 10:07.27

 

3A

Josh Doyel, Watonga, 10:13.53

 

2A

Manny Vazquez, Tonkawa, 10:37.21

 

1A

Austin Brackeen, Central Marlow, 10:18.26

2006

 

 

 

6A

Kevin Schwab, Mustang, 9:24.74

 

5A

Rolondo Vasquez, Altus, 9:56.03

 

4A

Clay Mayes, Sequoyah Claremore, 9:43.05

 

3A

Josh Doyel, Watonga, 9:54.48

 

2A

Riley Voth, Hooker, 10:00.18

 

1A

Ivan Nevarez, Beaver, 10:09.93

2005

 

 

 

6A

Kevin Schwab, Mustang, 9:38.00

 

5A

Dustin O'Day, Shawnee, 10:06.97

 

4A

Lance Goodwin, Harrah, 10:01.52

 

3A

Phillip Melott, Watonga, 10:06.95

 

2A

Marshall Summa, Mt. St. Mary, 10:09.18

 

1A

Jacob Bussell, Wakita, 10:42.74

2004

 

 

 

6A

Brett Turowski, Bartlesville, 9:23.83

 

5A

Barrett Ellsworth, Tulsa Kelley, 9:44.53

 

4A

Matt Henderson, Skiatook, 9:55.71

 

3A

Matt Blackowl, Tishomingo, 10:08.88

 

2A

Cass Jaques, Hinton, 10:20.67

 

1A

Ryan Rector, Deer Creek- Lamont, 10:29.7h

2003

 

 

 

5A

Tyler Schmiedeberg, Edmond Memorial, 9:29.43

 

4A

Tyler Kelly, Tulsa Kelley, 9:48.29

 

3A

Matt Henderson, Skiatook, 10:07.20

 

2A

Jason Coleman, Watonga, 9:56.44

 

A

Travis Tollett, Walters, 10:46.15

 

B

Justin Edsall, Lomega, 10:33.20

2002

 

 

 

5A

Chase Hall, Jenks, 9:35.70

 

4A

Tyler Kelly, Tulsa Kelley, 10:00.11

 

3A

Kyle Evans, Elk City, 9:59.26

 

2A

Jason Coleman, Watonga, 9:43.01

 

A

Erin Rooney, Okla. Christian, 9:58.15

 

B

Justin Edsall, Lomega, 10:10.59

2001

 

 

 

5A

Chase Hall, Jenks, 9:40.72

 

4A

Michael Dixon, Tulsa Edison, 9: 52.18

 

3A

Matt Henderson, Skiatook, 10:00.15

 

2A

Patrick McGuire, Plainview, 9:52.78

 

A

Erin Rooney, Okla. Christian, 9:58.51

 

B

Andy Hegwood, Boise City, 10:43.32

2000

 

 

 

5A

Joey McNair, Bartlesville, 9:44.67

 

4A

Marco Jimenez, Capitol Hill, 10:32.56

 

3A

Chris McHone, Elk City, 9:55.23

 

2A

Patrick McGuire, Plainview, 9:37.52

 

A

Lucian Bliss, Carnegie, 9:57.78

 

B

Jake Deviney, Maysville, 10:18.29

1999

 

 

 

5A

Chris McWatters, Moore, 9:37.34

 

4A

Trevor Gillum, Durant, 10:18.61

 

3A

Kevin Connelly, McGuinness, 10:04.32

 

2A

Ryan Bickerstaff, Alva, 10:07.63

 

A

Mylo Miller, Velma-Alma, 10:04.11

 

B

Nick Cates, Tyrone, 10:23.82

1998

 

 

 

5A

Chris McWatters, Moore, 9:40.74

 

4A

Phillip Semien, Western Heights, 10:00.27

 

3A

Kevin Connolly, McGuinness, 9:24.47

 

2A

Jason Dimauro, Victory Christian, 9:37.44

 

A

Mylo Miller, Velma-Alma, 10:08.90

 

B

Herbie Pebeashy, Hydro, 10:20.58

1997

 

 

 

5A

Mark Thompson, Edmond Memorial, 9:28.08

 

4A

Robert Darbe, Guthrie, 10:17.46

 

3A

Kevin Connolly, McGuinness, 9:44.17

 

2A

Bobby Holmes, Chandler, 9:53.46

 

A

Mylo Miller, Velma-Alma, 10:18.60

 

B

Herbie Pebeashy, Hydro, 10:16.50

1996

 

 

 

5A

Michael Cliff, Sand Springs, 9:31.15

 

4A

Brian Whitlock, Altus, 10:03.66

 

3A

Bobby Holmes, Chandler, 10:03.44

 

2A

David Lampkin, Dickson, 10:21.84

 

A

Mylo Miller, Velma-Alma, 10:27.94

 

B

Walt Ginn, Hydro, 10:26.91

1995

 

 

 

5A

Jason Wolfe, Enid, 9:59.39

 

4A

Cornelius Mason, Northeast, 9:36.30

 

3A

Derosa, Poteau, 10:10.89

 

2A

Bobby Holmes, Chandler, 9:55.33

 

A

Johnson, Velma-Alma, 10:11.88

 

B

Black, Hydro, 10:09.15

1994

 

 

 

5A

Chance Rush, Enid, 9:27.20

 

4A

Cornelius Mason, Northeast, 9:44.06

 

3A

Jared Lovett, Marlow, 10:07.16

 

2A

Carl Albright, Deer Creek Edmond, 9:54.74

 

A

Casey Langdon, Elmore City-Pernell, 10:15.36

 

B

Corey Keesling, Buffalo, 10:08.39

1993

 

 

 

5A

Chance Rush, Enid, 9:33.09

 

4A

Frankie Simon, Western Heights, 9:39.74

 

3A

Phillip Price, Catoosa, 9:31.58

 

2A

Robert Bark, Sequoyah Tahlequah, 10:09.13

 

A

Mike Adams, Cimarron, 10:20.48

 

B

Mark Levings, Buffalo, 10:27.65

1992

 

 

 

5A

Chance Rush, Enid, 9:38.6

 

4A

Coleman, Claremore, 10:03.92

 

3A

Tori Holcomb, Weatherford, 9:36.39

 

2A

Jason Edwards, Hominy, 10:31.16

 

A

Jeff McDaniels, Laverne, 10:35.50

 

B

Mike Adams, Lahoma, 10:20.45

1991

 

 

 

5A

Rick Thompson, Edmond, 9:56.81

 

4A

Earl Jackson, Northeast, 9:59.95

 

3A

Tori Holcomb, Weatherford, 9:56.16

 

2A

Chad Elwell, Fairview, 10:15.49

 

A

Travis Taber, Beaver, 10:02.45

 

B

Chad Betts, Keyes, 10:23.71

 

 

 

1990

 

 

 

5A

Nate Miller, Jenks, 9:40.80

 

4A

Mike Parker, Ardmore, 9:53.20

 

3A

Mike Varva, Little Axe, 9:55.56

 

2A

Jesse Kemp, Plainview, 10:10.53

 

A

Tony Anderson, Ripley, 10:07.97

 

B

Chris Ouellette, Goodwell, 10:24.25

1989

 

 

 

5A

Steet Bemo, Sapulpa, 9:40.22

 

4A

Danny Walker, Western Heights, 9:59.25

 

3A

David Whaley, Marlow, 9:50.69

 

2A

Mike Varva, Little Axe, 10:27.00

 

A

Tony Womack, Bray-Doyle, 10:16.51

 

B

Scott Linsenmeyer, Glencoe, 10:23.56

1988

 

 

 

5A

Skeet Bemo, Sapulpa, 9:23.78

 

4A

Kenny Shelton, Ardmore, 9:58.18

 

3A

Robert Parkhill, Dickson, 10:20.90

 

2A

Brent Johnson, Heritage Hall, 9:56.60

 

A

Nathaniel Mora, Riverside, 10:15.80

 

B

Roger Voth, Okla. Bible, Academy, 10:19.20

1987

 

 

 

5A

Ben Berghall, Jenks, 9:31.86

 

4A

Kenneth Shelton, Ardmore, 9:57.20

 

3A

Corey Holland, Marlow, 10:32.19

 

2A

Brent Johnson, Heritage hall, 10:23.14

 

A

Robert, Charles, Ringling, 10:18.25

 

B

Roger Voth, Okla. Bible Academy, 10:14.11

1986

 

 

 

5A

Don Childs, Enid, 9:34.54

 

4A

Brian Walker, Duncan, 10:07.70

 

3A

Corey Holland, Marlow, 10:04.62

 

2A

Brent Johnson, Heritage Hall, 10:07.93

 

A

Scott Decker, Kansas, 10:09.45

 

B

Randy Gloden, Yarbrough, 10:09.10

1985

 

 

 

5A

Don Childs, Enid, 9:30.80

 

4A

Paul Dreesen, Guthrie, 9:32.87

 

3A

Kelly Short, Alva, 10:05.91

 

2A

Thad Schenk, Watonga, 10:17.44

 

A

James Charley, Geary, 10:11.61

 

B

Robert Tippy, Gotebo, 9:45.33

1984

 

 

 

5A

Jim Jordan, Midwest City, 9:45.29

 

4A

Roger Littlefield, Tulsa Kelley, 9:50.41

 

3A

Ron Lee, Sallisaw, 9:55.40

 

2A

???

 

A

Jay Johns, Sequoyah Tahlequah, 10:09.87

 

B

Robert Tippy, Gotebo, 10:23.04

1983

 

 

 

4A

Mike Bilyeu, Tulsa Hale, 9:22.60

 

3A

Paul Dreesen, Guthrie, 9:54.34

 

2A

James Wright, Marlow, 10:27.19

 

A

Mike Cherry, Valliant, 10:37.02

 

B

Scott Farris, Mooreland, 10:00.31

1982

2 Mile

 

 

4A

Kevin Thatcher, Edmond, 9:12.17

 

3A

Ron Lee, Sallisaw, 10:03.7

 

2A

Bill Pate, Madill, 9:56.46

 

A

Jimmy Ealam, Blanchard, 10:05.12

 

B

Ricky Gloden, Yarbrough, 9:49.8

1981

 

 

 

4A

Greg Russell, Norman, 9:16.17

 

3A

Will Hellman, Tahlequah, 10:03.00

 

2A

Gary Watkins, Elk City, 9:51.64

 

A

Eric Wilson, Valliant, 10:19.47

 

B

Rick Gloden, Yarbrough, 9:56.72

1980

 

 

 

4A

Joe Metcalf, Edmond, 10:01.3

 

3A

John Jeffords, Duncan, 10:18.0

 

2A

Johnny Parker. Dickson, 10:14.2

 

A

Joe Horton, Casady, 10:09.00

 

B

Lamont Frazier, Sequoyah Tahlequah, 9:48.27

1979

 

 

 

4A

Greg Avery, Ponca City, 9:17.66

 

3A

Tommy Horn, Bixby, 9:42.27

 

2A

James York, Sulphur, 10:14.4

 

A

Winston Dumas, Crooked Oak, 10:10.1

 

B

Ron Wenger, Adair, 10:04.8

1978

 

 

 

4A

Greg Avery, Ponca City, 9:17.9

 

3A

Mike Harber, Chickasha, 9:56.98

 

2A

Robin Palesano, Anadarko, 10:05.36

 

A

Kevin Bielby, Walters, 10:20.02

 

B

David Killingsworth, Afton, 10:12.10

1977

 

 

 

4A

John Miley, Northwest, 9:34.52

 

3A

Pat Vaughn, Tulsa Union, 9:35.91

 

2A

Bill Leonard, Catoosa, 9:57.72

 

A

Mark LittleBear, Kellyville, 10:11.63

 

B

David Killingsworth, Afton, 10:09.93

1976

 

 

 

4A

Barney Bryant, Norman, 9:42.0

 

3A

Pat Vaughn, Tulsa Union, 9:39.6

 

2A

Steve Schmidt, Mustang, 9:56.4

 

A

Steve Esco, Casady, 10:08.8

 

B

Mark LittleBear, Kellyville, 9:53.2

1975

 

 

 

4A

Saulnier, Edmond, 9:38.7

 

3A

Bundy, Ada, 10:01.9

 

2A

Beaver, Eufaula, 9:57.3

 

A

Steve Esco, Casady, 10:18.2

 

B

Little Thunder, Canton, 10:02.0

1974

 

 

 

4A

Brent Schooley, John Marshall, 9:21.1

 

3A

Phillips, Okmulgee, 9:50.4

 

2A

Randy Prophet, Laverne, 10:09.2

 

A

Little Thunder, Canton, 10:28.1

1973

 

 

 

4A

David Sanders, Tulsa Edison, 9:29.7

 

3A

Dave Phillips, Tulsa Kelley, 10:04.9

 

2A

Randy Prophet, Laverne, 10:07.3

 

A

Ron Love, Fletcher, 9:59.6

1972

 

 

 

4A

Julius Stewart, Southeast, 9:34.3

 

3A

Gary Kempt, Bartlesville Sooner, 9:48.1

 

2A

Lynn Long, Marlow, 9:54.7

 

A

Rick Bryan, Stratford, 10:56.3

1971

 

 

 

4A

Mike Cole, Tulsa Memorial, 9:33.8

 

3A

Terry Wakelee, Choctaw, 10:03.4

 

2A

Harry Hardison, Laverne, 10:03.5

 

A

Jed Scraper, Cave Springs, 10:40.3

1970

 

 

 

4A

Gene Horton, Northwest, 9:40.1

 

3A

Kent Massey, Cushing, 9:50.1

 

2A

Harry Hardison, Laverne, 10:03.0

 

A

Burks, Weleetka, 10:38.9

1969

 

 

 

2A

Gene Horton, Northwest, 9:23.1

 

A

Kent Massey, Cushing, 9:54.7

 

B

Harry Hardison, Laverne, 10:12.9

 

C

Dan Dulworth, Velma-Alma, 10:44.3

1968

 

 

 

2A

Charles Boatright, Lawton Ike, 9:41.5

 

A

Kent Massey, Cushing, 9:56.2

 

B

Shawnee, Weatherford, 10:17.5

 

C

Nightwalker, Seiling, 10:40.2

1967

 

 

 

2A

Larry Barker, Tulsa Hale, 9:49.5

 

A

Adair, Pryor 10:11.6

 

B

Miller, Perry, 10:39.6

 

C

Nightwalker, Seiling, 10:31.0