Boys Track and Field

Individual State Champions

Pole Vault

2017

 

 

 

6A

Tate McDonald, Norman, 15-00.00

 

5A

Christian Patterson, Shawnee, 15-06.00

 

4A

Spencer Somerville, Plainview, 15-00.00

 

3A

Slayde Little, Purcell, 15-06.00

 

2A

Alex Payne, Rejoice Christian Academy, 13-06.00

 

1A

Garrett Ools, Ringwood, 13-00.00

2016

 

 

 

6A

Zach Legg, Bixby, 14-06.00

 

5A

Haydden West, Collinsville, 15-06.00

 

4A

Brock Hottel, Purcell, 15-00.00

 

3A

Dean Howard, Marlow, 14-06.00

 

2A

Connor Davis, Crossings Christian, 13-06.00

 

1A

Dylan Tefft, Deer Creek-Lamont, 13-06.00

2015

 

 

 

6A

Tommy Dial, Jenks, 17-02.00

 

5A

Haydden West, Collinsville, 16-00.00

 

4A

Alex Sauerwein, Elgin, 15-00.00

 

3A

Dean Howard, Marlow, 13-06.00

 

2A

Connor Davis, Crossings Christian, 12-06.00

 

1A

Tanner Allen, Laverne, 13-06.00

2014

 

 

 

6A

Tommy Dial, Jenks, 17-01.00

 

5A

Darren Fowler, Catoosa, 14-07.00

 

4A

Alex Sauerwein, Elgin, 14-00.00

 

3A

Dean Howard, Marlow, 15-00.00

 

2A

Brenon Smith, Hinton, 14-03.00

 

1A

Tanner Allen, Laverne, 13-00.00

2013

 

 

 

6A

Colin Pasque, Norman, 15-06.00

 

5A

Cole Verble, Deer Creek Edmond, 14-06.00

 

4A

McKenna Ray, Plainview, 13-06.00

 

3A

Timmy Wann, Pawhuska, 13-06.00

 

2A

Brenon Smith, Hinton, 13-06.00

 

1A

Austin Dennis, Velma-Alma, 14-06.00

2012

 

 

 

6A

Colin Pasque, Norman, 15-06.00

 

5A

Dylan Mettler, Duncan, 14-00.00

 

4A

Cody Conkling, Bristow, 14-00.00

 

3A

Tanner Callihan, Plainview, 15-06.00

 

2A

Dakota Trumbly, Hominy, 12-06.00

 

1A

Checotah Lynn, Velma-Alma, 14-06.00

2011

 

 

 

6A

Dillon Lookout, Jenks, 16-00.00

 

5A

Dylan Mettler, Duncan, 14-06.00

 

4A

Cody Conkling, Bristow, 14-00.00

 

3A

Caleb Neal, Sulphur, 13-06.00

 

2A

Dakota Trumbly, Hominy, 12-06.00

 

1A

Dillon Morgan, Velma-Alma, 14-10.00

2010

 

 

 

6A

Jake Huddleston, Broken Arrow, 15-00.00

 

5A

Nick Russo, Claremore, 14-00.00

 

4A

Taylor Fort, Elgin, 13-00.00

 

3A

Tanner Callihan, Plainview, 14-06.00

 

2A

Dillon Morgan, Velma-Alma, 14-06.00

 

1A

Derric Richards, Deer Creek-Lamont, 14-03.00

2009

 

 

 

6A

Jack Whitt, Norman North, 17-00.00

 

5A

Casy Rowell, Duncan, 14-06.00

 

4A

Dustin Gehrke, Grove, 15-00.00

 

3A

Ty Pettitt, Sulphur, 13-06.00

 

2A

Dillon Morgan, Velma-Alma, 13-06.00

 

1A

Eli Reese, Deer Creek Lamont, 14-00.00

2008

 

 

 

6A

Jack Whitt, Norman North, 16-07.00

 

5A

Casy Rowell, Duncan, 14-06.00

 

4A

Dustin Gehrke, Grove, 15-00.00

 

3A

Colten Robertson, Marietta, 13-10.00

 

2A

Dillon Morgan, Velma-Alma, 13-00.00

 

1A

Derric Richards, Deer Creek Lamont, 14-00.00

2007

 

 

 

6A

Jack Whitt, Norman North, 15-00.00

 

5A

Jeff Cianco, Claremore, 14-06.00

 

4A

Dustin Gehrke, Grove, 14-06.00

 

3A

Clayton Hurst, Okemah, 14-00.00

 

2A

Stephen Fish, Empire, 13-06.00

 

1A

Eli Reese, Deer Creek-Lamont, 13-00.00

2006

 

 

 

6A

Jarik Jones, Broken Arrow, 14-06.00

 

5A

Evan Scrutchins, Shawnee, 15-06.00

 

4A

Dustin Gehrke, Grove, 13-06.00

 

3A

Luke Christenson, Pawhuska, 14-00.00

 

2A

Justin Raper, Healdton, 14-00.00

 

1A

Steven Golay, Deer Creek-Lamont, 12-06.00

2005

 

 

 

6A

Matt Swezey, Jenks, 14-00.00

 

5A

Logan Liles, Shawnee, 13-06.00

 

4A

Joe Pilkington, Catoosa, 14-00.00

 

3A

Chance Herren, Pawhuska, 13-06.00

 

2A

Seth Brown, Tonkawa, 14-00.00

 

1A

Israel Ellis, Cyril, 11-06.00

2004

 

 

 

6A

Kyle Sherwood, Norman North, 13-09.00

 

5A

Jackson McClaren, Claremore, 14-03

 

4A

Kyle Dennis, Pauls Valley, 15-00.00

 

3A

Cody Thornton, Stroud, 14-00.00

 

2A

David Starnes, Empire, 14-00.00

 

1A

Vernon Gress, Cyril, 12-00.00

2003

 

 

 

5A

Scott Martin, Jenks, 14-00

 

4A

Jackson McClaren, Claremore, 14-00

 

3A

Chris Williams, Elk City, 15-02

 

2A

Justin Raper, Plainview, 14-00

 

A

Louis Dailey, Hominy, 14-09

 

B

Bo James, Boise City, 13-00

2002

 

 

 

5A

Scott, Martin, Jenks, 15-00

 

4A

Steve Elliott, Claremore, 15-00

 

3A

Chris Williams, Elk City, 15-00

 

2A

Cody Boghetich, Heritage Hall, 13-00

 

A

Jason Lowry, Konawa, 13-06

 

B

Bo James, Boise City, 12-06

2001

 

 

 

5A

Scott Martin, Jenks, 14-00

 

4A

Steve Elliott, Claremore, 14-06

 

3A

Austin Landreth, Elk City, 16-00

 

2A

Levi Shipley, Alva, 14-06

 

A

Jason Lowery, Konawa, 13-00

 

B

Bo James, Boise City, 12-09

2000

 

 

 

5A

Kevin Opalka, Edmond Memorial, 16-01

 

4A

Steve Elliott, Claremore, 14-00

 

3A

Austin Landreth, Elk City, 14-07

 

2A

Levi Shipley, Alva, 14-06

 

A

John Brown, Hominy, 14-00

 

B

Bo James, Boise City, 12-00

1999

 

 

 

5A

Kevin Opalka, Edmond Memorial, 14-06

 

4A

Josh Dial, Duncan, 17-02

 

3A

Austin Landreth, Elk City, 14-00

 

2A

Ryan Love, Dickson, 14-00

 

A

Reede Box, Mangum, 13-06

 

B

Doug Soell, Boise City, 13-00

1998

 

 

 

5A

George Normandin, Broken Arrow, 14-06

 

4A

Josh Dial, Duncan, 15-06

 

3A

Austin Landreth, Elk City, 13-00

 

2A

Zac McMinn, Watonga, 13-06

 

A

Jay Dennis, Velma-Alma, 14-06

 

B

Doug Soell, Boise City, 13-00

1997

 

 

 

5A

Mike Westlund, Choctaw, 14-06

 

4A

Josh Dial, Duncan, 15-04.50

 

3A

Heath Payton, Elk City, 14-00

 

2A

Casey Willis, Stroud, 14-00

 

A

Reede Box, Mangum, 13-03

 

B

Alan Huddleston, Goodwell-Texhoma, 12-06

1996

 

 

 

5A

Jeremy Ropp, Bartlesville, 15-06

 

4A

Brett Corlett, Pryor, 13-06

 

3A

Jarrod Heard, Elk City, 16-03

 

2A

Scott Wilkinson, Stroud, 16-01

 

A

Zac Swords, Tonkawa, 12-06

 

B

Alan Huddleston, Goodwell-Texhoma, 11-06

1995

 

 

 

5A

Jeremy Ropp, Bartlesville, 14-06

 

4A

Josh Bethea, Claremore, 13-09

 

3A

Jarrod Heard, Elk City, 14-00

 

2A

Sterling, Purcell, 14-06

 

A

Hardison, Laverne, 12-06

 

B

Mike Ottenger, Boise City, 13-00

1994

 

 

 

5A

Aaron Smith, Broken Arrow, 15-06

 

4A

Michael Thompson, Duncan, 13-00

 

3A

John Westmoreland, 14-00

 

2A

Scott Wilkinson, Stroud, 14-06

 

A

Jordon Honeman, Hooker, 12-06

 

B

Mike Ottenger, Boise City, 13-00

1993

 

 

 

5A

Chris Duffy, Putnam City North, 15-06

 

4A

Rod Burrow, Altus, 14-07

 

3A

Jarrod Heard, Elk City, 13-09

 

2A

Jay Wilkinson, Stroud, 13-06

 

A

Ryan Laverty, Laverne, 13-00

 

B

Duffy Turner, Deer Creek-Lamont, 12-06

1992

 

 

 

5A

Heltcel, Edmond, 15-06

 

4A

Vance, Claremore, 13-06

 

3A

Ryan Jones, Elk City, 13-06

 

2A

Todd Roe, Heritage Hall, 14-00

 

A

Shaddon Laverty, Laverne, 14-05.50

 

B

Dathan Jay, New Lima, 12-03

1991

 

 

 

5A

Mike Gandy, Norman, 15-00

 

4A

Gary Strong, Duncan, 14-00

 

3A

Mark McCuller, Anadarko, 15-06

 

2A

Justin Wheeler, Cache, 14-06

 

A

Brandon Oakley, Laverne, 12-08

 

B

Thomas Gates, New Lima, 12-04

 

 

 

1990

 

 

 

5A

David Tomlinson, Edmond, 15-00

 

4A

Chris Ward, Duncan, 14-06

 

3A

Johnathan Sloan, Guymon, 15-00

 

2A

Marty Riley, Wilburton, 13-06

 

A

Mark McCuller, Apache, 15-02

 

B

Thomas Gates, New Lima, 12-03

1989

 

 

 

5A

David Tomlinson, Edmond, 14-06

 

4A

Heath Hanoch, Claremore, 15-01

 

3A

Jeff Bray, Elk City, 16-00

 

2A

Monty Campbell, Alva, 15-00

 

A

Mark McCuller, Apache, 14-00

 

B

Chad Tolle, Deer Creek-Lamont, 14-00

1988

 

 

 

5A

Robert, Tilley, Mustang, 15-00

 

4A

Heath Hanoch, Claremore, 14-06

 

3A

Tommy Clark, Marlow, 15-06

 

2A

Monty Campbell, Alva, 14-06

 

A

Stan Lookout, Hominy, 14-00

 

B

Robert McDonald, El Dorado, 13-02

1987

 

 

 

5A

Steve Payne, Owasso, 14-06

 

4A

Kevin Shelton, Ardmore, 14-00

 

3A

Jeff Bray, Elk City, 14-06

 

2A

Mike Hines, Perkins, 14-01

 

A

Todd Peteman, Rush Springs, 13-02

 

B

Bill Brown, Waynoka, 13-03

1986

 

 

 

5A

Mike Hines, Stillwater, 15-06

 

4A

Kevin Shelton, Ardmore, 13-06

 

3A

Tony Colvin, Marlow, 14-00

 

2A

Chad Brooks, Prague, 12-06

 

A

Mike Shklar, Pioneer, 13-03

 

B

Tim Skitt, Bowlegs, 13-03

1985

 

 

 

5A

Jeff Hanoch, Claremore, 16-00

 

4A

David Star, Duncan, 13-06

 

3A

Robert Bearden, Ada, 15-00.25

 

2A

Tim Skitt, Perkins-Tryon, 14-00

 

A

Tim McMichael, Apache, 15-01

 

B

Paul Scott, Cyril, 13-04

1984

 

 

 

5A

Brent Pollard, Norman, 14-07

 

4A

Tim Payne, Owasso, 15-00

 

3A

Robert Bearden, Ada, 15-00.25

 

2A

Allen Sandefur, Fairview, 12-06

 

A

Tim McMichael, Apache, 15-00

 

B

Rex Thomason, Texhoma, 13-00

1983

 

 

 

4A

Kent Wooliscroft, Jenks, 13-06

 

3A

Terry Bowden, Ardmore, 15-00

 

2A

Tim Skitt, Marlow, 13-09

 

A

Heckman, Purcell, 13-06

 

B

Perry Hottel, Maysville, 14-04.50

1982

 

 

 

4A

Gary Quillen, Edmond, 14-00

 

3A

Roddy Russo, Claremore, 14-00

 

2A

Phil Cole, Marlow, 14-06

 

A

David Herd, Chandler, 13-06

 

B

Kevin McElroy, Rush Springs, 13-00

1981

 

 

 

4A

Jerry Webb, Moore, 14-11.50

 

3A

Tyrone Frazier, Ada, 13-00

 

2A

Joe Dial Marlow, 15-06

 

A

Scott Rhine, Sequoyah Claremore, 12-06

 

B

Kevin Tate, Allen, 13-06

1980

 

 

 

4A

Mark Steffen, Enid, 13-06

 

3A

Scott Raper, Owasso, 14-00

 

2A

Joe Dial, Marlow, 17-01

 

A

Craig Kuchera, Tonkawa, 14-00

 

B

Kevin Tate, Allen, 13-00

1979

 

 

 

4A

Thomas Leinewebar, Moore, 13-00

 

3A

David Jones, Duncan, 14-00

 

2A

Joe Dial, Marlow, 14-06

 

A

Sheldon Clark, Claremore Sequoyah, 14-00

 

B

Kelly Tate, Allen, 13-00

1978

 

 

 

4A

Grover Compton, Edmond, 14-06

 

3A

Greg Raper, Owasso, 14-09

 

2A

Joe Dial, Marlow, 13-06

 

A

Tim Stokes, Marietta, 12-00

 

B

Clay Healey, Davis, 13-00

1977

 

 

 

4A

John Mabry, Enid, 13-09

 

3A

David George, Pryor, 13-06

 

2A

Dennis Keyes, Catoosa, 12-06

 

A

Danny Frazier, Marietta, 13-00

 

B

Donald Skelton, Davis, 14-03

1976

 

 

 

4A

Brian Shaw, Duncan, 14-10.25

 

3A

Donnie Watts, McAlester, 13-00

 

2A

Greg Raper, Clinton, 13-06

 

A

Danny Frazier, Marietta, 12-06

 

B

Donnie Skelton, Davis, 12-06

1975

 

 

 

4A

Voss, Tulsa Memorial, 12-06

 

3A

Sharp, Choctaw, 12-06

 

2A

Binsnieski, Harrah, 13-00

 

A

Unruh, Tonkawa, 12-06

 

B

Everett, Hollis, 13-00

1974

 

 

 

4A

Bert Gilliland, Edmond, 13-00

 

3A

Russer, Blackwell, 13-00

 

2A

Jeff Dennis, Pauls Valley, 14-00

 

A

Randy McComas, Stratford, 12-00

1973

 

 

 

4A

Ramos, Lawton, 13-00

 

3A

Mike Anderson, Ada, 12-06

 

2A

Jim Wilson, Chandler, 13-00

 

A

Edward Puffinbarger, Cherokee, 11-06

1972

 

 

 

4A

Gary Bond, Duncan, 14-02

 

3A

Dale Keys, Tahlequah, 12-06

 

2A

Travis Garten, Tonkawa, 14-00

 

A

Tim Stout, Cherokee, 12-06

1971

 

 

 

4A

Dennis Davis, Tulsa McLain, 13-06

 

3A

Bruce Miner, Ada, 13-06

 

2A

Travis Garten, Tonkawa, 14-00

 

A

Tim Stout, Cherokee, 12-06

1970

 

 

 

4A

Rich Gaylor, Midwest City, 12-06

 

3A

Grady Hetrick, Blackwell, 13-00

 

2A

Bob Begley, Boise City, 12-09

 

A

Craig Day, Braman, 12-00

1969

 

 

 

2A

Tom Craig, McAlester, 13-00

 

A

Dewayne Smith, Ada, 13-01.50

 

B

Rex Dial, Marlow, 13-00

 

C

Bob Begley, Boise City, 12-06

1968

 

 

 

2A

Kirby Brock, Stillwater, 14-07

 

A

Tom Craig, McAlester, 14-00

 

B

Charles Johnston, Pauls Valley, 12-00

 

C

Kastl, Perkins, 12-10.50

1967

 

 

 

2A

Jim Crow, Tulsa Hale, 14-08.50

 

A

Scott, Altus, 14-00

 

B

Colbert, Walters, 13-00

 

C

Graham, Alex, 11-09

1966

 

 

 

2A

Rick Moon, Enid, 14-04

 

A

George Green, McAlester, 13-00

 

B

Jeff Bennett, Vinita, 13-00

1965

 

 

 

2A

Larry Curts, Tulsa Rogers, 14-00

 

A

Bob Warmack, Ada, 13-06

 

B

Bob Preston, Walters, 13-00

1964

 

 

 

2A

Larry Curts, Tulsa Rogers, 14-09

 

A

Bob Warmack, Ada, 13-06

 

B

Bob Preston, Walters, 12-06

1963

 

 

 

2A

Larry Curts, Tulsa Rogers, 13-00

 

A

Chip Myers, Stillwater, 13-06

 

B

Butch Walder, Lawton Ike, 12-00

1962

 

 

 

2A

Jim Farrell, Tulsa Edison, 14-07.50

 

A

Royce Fisher, Ada, 13-00.50

 

B

Woody Parker, Hollis, 12-09

1961

 

 

 

2A

Jim Farrell, Tulsa Edison, 12-06

 

A

Jerry Northcutt, Ada, 12-08

 

B

Woody Parker, Hollis, 12-01

1960

 

 

 

2A

Pat Hennessee, Lawton, 12-03.25

 

A

Roger Weidenmaier, El reno, 12-11

 

B

Woody Parker, Hollis, 11-06

1959

 

 

 

2A

Dave Smoot, Muskogee, 12-10

 

A

Jack Arnold, Blackwell, 12-00

 

B

Larry Heck, Stroud, 11-07

1958

 

 

 

2A

Dave Smoot, Muskogee, 12-04

 

A

Jack Arnold, Blackwell, 12-05

 

B

Speed Elliott, Wakita, 12-02

1957

 

 

 

2A

Jerry Thrower, Northwest, 12-00

 

A

Eddie Wood, Ada, 12-00

 

B

J.D. Martin, Erick, 12-02

1956

 

 

 

A

Jim Clingman, Northeast, 12-04

 

B

Aubrey Dooley, Braman, 12-04

1955

 

 

 

A

Jim Sullivan, Tulsa Central, 12-03

 

B

Bill Monforte, Cleveland, 12-03

1954

 

 

 

A

Tie, Boyce Ashcraft, Duncan, Don Weldon, Enid, Ledgel Taylor, Capitol hill, 11-00

 

B

Tie, Aubrey Dooley, Braman, Bill Monforte, Cleveland, Gene Hawkins, Thomas, Sam Elliott, Aline, 11-00

1953

 

 

 

A

Jim Graham, Tulsa Rogers, 12-02

 

B

Tie, Henry Miller, Purcell, N.C. Moseley, 11-00

1952

 

 

 

A

Tie, Lewis Scott, Stillwater, Bob Fothergill, Woodward, 11-06

 

B

Charles Manwarring, Okemah, 12-00

1951

 

 

 

A

Bob LaRue, Clinton, 11-00

 

B

Tie, Charles Manwarring, Okemah, Bill Heard Sayre, Gene McCall, Thomas, 11-03

1950

 

 

 

A

Tie, Melvin Freeman, Classen, John Crane, Norman, 11-06

 

B

Charles Manwarring, Okemah, 11-03

1949

 

 

 

A

Sonny Hiatt, Tulsa Rogers, 12-00

 

B

Tie, Carlos Woods, Purcell, Lester Lane, Purcell, Sam Otis, Burlington, Grant Hopkins, Jet, Bill Smith, Maud, Gene McCall, Thomas, Bill Gooden Caddo, John Beckham, Marlow, 11-0

1948

 

 

 

A

Bob Arganbright, Tulsa Central, 11-09

 

B

Joe Smith, Tecumseh, 10-06

1947

 

 

 

A

George Love, Blackwell, 11-04

 

B

Edward Crow, Mangum, 11-06

1946

 

 

 

A

Kenneth Kilgore, Shawnee, 11-00

 

B

Tie, Jimmy Liddell, Healdton, Charles Burris, Dungee, Jerry McDonald, Alex, 10-06

1945

 

 

 

A

Hooter Brewer, Pauls Valley, 11-03

 

B

Jimmy Liddell, Healdton, 10-09

1944

 

 

 

A

Bill Carroll, Okemah, 11-07

 

B

George Peckham, Hunter, 10-06