Boys Track and Field

Individual State Champions

Discus

2017

 

 

 

6A

Patrick Larrison, Moore, 184-07

 

5A

Connor Roddy, Duncan, 171-11

 

4A

Casey Base, Oologah-Talala, 181-06

 

3A

Lincoln Judd, Jones, 152-08

 

2A

J.W. Edwards, Stratford, 166-03

 

1A

Nick Roof, Thomas-Fay-Custer, 164-11

2016

 

 

 

6A

Patrick Larrison, Moore, 183-09

 

5A

Connor Roddy, Duncan, 181-04

 

4A

Casey Base, Oologah-Talala, 184-06

 

3A

Bailey Eastep, Idabel, 160-11

 

2A

J.W. Edwards, Stratford, 152-08

 

1A

Cade Halliburton, Goodwell-Keys, 150-01

2015

 

 

 

6A

Mark Bryant, Edmond Memorial, 170-00

 

5A

Connor Roddy, Duncan, 169-09

 

4A

Casey Base, Oologah-Talala, 173-07

 

3A

Samuel Driskill, Hennessey, 149-02

 

2A

Tiller Bucktrot, Stroud, 155-03

 

1A

Cade Halliburton, Goodwell, 152-07

2014

 

 

 

6A

David Smith, Edmond Memorial, 161-11

 

5A

Kevin Roddy, Duncan, 174-10

 

4A

Noble Lybrand, Bethany, 159-11

 

3A

Hector Bullock, Marlow, 149-02

 

2A

Cameron Stephens, Fairview, 148-05

 

1A

Jarren Nine, Laverne, 171-00

2013

 

 

 

6A

Bo Farrow, Broken Arrow, 185-07

 

5A

Kevin Roddy, Duncan, 172-02

 

4A

Cooper Koons, Tuttle, 152-07

 

3A

Dalton Daubenspeck, Marlow, 143-06

 

2A

Joby Allen, Alva, 154-01

 

1A

Cody Littles, Temple, 157-04

2012

 

 

 

6A

Bo Farrow, Broken Arrow, 176-03

 

5A

Cordell Zalenski, Durant, 164-02

 

4A

Grant Hamilton, Idabel, 179-07

 

3A

Lance Lewis, Tishomingo, 149-09

 

2A

Terrance Artrip, Luther, 135-01

 

1A

John Hamman, Wesleyan, 148-00

2011

 

 

 

6A

Chase Sammons, Edmond Memorial, 188-10

 

5A

Austin Perry, Duncan, 171-04

 

4A

Grant Hamilton, Idabel, 166-09

 

3A

Dakota Lewis, Inola, 147-06

 

2A

Jacob Stephens, Fairview, 157-01

 

1A

Andrew Stinchcomb, Drummond, 138-06

2010

 

 

 

6A

Devin Randall, Bartlesville, 181-02

 

5A

Ryan Minkley, Ardmore, 182-11

 

4A

Shane Lundquist, Elgin, 159-04

 

3A

Logan Grinstead, Sulphur, 193-07

 

2A

Jacob Stephens, Fairview, 150-05

 

1A

Michael Smith, Cherokee, 162-07

2009

 

 

 

6A

Cameron Tabor, Norman, 210-00

 

5A

Ryan Minkley, Ardmore, 176-00

 

4A

Keywon Pickens, Broken Bow, 157-00

 

3A

Logan Grinstead, Sulphur, 162-05

 

2A

Jacob Rankin, Velma-Alma, 134-02

 

1A

Zach Harrison, Quinton, 128-02

2008

 

 

 

6A

Cameron Tabor, Norman, 186-07

 

5A

Geoffrey Tabor, Ardmore, 210-08

 

4A

Treven Loken, Weatherford, 148-08

 

3A

Logan Grinstead, Sulphur, 167-08

 

2A

Dalton Hunter, Maysville, 143-00

 

1A

Matt Lebeda, Medford, 144-01

2007

 

 

 

6A

Cameron Tabor, Norman, 186-10

 

5A

Geoffrey Tabor, Ardmore, 193-05

 

4A

Trent Ratterree, Weatherford, 155-10

 

3A

Ricky Benavidez, Marietta, 151-04

 

2A

Justin Thompson, Fairland, 155-02

 

1A

Juan Fraire, Freedom, 147-00

2006

 

 

 

6A

Cameron Tabor, Norman, 167-05

 

5A

Geoffrey Tabor, Ardmore, 200-05

 

4A

Tyler Holt, Seminole, 144-03

 

3A

Boomer Eagle, Heavener, 146-00

 

2A

Wilson Garrison, Hinton, 153-11

 

1A

Juan Fraire, Freedom, 131-09

2005

 

 

 

6A

Cory Summers, Westmoore, 183-07

 

5A

Geoffrey Tabor, Ardmore, 181-11

 

4A

Mitch Doyle, Oologah, 154-10

 

3A

Kurt Phipps, Plainview, 148-01

 

2A

Wilson Garrison, Hinton, 164-01

 

1A

Brandon Hucks, Maysville, 136-01

2004

 

 

 

6A

Cory Summers, Westmoore, 181-01

 

5A

Cedric Powell, Duncan, 171-07

 

4A

Nick Boynton, Skiatook, 163-07

 

3A

Hunter Johnson, Stroud, 158-08

 

2A

Andrew Goodman, Empire, 156-03

 

1A

Howard Nelson, Maysville, 148-01

2003

 

 

 

5A

Lorenzo Williams, Midwest City, 166-08

 

4A

Travis East, Claremore, 161-00

 

3A

Val Golston, Idabel, 155-09

 

2A

Claude Henry, Plainview, 149-03

 

A

Cliff Eddings, Coalgate, 147-04

 

B

Dace Green, Laverne, 170-03

2002

 

 

 

5A

Harold Young, Midwest City, 191-00

 

4A

Powell, Duncan, 163-04

 

3A

Val Golston, Idabel, 155-08

 

2A

Kevin Bookout, Stroud, 196-07

 

A

Dace Green, Laverne, 160-05

 

B

Obie Harmon, Cherokee, 167-00

2001

 

 

 

5A

Evan Helvey, Edmond North, 179-05

 

4A

Phillip Tabor, Ardmore, 177-00

 

3A

James Callins, Elk City, 155-06

 

2A

Kevin Bookout, Stroud, 189-09

 

A

Lance Bradt, Thomas, 157-05

 

B

Obie Harmon, Cherokee, 151-11

2000

 

 

 

5A

Derek Warehime, Choctaw, 168-05

 

4A

Adam Doiron, Duncan, 184-05

 

3A

Wes Sims, Weatherford, 195-00

 

2A

Kevin Bookout, Stroud, 181-03

 

A

Jordan Massoni, Turpin, 170-00

 

B

Obie Harman, Cherokee, 142-04

1999

 

 

 

5A

Jason McCuddy, Mustang, 174-10

 

4A

Adam Doiron, Duncan, 173-09

 

3A

Wes Sims, Weatherford, 180-03

 

2A

Kevin Bookout, Stroud, 158-08

 

A

Joey Swallow, Laverne, 183-02

 

B

Andy Stone, Beaver, 155-11

1998

 

 

 

5A

Frank Romero, Moore, 184-00

 

4A

Lute Croy, Duncan, 172-04

 

3A

Charlie Atteberry, Elk City, 171-08

 

2A

Kyle Bookout, Stroud, 189-07

 

A

Joey Swallow, Laverne, 179-04

 

B

Bobby Loder, Beaver, 142-00

1997

 

 

 

5A

Josh Howk, Norman, 157-10

 

4A

Lute Croy, Duncan, 172-00

 

3A

Charlie Atteberry, Elk City, 173-05

 

2A

Kyle Bookout, Stroud, 191-07

 

A

Joe Swallow, Laverne, 147-09

 

B

Nick Andrews, Maysville, 143-04

1996

 

 

 

5A

Lawrence Fugett, Putnam City, 162-08

 

4A

Bryan Thomas, Ada, 156-10

 

3A

Matt Henson, Tuttle, 157-00

 

2A

Kyle Bookout, Stroud, 175-00

 

A

Eric Stevenson, Crescent, 155-03

 

B

Josh McReynolds, Pond Creek-Hunter, 138-04

1995

 

 

 

5A

John Fitzgerald, Putnam City North, 169-09

 

4A

Larry Rutherford, Broken Bow, 168.05

 

3A

Brian Ailey, Grove, 161-10

 

2A

Casey Bookout, Stroud, 182-08

 

A

Eric Stevenson, Crescent, 140-11

 

B

Dull, Forgan, 134-05

1994

 

 

 

5A

Chad McClellon, Altus, 169-04

 

4A

Tabor LeBlanc, Edmond North, 157-06

 

3A

Brian Ailey, Grove, 165-05

 

2A

Casey Bookout, Stroud, 166-11

 

A

Andy McGuire, Velma-Alma, 139-06

 

B

Doug Culver, Fairland, ??

1993

 

 

 

5A

Brian Hitt, Lawton Ike, 165-06

 

4A

Matt McCormick, Duncan, 161-10

 

3A

Bryan Alley, Grove, 156-03

 

2A

Casey Bookout, Stroud, 162-02

 

A

Mike Huckaba, Wynnewood, 146-08

 

B

Dave Rogers, Medford, 145-11

1992

 

 

 

5A

Rampey, Broken Arrow, 159-11

 

4A

Hudgins, Duncan, 159-07

 

3A

Hodgson, Blackwell, 159-07

 

2A

Craig Williams, Tishomingo, 160-05

 

A

Matt Ramsey, Boise City, 134-10

 

B

David Rogers, Medford, 142-11

1991

 

 

 

5A

Bryan Craig, Norman, 155-08

 

4A

Phillip Thompson, Duncan, 143-05

 

3A

J.R. Elliott, Marlow, 156-11

 

2A

Craig Williams, Tishomingo, 154-08

 

A

Matt Ramsey, Boise City, 130-09

 

B

David Rogers, Medford, 134-03

 

 

 

1990

 

 

 

5A

Brian Hollands, Tulsa Union, 160-10

 

4A

Heath Doctorman, Noble, 169-05

 

3A

John Butler, Idabel, 157-08

 

2A

LeeRoy Solomon, Watonga, 146-08

 

A

Tyler Gable, Mangum, 139-06

 

B

Kelly Husted, Alex, 157-11

1989

 

 

 

5A

Ryan Patterson, Jenks, 190-06

 

4A

Harold Brown, Ardmore, 168-03

 

3A

Kyle Kennedy, Sulphur, 164-07

 

2A

Earl Shannon, Healdton, 141-09

 

A

Kelly Husted, Laverne, 144-04

 

B

Jimmy Corona, Boise City, 140-05

1988

 

 

 

5A

Ryan Patterson, Jenks, 163-00

 

4A

Harold Brown, Ardmore, 154-10

 

3A

Larry Talbot, Kingfisher, 157-04

 

2A

Mike Howell, Heritage Hall, 159-08

 

A

Kyle Welch, Fairfax, 137-03

 

B

Gary Waitman, Ryan, 140-11

1987

 

 

 

5A

Sonny Fexico, Norman, 170-07

 

4A

Jeff Garrett, Durant, 151-07

 

3A

Talbot, Kingfisher, 154-03

 

2A

Dalton Young, Sayre, 154-07

 

A

Tom Burger, Thomas, 131-02

 

B

Don Raines, Cherokee, 146-05

1986

 

 

 

5A

Sonny Fexico, Norman, 158-10

 

4A

Robby Wood, McAlester, 160-07

 

3A

Dirk Dean, Broken Bow, 160-05

 

2A

Robert Conner, Mangum, 153-06

 

A

Dalton Young, Sayre, 154-10

 

B

Gary Waitman, Ryan, 140-04

1985

 

 

 

5A

Eric Grow, Edmond, 165-07

 

4A

Robby Wood, McAlester, 163-07

 

3A

Dirk Dean, Broken Bow, 156-06

 

2A

Robert Conner, Mangum, 139-04

 

A

Dalton Young, Sayre, 155-07

 

B

Travis Wolf, Goodwell, 147-08

1984

 

 

 

5A

Danny Wilson, Stillwater, 170-03

 

4A

Delmer Bryant, Guthrie, 170-01

 

3A

Scott Tanquary, Guymon, 160-00

 

2A

Rodney Wichert, Fairview, 140-10

 

A

Craig Satepauhoodle, Hominy, 155-05

 

B

Travis Wolf, Goodwell, 137-04

1983

 

 

 

4A

Rob McAfee, Del City, 158-02

 

3A

Delmer Bryant, Guthrie, 161-07

 

2A

Darren Sheets, Cleveland, 163-06

 

A

Craig Roddy, Stroud, 165-05

 

B

Craig Satepauhoodle, Hominy, 162-11

1982

 

 

 

4A

Chuck Ervin, Sand Springs, 162-02

 

3A

Ed Wade, Sallisaw, 161-01

 

2A

Lee Rowton, Marlow, 139-11

 

A

Alan Erwin, Chandler, 145-00

 

B

David Henderson, Texhoma, 155-07

1981

 

 

 

4A

David Johnson, Norman, ?

 

3A

Craig Hayes, Okmulgee, 164-03

 

2A

David White, Idabel, 142-03

 

A

Gilbert Hornbeck, Marietta, 181-02

 

B

Jay White, Cherokee, 148-07

1980

 

 

 

4A

Bob Howard, Yukon, 163-10

 

3A

Jeff Leiding, Tulsa Union, 155-10

 

2A

Paul Johnson, Frederick, 159-02

 

A

Gilbert Hornbeck, Marietta, 166-04

 

B

Charles Tingley, Deer Creek-Lamont, 151-07

1979

 

 

 

4A

Scott Logan, Moore, 159-08

 

3A

Dale Pierce, Woodward, 173-07

 

2A

Tim Stuart, Broken Bow, 159-02

 

A

Gilbert Hornbeck, Marietta, 166-09

 

B

Jeff Chambers, Hominy, 160-01

1978

 

 

 

4A

Randy Naas, Edmond, 159-11

 

3A

Dale Pierce, Woodward, 168-04

 

2A

Swart, Kingfisher, 149-07

 

A

Eugene baker, Laverne, 130-02

 

B

Joel Wyatt, Plainview, 173-01

1977

 

 

 

4A

John Robinett, Edmond, 153-04

 

3A

Dale Pierce, Woodward, 161-11

 

2A

Brad Hall, Clinton, 142-09

 

A

Bruce Demuth, Sperry, 143-01

 

B

Jim Hilton, Beaver, 143-11

1976

 

 

 

4A

Steve Nicholson, Tulsa Memorial, 167-11

 

3A

Mike Schwager, Stillwater, 153-08

 

2A

Barry Burget, Stroud, 162-03

 

A

Mike Bolt, Hominy, 149-02

 

B

Mark Hotfelt, Afton, 150-02

1975

 

 

 

4A

Maddox, Tulsa Central, 155-01

 

3A

Tim Luman, Choctaw, 153-01

 

2A

Higginbottom, Hugo, 144-10

 

A

Terry Bell, Marietta, 157-09

 

B

McNeeley, Fairfax, 147-09

1974

 

 

 

4A

Bernie Hand, Del City, 155-09

 

3A

Palmer, El Reno, 150-08

 

2A

Terry Bell, Marietta, 151-08

 

A

Robert Steinle, Hooker, 156-11

1973

 

 

 

4A

Dave Hudgens, Tulsa Rogers, 164-10

 

3A

Reamy, Owasso, 152-06

 

2A

Sommers, Poteau, 156-02

 

A

Bob Kildow, Cherokee, 144-06

1972

 

 

 

4A

Ron Prince, Altus, 162-09

 

3A

Bob Johnson, Miami, 145-05

 

2A

Charles Hicks, Marietta, 152-00

 

A

Bob Collins, Fairland, 140-03

1971

 

 

 

4A

Euell Pope, Lawton, 165-03

 

3A

Jamie Thomas, Ada, 166-07

 

2A

Bill James, Holdenville, 164-03

 

A

Forrest Michael, Cherokee, 152-06

1970

 

 

 

4A

Owen, Ponca City, 156-05

 

3A

Jamie Thomas, Ada, 158-06

 

2A

Roberts, Marietta, 152-11

 

A

Albright, OSD, 152-00

1969

 

 

 

2A

Allen Camp, Enid, 165-09

 

A

Jamie Thomas, Ada, 153-09

 

B

Kenneth Engle, Pauls Valley, 151-01

 

C

Curtis Janz, Inola, 163-11

1968

 

 

 

2A

Jim Benien, Tulsa Central, 178-07

 

A

Larry gallmore, McAlester, 152-08

 

B

Eddie Paul, Walters, 141-11

 

C

Larry Brune, Cherokee, 150-08

1967

 

 

 

2A

Ron Sewell, U.S. Grant, 165-03

 

A

Whitely, Edmond, 142-06

 

B

Breshears, Vinita, 160-10

 

C

Larry Brune, Cherokee, 150-08

1966

 

 

 

2A

Tom Miles, Tulsa Central, 159-08

 

A

Louis Forneris, McAlester, 165-7

 

B

Mark Palmer, Cherokee, 153-00

1965

 

 

 

2A

Mike Myers, Enid, 151-06

 

A

Mike Ryles, Ada, 157-02

 

B

Robbie Nichols, Cleveland, 156-02

1964

 

 

 

2A

Gary Stevens, Tulsa Edison, 162-11

 

A

Phil Sims, Duncan, 168-11

 

B

Robbie Nichols, Cleveland, 154-00

1963

 

 

 

2A

Robert Ammons, Lawton, 166-06

 

A

Mike Ryles, Ada, 158-08

 

B

Raymond Stamps, Jones, 161-02

1962

 

 

 

2A

Ken Sullivan, Lawton, 142-08

 

A

Vern Wilson, McAlester, 154-07

 

B

Richard Boone, Mooreland, 139-10

1961

 

 

 

2A

Greg Burns, Putnam City, 166-01

 

A

Rod Cutsinger, Elk City, 161-04

 

B

Dick Weller, Yukon, 145-11

1960

 

 

 

2A

Craig Hadley, Lawton, 149-07

 

A

Rod Cutsinger, Elk City, 161-04

 

B

Harold Stephens, Maysville, 149-05

1959

 

 

 

2A

Tom Webb, Tulsa Edison, 153-04

 

A

Claude Hamon, Harding, 144-09

 

B

Jerry Runyan, Sulphur, 153-03

1958

 

 

 

2A

Robert Weeden, Duncan, 149-04

 

A

Gary Cutsinger, Elk City, 159-03

 

B

Jerry Runyan, Sulphur, 158-09

1957

 

 

 

2A

Brent Morford, Lawton, 146-04

 

A

Eugene Powshiek, Sapulpa, 136-07

 

B

Kenneth Leach, Maysville, 151-03

1956

 

 

 

A

Ronald King, Capitol Hill, 158-08

 

B

Delmus Thorn, Walters, 161-04

1955

 

 

 

A

Bob McKenzie, Capitol Hill, 154-06

 

B

Delmus Thorn, Walters, 134-07

1954

 

 

 

A

Don King, Capitol Hill, 148-03

 

B

George Church, Maysville, 159-07

1953

 

 

 

A

Byron Beams, Ada, 145-10

 

B

George Church, Maysville, 146-00

1952

 

 

 

A

Robert Van Dee, Ada, 159-03

 

B

George Church, Maysville, 133-02

1951

 

 

 

A

Charles Stricklen, Sand Springs, 146-11

 

B

Clark Forbess, Wilson, 127-07

1950

 

 

 

A

Dean Seaman, Woodward, 152-02

 

B

Charles Gilliland, Weatherford, 140-09

1949

 

 

 

A

Tom Holliday, Ponca City, 140-08

 

B

Glenford Bensch, Seiling, 124-07

1948

 

 

 

A

Gerald McCarver, Ada, 142-11

 

B

Wayne Kroutil, Eureka of Glencoe, 139-11

1947

 

 

 

A

Clair Mayes, Muskogee, 130-06

 

B

John Fowler, Alex, 124-00

1946

 

 

 

A

Jack Shawgo, Tulsa Central

 

B

Bob Brown, Waurika, 118-02

1945

 

 

 

A

Jack Adams, Edmond, 130.06

 

B

Jack Guinn, Maud, 130-06

1944

 

 

 

A

J.D. Cole, Shawnee, 139-09

 

B

Bill Taber, Centerview, 123-09