Boys Track and Field

Individual State Champions

Long Jump

2017

 

 

 

6A

Anthony Riley, Westmoore, 24-05.25

 

5A

Shaquan French, Altus, 22-04.25

 

4A

Chance Walstrom, Oologah-Talala, 23-04.75

 

3A

Elan Eagle, Sequoyah Tahlequah, 21-00.75

 

2A

Mason Riley, Hollis, 20-11.25

 

1A

Jordan Buhr, Okeene, 21-04.25

2016

 

 

 

6A

Justin Tate, Edmond North, 23-02.00

 

5A

Hayden Ashley, Bishop Kelley, 22-08.00

 

4A

Nathaniel Worley, Blackwell, 22-01.00

 

3A

K.J. Wells, Idabel, 22-07.50

 

2A

Dayon Johnson, Minco, 21-04.25

 

1A

Isaiah Norwood, Kremlin-Hillsdale, 21-10.50

2015

 

 

 

6A

Cassius Hill, Westmoore, 23-04.50

 

5A

Mike Watson, Skiatook, 22-09.75

 

4A

Skylar Oren, Sallisaw, 23-00.50

 

3A

Houston Bowen, Atoka, 21-02.25

 

2A

Hayden Carns, Hominy, 20-11.25

 

1A

Thomas Richardson, Mulhall-Orlando, 20-11.00

2014

 

 

 

6A

Arlando Brewer, Tulsa Washington, 23-09.00

 

5A

Kyle McLaughlin, Skiatook, 22-08.75

 

4A

Papi White, Seminole, 23-07.75

 

3A

Cornelius McKiver, Centennial, 21-05.50

 

2A

Tyrone Elix, Hobart, 22-05.50

 

1A

Shaun Bencoma, Weleetka, 21-09.25

2013

 

 

 

6A

Brandon Prather, Stillwater, 23-05.50

 

5A

Arlando Johnson, Tulsa Washington, 23-08.25

 

4A

Papi White, Seminole, 22-06.00

 

3A

Alex Cardona, Frederick, 21-09.50

 

2A

Levi Prickett, Amber-Pocasset, 21-04.50

 

1A

Bryson Beattie, Texhoma, 21-10.50

2012

 

 

 

6A

Kaelen Washington, Jenks, 22-05.75

 

5A

Jared Grffin, Duncan, 21-09.00

 

4A

Sheldon Wilson, Anadarko, 22-07.25

 

3A

Dakota Biswell, Stroud, 22-00.00

 

2A

Quenton Stueart, Elmore City, 21-05.00

 

1A

Dru Woolfolk, Ft. Supply, 22-03.00

2011

 

 

 

6A

Gunnar Nixon, Edmond Santa Fe, 24-04.50

 

5A

Stanvon Taylor, Tulsa East Central, 23-01.00

 

4A

Colton Nevel, Catoosa, 22-03.25

 

3A

Caleb Neal, Sulphur, 22-02.00

 

2A

Cody Kenny, Mooreland, 22-07.25

 

1A

Dillon Dennis, Velma-Alma, 22-06.25

2010

 

 

 

6A

Vashon Williams, Edmond Memorial, 22-05.50

 

5A

Isaac Bennett, Tulsa Washington, 22-03.75

 

4A

Garrett Weir, Bristow, 22-04.75

 

3A

Cameron Williamson, Sulphur, 21-10.00

 

2A

Jake Love, Tonkawa, 21-06.00

 

1A

J.D. Pugh, Texhoma, 22-07.50

2009

 

 

 

6A

Jordan Hoover, Putnam City, 23-07.75

 

5A

Waylon Botkin, Western Heights, 22-11.75

 

4A

Garrett Weir, Bristow, 22-05.00

 

3A

Dalton Decker, Caney Valley, 21-10.50

 

2A

Daniel Valderas, Snyder, 21-00.75

 

1A

Ben Boling, Dover, 19-07.25

2008

 

 

 

6A

Alex Madkins, Midwest City, 23-09.50

 

5A

Jordon Anderson, McAlester, 22-07.50

 

4A

Kris Parham, Bishop McGuinness, 21-09.25

 

3A

Justin Blackmon, Plainview, 22-10.00

 

2A

Daniel Valderas, Snyder, 22-02.25

 

1A

Chris Austin, Geary, 21-09.25

2007

 

 

 

6A

Alex Madkins, Midwest City, 22-09.00

 

5A

David Gordon, Tulsa East Central, 22-07.50

 

4A

Derrick Locke, Hugo, 25-04.75

 

3A

Laquentin Black, Davis, 23-02.50

 

2A

Josh Birmingham, Luther, 22-02.00

 

1A

Russell Law, Balko-Hardesty, 20-11.25

2006

 

 

 

6A

David Dixon, Lawton, 23-00.00

 

5A

Demared Wilkerson, TSST, 22-05.00

 

4A

Derrick Locke, Hugo, 23-02.00

 

3A

Tyler Wells, Heritage Hall, 21-07.50

 

2A

JR LeFlore, Burns Flat, 21-11.00

 

1A

Abram Stewart, Maysville, 21-07.25

2005

 

 

 

6A

James Warren, Norman North, 23-08.50

 

5A

Felix Jones, Tulsa Washington, 22-09.50

 

4A

Tray Bowie, Eufaula, 23-06.00

 

3A

Ben Birmingham, Luther, 22-10.00

 

2A

Phillip Dale, Preston, 21-05.00

 

1A

Abram Stewart, Alex, 21-03.75

2004

 

 

 

6A

James Warren, Norman North, 23-04.25

 

5A

Lynn Payne, Capitol Hill, 22-04.00

 

4A

Tray Bowie, Eufaula, 22-04.75

 

3A

Ben Birmingham, Luther, 21-11.25

 

2A

Marcus High, Hominy, 22-01.50

 

1A

Ryan Powers, Texhoma, 21-07.00

2003

 

 

 

5A

Sharp, Jenks, 22-10.75

 

4A

Mikah Henry, East Central, 22-00.25

 

3A

Chase Hart, Blanchard, 22-11.50

 

2A

Mitch Henry, Chouteau, 22-05.25

 

A

Louis Dailey, Hominy, 22-03.00

 

B

Ray Barco, Yarbrough, 21-02.25

2002

 

 

 

5A

Willie Rogers, Bartlesville, 23-00.00

 

4A

Zach Winters, Tulsa Edison, 22-07.25

 

3A

Deric Hill, Idabel, 22-09.25

 

2A

Mitchell Henry, Choteau, 21-09.75

 

A

Nathan Loftiss, Burns Flat-Dill City, 21-07.75

 

B

Derek Lamle, Sharon- Mutual, 21-04.25

2001

 

 

 

5A

Kendall Davis, Tulsa Memorial, 22-03.75

 

4A

Jamael Moore, Ardmore, 22-09.25

 

3A

Tracy Bailey, Hugo, 22-03.00

 

2A

Kyle Blair, Lexington, 21-10.00

 

A

Nathan Dickson, Hollis, 22-04.00

 

B

Daniel Plain, Afton, 21-02.50

2000

 

 

 

5A

Lamont Moore, Owasso, 24-03.75

 

4A

Jamaal Moore, Ardmore, 24-00.00

 

3A

Michael Tate, Star Spencer, 22-08.25

 

2A

John Wohlgemuth, Fairview, 23-02.00

 

A

Nathan Dickson, Hollis, 22-00.00

 

B

Nolan Randolph, Boise City, 22-06.50

1999

 

 

 

5A

Stanley Gordon, Del City, 23-07.25

 

4A

Jamaal Moore, Ardmore, 22-03.25

 

3A

Mike Enoch, McGuinness, 23-03.25

 

2A

Austin Keeney, Alva, 22-11.00

 

A

Travis Stout, Turpin, 22-08.25

 

B

Nolan Randolph, Boise City, 21-11.25

1998

 

 

 

5A

Charles Mahan, Tulsa Hale, 24-02.25

 

4A

Tony McGee, Ardmore, 23-01.50

 

3A

Romar Crenshaw, Broken Bow, 23-03.50

 

2A

Rod High, Wynnewood, 22-02.50

 

A

Chris Culpepper, Hollis, 21-01.25

 

B

Chad Tefft, Deer Creek-Lamont, 20-02.50

1997

 

 

 

5A

Eugene Drake, Choctaw, 23-01.25

 

4A

Chuck Mahan, Tulsa Hale, 23-07.50

 

3A

Brett Taylor, Anadarko, 22-02.75

 

2A

Anthony Haskins, Jones, 23-02.00

 

A

Kevin Glenn, Hulbert, 21-04.50

 

B

Mikel Glidden, Yarbrough, 21-05.75

1996

 

 

 

5A

Jonnie Jones, Lawton Ike, 22-11.50

 

4A

Tony McGee, Ardmore, 22-05.50

 

3A

Mike Williams, Jay, 22-04.75

 

2A

Roshay High, Wynnewood, 23-07.25

 

A

Mike Schotts, Tonkawa, 21-10.50

 

B

Chad Barger, Duke, 21-06.50

1995

 

 

 

5A

Maurio Ratliff, Tulsa Washington, 23-03.50

 

4A

Mike Thornton, Carl Albert, 22-06.00

 

3A

Parnelle Smith, Hugo, 22-06.25

 

2A

Haskins, Jones, 22-09.00

 

A

Kelly, Wewoka, 20-11.50

 

B

Skinner, White Oak, 21-01.50

1994

 

 

 

5A

Maurio Ratliff, Tulsa Washington, 23-05.00

 

4A

Ben Schadegg, Edmond North, 23-04.25

 

3A

Parnelle Smith, Hugo, 22-06.00

 

2A

Shane Gonzales, Fairview, 23-05.00

 

A

Mickey Teakell, Elmore City-Pernell, 20-11.50

 

B

Casey Cowan, Balko, 23-04.75

1993

 

 

 

5A

Jermaine Birdow, Lawton, 23-04.50

 

4A

Adrian Ray, Claremore, 23-10.25

 

3A

Carell Smith, Hugo, 22-05.00

 

2A

Khari Manuel, Heritage Hall, 22-11.75

 

A

Otis Patterson, Wynnewood, 21-07.25

 

B

Reggie Skinner, White Oak, 22-09.00

1992

 

 

 

5A

Tim Jones, Altus, 24-01.50

 

4A

Goudeau, Tulsa McLain, 23-04.00

 

3A

Mike Hankins, Valliant, 22-05.50

 

2A

Amari White, Konawa, 21-04.00

 

A

Chad Hoover, Beaver, 22-01.00

 

B

Jack Edwards, Thomas, 23-03.50

1991

 

 

 

5A

Cedric Florence, Jenks, 23-02.75

 

4A

Tim Jones, Altus, 24-01.00

 

3A

John Smith, Elk City, 22-11.50

 

2A

Neil Flowers, Wynnewood, 22-07.25

 

A

Kenny Sears, Mooreland, 21-10.00

 

B

Chris Martin, Roosevelt, 23-01.00

 

 

 

1990

 

 

 

5A

Mike Walker, Midwest City, 23-04.00

 

4A

Randy Rutherford, Broken Bow, 24-03.75

 

3A

Johnny Mooneyham, Purcell, 23-04.00

 

2A

Matt Watkins, Chisholm, 22-08.00

 

A

Cecil Howell, Empire, 22-00.25

 

B

Jake Edwards, Thomas, 22-05.25

1989

 

 

 

5A

Michael Walker, Midwest City, 23-05.75

 

4A

Leon Tullis, Southeast, 22-03.50

 

3A

Mark Taylor, Spiro, 23-03.50

 

2A

Marcus Gilbert, Cascia Hall, 21-03.25

 

A

Kevin Loggins, Weleetka, 21-11.25

 

B

A.B. Lenox, Grant, 21-09.00

1988

 

 

 

5A

Terry Simpson, Norman, 24-00.00

 

4A

Rosie Jones, McAlester, 23-05.75

 

3A

Randy Rutherford, Broken Bow, 22-02.25

 

2A

Shelton O�Guinn, Holdenville, 21-08.00

 

A

Doug Butler, Hollis, 22-01.50

 

B

Clyde Newgent, Lone Wolf, 22-11.50

1987

 

 

 

5A

Earl Coleman, Lawton, 24-02.00

 

4A

Lewis Everly, John Marshall, 23-00.50

 

3A

Coleman, Millwood, 22-06.00

 

2A

Sheldon O�Guinn, Holdenville, 21-07.00

 

A

Ronnie Lane, Velma-Alma, 21-08.00

 

B

Neil Moody, Deer Creek-Lamont, 21-03.50

1986

 

 

 

5A

Earl Coleman, Lawton, 23-09.25

 

4A

Rosie Jones, McAlester, 22-06.25

 

3A

Jim Marks, Sulphur, 21-02.00

 

2A

Sheldon O�Guinn, Holdenville, 20-10.50

 

A

Lamont Crawford, Hominy, 21-07.00

 

B

Kyle Goodwin, Cherokee, 21-03.00

1985

 

 

 

5A

Tony Page, Lawton Ike, 23-00.00

 

4A

Beayel Haynes, Guthrie, 22-10.00

 

3A

Marks, Sulphur, 21-02.00

 

2A

Bobby Jackson, Purcell, 21-02.00

 

A

Billy Brake, Pocola, 22-01.50

 

B

Mike Sanders, Kremlin, 20-10.75

1984

 

 

 

5A

J.R. Hoods, Lawton, ??

 

4A

Curtis Warren, Carl Albert, 22-09.00

 

3A

John Dill, Weatherford, 21-06.50

 

2A

Jefferey Pilate, Casady, 21-08.75

 

A

Michael Williams, Hollis, 21-10.75

 

B

Travis Wolf, Goodwell, 21-06.25

1983

 

 

 

4A

Walter Bell, Tulsa Washington, 22-05.50

 

3A

Scott Eilerts, Noble, 21-05.00

 

2A

Lee, Spiro, 22-09.25

 

A

Bobby Riley, Stroud, 22-05.50

 

B

Ray Wilson, Hollis, 22-09.75

1982

 

 

 

4A

Eric Barnett, Tulsa Central, 22-03.75

 

3A

Sterling Johnson, Tulsa Kelley22-02.25

 

2A

Druary Mims, Hugo, 22-09.00

 

A

Bobby Riley, Stroud, 23-11.75

 

B

Michael Williams, Hollis, 22-10.00

1981

 

 

 

4A

Kevin Gibbs, Tulsa Washington, 23-02.75

 

3A

Randy Mack, Northeast, 22-00.50

 

2A

Joe Dial, Marlow, 23-05.00

 

A

Randy Frazier, Maruetta, 23-05.50

 

B

Shane Cowan, Balko, 23-01.00

1980

 

 

 

4A

David Wehmeyer, Tulsa Hale, 24-00.50

 

3A

Juan Johnson, Okmulgee, 23-01.25

 

2A

Ashley Bruner, Sulphur, 22-07.75

 

A

Aaron Bruner, Davis, 22-09.75

 

B

Shane Cowan, Balko, 22-05.50

1979

 

 

 

4A

Steve McKeaver, Altus, 23-03.50

 

3A

Matt Rollins, Ada, 23-00.00

 

2A

Kirk Phillips, Spiro, 23-01.00

 

A

Herbert Jones, Roland, 21-09.50

 

B

Dusty Delso, Dewar, 22-02.00

1978

 

 

 

4A

Wade Inman, Edmond, 22-05.00

 

3A

Ken Hopper, Bartlesville college, 21-09.75

 

2A

Joe Carter, Millwood, 23-00.00

 

A

Terry Thomas, Valliant, 22-09.00

 

B

Mark Faulkner, Jet-Nash, 23-02.00

1977

 

 

 

4A

Jody Jimerson, Norman, 22-10.00

 

3A

Mike Stevenson, Lawton MacArthur, 23-01.00

 

2A

Marlin Kemp, Clinton, 22-01.00

 

A

Terry Thomas, Valliant, 22-05.00

 

B

Brad Baily, Hominy, 22-10.75

1976

 

 

 

4A

Benny Jackson, Tulsa Hale, 21-03.50

 

3A

Bobby Sharp, Choctaw, 21-09.75

 

2A

Carter McBride, McGuinness, 20-11.00

 

A

Danny Windler, Vian, 21-11.00

 

B

Mundy Roe, Shidler, 21-10.00

1975

 

 

 

4A

Scott McLain, Shawnee, 22-01.50

 

3A

Harris, Douglass, 22-08.50

 

2A

Cantley, Broken Bow, 22-06.00

 

A

Barry Burget, Stroud, 22-01.50

 

B

Joe Bob Runyan, Cache, 22-02.75

1974

 

 

 

4A

Jerry King, Altus, 23-11.50

 

3A

Cantley, Broken Bow, 21-08.00

 

2A

Wallace Bell, Lawton MacArthur, 23-02.00

 

A

Eric Fowler, Hooker, 21-10.00

1973

 

 

 

4A

Mike Pleasant, Muskogee, 22-10.50

 

3A

Behne, Guymon, 21-06.50

 

2A

Shirley, Tecumseh, 22-01.25

 

A

Chuck Smith, Copan, 20-10.50

1972

 

 

 

4A

Mike Pleasant, Muskogee, 22-10.50

 

3A

Tinker Owens, Miami, 22-00.00

 

2A

Evans Brown, Wynnewood, 22-06.75

 

A

Chuck Smith, Copan, 20-11.25

1971

 

 

 

4A

Butch Boggs, Shawnee, 22-11.75

 

3A

Dan Clark, Tullsa Kelley, 23-02.25

 

2A

Mike Wyatt, Poteau, 22-10.25

 

A

Otis Johnson, Lawton MacArthur, 22-08.75

1970

 

 

 

4A

Kevin Coutant, Bartlesville Sooner, 22-07.50

 

3A

Moss, Altus, 21-07.50

 

2A

Whitaker, Muskogee Manual, 22-08.75

 

A

Kelvin Jamison, Temple, 22-03.00

1969

 

 

 

2A

Wayne Kinney, Duncan, 24-04.00

 

A

John Potts, Stillwater, 23-06.50

 

B

Erwin, Davis, 22-03.25

 

C

Dennis Schultz, Pond Creek, 21-04.50

1968

 

 

 

2A

Wayne Kinney, Duncan, 22-01.00

 

A

Gary Hill, El Reno, 21-11.50

 

B

Marvin Jones, Weatherford, 21-09.00

 

C

Tom Webb, Cheyenne, 22-06.25

1967

 

 

 

2A

Jerry McArthur, Lawton, 22-07.00

 

A

Lewis Everly, OC Central, 20-07.25

 

B

Wright, Wynnewood, 22-02.00

 

C

Jim Callen, Reed, 21-06.75

1966

 

 

 

2A

Roy Guest, Lawton, 22-10.00

 

A

Steve Owens, Miami, 21-06.00

 

B

Jerry Davis, Sulphur, 21-09.25

1965

 

 

 

2A

Mike Gregory, Midwest City, 23-01.00

 

A

Connie Sledge, Douglass, 23-02.00

 

B

Lou Elle Matheson, Broken Bow, 22-01.50

1964

 

 

 

2A

Jim Wilson, Enid, 22-00.50

 

A

Don Sandmire, Miami, 22-09.75

 

B

Leroy Williams, Lawton Douglass, 22-09.00

1963

 

 

 

2A

Kelly Wilson, Norman, 21-11.50

 

A

David Barclow, Tulsa Washington, 22-08.25

 

B

Al Flanner, Wetumka, 21-06.75

1962

 

 

 

2A

Vincent Johnson, Lawton, 23-05.50

 

A

Mickey Upton, Stillwater, 23-02.00

 

B

Donald Antwine, Ardmore, Douglass, 23-04.00

1961

 

 

 

2A

Jackie Pierson, Lawton, 21-03.00

 

A

Mickey Upton, Stillwater, 21-10.50

 

B

Donald Antwine, Ardmore, Douglass, 21-09.50

1960

 

 

 

2A

Dick Wells, Midwest City, 21-00.50

 

A

Kenneth Anderson, Tulsa Washington, 21-06.50

 

B

Randolph Furch, Beggs, 21-02.50

1959

 

 

 

2A

Mickey Broadwater, Tulsa Rogers, 22-01.00

 

A

John Winningham, Pauls Valley, 20-11.25

 

B

Randolph Furch, Beggs, 20-10.75

1958

 

 

 

2A

Tom Raley, Lawton, 22-06.00

 

A

David Ewing, Harding, 22-04.50

 

B

John Elsberry, Fairfax, 21-10.00

1957

 

 

 

2A

Tom Raley, Lawton, 21-10.00

 

A

David Ewing, Harding, 21-10.50

 

B

Tie, Don Warrick, Alva, David Hale, Guymon, Don Parker, Fort Cobb, 21-08.75

1956

 

 

 

A

Bob Drake, Muskogee, 22-04.00

 

B

Don Warrick, Alva, 22-05.00

1955

 

 

 

A

Wilson Wilhite, Norman, 21-09.50

 

B

Roger Potts, Wellston, 20-10.00

1954

 

 

 

A

Bob Logsdon, Tulsa Central, 22-07.00

 

B

Melvin DeSpain, Hinton, 21-05.50

1953

 

 

 

A

Joe Crutchfield, Duncan21-09.75

 

B

Kim Ellis, Shidler, 21-04.00

1952

 

 

 

A

Dick Bayless, Ada, 21-10.00

 

B

Leon Moore, Okemah, 22-00.75

1951

 

 

 

A

Joe Bob Craig, Lawton, 21-05.00

 

B

Clark Forbes, Wilson, 21-01.50

1950

 

 

 

A

Erwin Cook, Guthrie, 22-08.50

 

B

Clark Forbes, Wilson, 21-05.75

1949

 

 

 

A

Quanah Cox, Duncan, 22-08.75

 

B

Billy Vessels, Cleveland, 22-05.00

1948

 

 

 

A

Quanah Cox, Duncan, 23-09.00

 

B

Paul Little, Sugden, 22-10.00

1947

 

 

 

A

Gene Messengale, Durant, 22-03.00

 

B

Radean Hallmark, Marlow, 21-09.00

1946

 

 

 

A

Kenneth Kilgore, Shawnee, 21-05.00

 

B

Merwin McConnell, Hollis, 21-06.75

1945

 

 

 

A

Keith Turner, Clinton, 21-05.00

 

B

Billy Grimes, Comanche, 21-06.00

1944

 

 

 

A

Jack Beeson, Weatherford, 22-06.50

 

B

Billy Grimes, Comanche, 22-03.00