Girls Track and Field

Individual State Champions

Pole Vault

2017

 

 

 

6A

Heather Ward, 11-06.00

 

5A

Megan Tramel, Grove, 11-00.00

 

4A

Ashley Davenport, Seminole, 10-00.00

 

3A

Hanna Brown, Washington, 11-00.00

 

2A

Calli Ray, Walters, 10-06.00

 

1A

Kamber LeForce, Timberlake, 9-06.00

2016

 

 

 

6A

Emily Gardiner, Southmoore, 12-00.00

 

5A

Megan Tramel, Grove, 11-00.00

 

4A

Ashley Davenport, Seminole, 10-00.00

 

3A

Hanna Brown, Washington, 10-06.00

 

2A

Racee Gibson, Okemah, 10-06.00

 

1A

Allison Hunt, Copan, 10-00.00

2015

 

 

 

6A

Julia Hanks, Norman, 12-00.00

 

5A

Megan Tramel, Grove, 11-05.00

 

4A

Jerni Self, Cache, 12-00.00

 

3A

Racee Gibson, Okemah, 11-00.00

 

2A

Shawnia Christensen, Elmore City, 9-06.00

 

1A

Allison Hunt, Copan, 9-00.00

2014

 

 

 

6A

Elliott Kulkin, Jenks, 11-06.00

 

5A

Lily Jeffries, Grove, 10-06.00

 

4A

Jerni Self, Cache, 12-00.00

 

3A

Cassie Rice, Beggs, 10-00.00

 

2A

Kinsey Reeves, Hennessey, 9-06.00

 

1A

Brittany McDonald, Wapanucka, 11-00.00

2013

 

 

 

6A

Christina Lookout, Broken Arrow, 11-00.00

 

5A

Braleigh Bechtol, Grove, 11-00.00

 

4A

Katelyn Whitekiller, Purcell, 11-06.00

 

3A

Delaney Bartley, Chisholm, 9-06.00

 

2A

Kinsey Reeves, Hennessey, 8-06.00

 

1A

Brittany McDonald, Wapanucka, 9-06.00

2012

 

 

 

6A

Kayley Humann, Edmond Santa Fe, 11-00.00

 

5A

Alyssa McCarthick, Deer Creek Edmond, 11-00.00

 

4A

Katelyn Whitekiller, Purcell, 12-03.00

 

3A

Miranda Dabney, Lincoln Christian, 10-06.00

 

2A

Charlotte DeFuria, Luther, 10-00.00

 

1A

Katherine Muegge, Deer Creek-Lamont, 10-00.00

2011

 

 

 

6A

LinhChi Lai, Broken Arrow, 11-00.00

 

5A

Erinn Shaughnessy, Shawnee, 11-09.00

 

4A

McKenzie Rhoads, Cleveland, 9-06.00

 

3A

Peck, Courtney, Marlow, 10-09.00

 

2A

Holly Hembree, Tonkawa, 10-06.00

 

1A

Shalyn Files, Velma-Alma, 10-03.00

2010

 

 

 

6A

Miranda King, Edmond North, 11-04.00

 

5A

Nicole Lee, Skiatook, 10-00.00

 

4A

Kadie Peoples, Madill, 10-06.00

 

3A

Danielle Nowell, Plainview, 13-01.00

 

2A

Daysha Harak, Hennessey, 10-00.00

 

1A

Shalyn Files, Velma-Alma, 9-00.00

2009

 

 

 

6A

Miranda King, Edmond North, 10-06.00

 

5A

Allison Berger, Shawnee, 11-01.00

 

4A

Kylee Clement, Madill, 11-03.00

 

3A

Taylor Weder, Plainview, 9-06.00

 

2A

Evan Shimanek, Hennessey, 11-01.00

 

1A

Jesse Shelden, Boise City, 9-06.00

2008

 

 

 

6A

Kylie Cooper, Edmond North, 9-09.00

 

5A

Nicole Lane, Shawnee, 11-06.00

 

4A

Kylee Clement, Madill, 10-06.00

 

3A

Taylor Weder, Plainview, 10-06.00

 

2A

Evan Shimanek, Hennessey, 10-00.00

 

1A

Lainey Reese, Deer Creek Lamont, 8-06.00

2007

 

 

 

6A

Kylie Cooper, Edmond North, 10-06.00

 

5A

Chrissy Chavez, Shawnee, 11-00.00

 

4A

Kylee Clement, Madill, 10-06.00

 

3A

Danielle Nowell, Plainview, 11-00.00

 

2A

Laurean Dennis, Velma-Alma, 10-06.00

 

1A

Summer James, Boise City, 9-06.00

2006

 

 

 

6A

Laurin Winkler, Edmond Santa Fe, 10-06.00

 

5A

Chelsea Threet,  Shawnee, 12-00.00

 

4A

Lauren Meador, Elk City, 10-06.00

 

3A

Shalee Shafer, Alva, 9-06.00

 

2A

Lauren Sandmann, Coalgate, 9-06.00

 

1A

Summer James, Boise City, 9-00.00

2005

 

 

 

6A

Kalee Blackstock, Jenks, 10-00

 

5A

Chelsea Threet,  Shawnee, 12-01.00

 

4A

Ashley Waller, Marlow, 11-00

 

3A

Constance Thompson, Coalgate, 11-00

 

2A

Laurean Dennis, Velma-Alma, 9-00

 

1A

Jessica Brown, Fox, 11-00

2004

 

 

 

6A

Erin Blackstock, Jenks, 11-03

 

5A

Chelsea Threet,  Shawnee, 11-03.00

 

4A

Ashley Waller, Marlow, 11-00

 

3A

Jennifer Coleman, Watonga, 10-00

 

2A

Constance Thompson, Coalgate, 10-01

 

1A

Jessica Brown, Fox, 11-06

2003

 

 

 

5A

Erin Blackstock, Jenks, 10-06

 

4A

Lindsey Harris, Shawnee, 10-06

 

3A

Ashley Waller, Marlow, 10-00

 

2A

Jennifer Coleman, Watonga, 10-00

 

A

Lynnsey Dennis, Velma-Alma, 10-00

 

B

Joan Brown, Fox, 9-00

2002

 

 

 

5A

Devon Fox, Norman North, 11-06.25

 

4A

Powelson, Duncan, 9-0 6

 

3A

Courtney Hurst, Elgin, 10-00

 

2A

Stacey Fuller, Plainview, 10-06

 

A

Erin Fuqua, Walters, 9-06

 

B

Briana Oyler, Boise City, 9-06

2001

 

 

 

5A

Devon Fox, Norman North, 10-06

 

4A

Melissa Turner, Claremore, 10-00

 

3A

Courtney Hurst, Elgin, 9-06

 

2A

Rebecca Wallis, Plainview, 10-06

 

A

Janessa Lyons, Walters, 8-06

 

B

Briana Oyler, Boise City, 9-05.50

2000

 

 

 

5A

Leslie Dunlap, Choctaw, 11-00

 

4A

Melissa Turner, Claremore, 9-06

 

3A

Elizabeth Garrett, McGuinness, 8-06

 

2A

Jennifer Plank, Bethany, 10-00

 

A

Lynnsey Dennis, Velma-Alma, 8-00

 

B

Calli Kildrow, Cherokee, 9-00