OKLAHOMA STATE BESTS

In State Electronically Timed Metric Distances All Conditions

BOYS

100

10.37

Marcus Pugh

Jenks

2004 Regional Catoosa

 

10.37

Brock Appiah

Edmond North

2017 Edmond North Showcase

200

20.77

Gil Roberts

Millwood

2007 State Moore

400

46.53

Gil Roberts

Millwood

2007 State Moore

800

1:51.70

Justin Nobles

Elgin

2001 State Norman

 

  Quintell Wilson Edmond North

2007 State Tulsa East Central

1600

4:09.74

Zack Black

Sallisaw

2016 MOC Moore

3200

8:59.97

Ben Barrett

Norman North

2015 MOC Moore

110 HH

13.83

Gunnar Nixon

Edmond Santa Fe

2011 MOC Moore

300 IH

36.80

Victor Moore

Bixby

1983 State Norman

400 Relay

40.96

Doc Lavelle, Harvey Pigram, R.L. Williams, Stevon Crumpton

Lawton MacArthur

1983 State Norman Prelims

800 Relay

1:26.22

Durelle Davis, Kalen McDavid, Cameron Booty, Brett Tye

Jenks

2014 State Yukon

1600 Relay

3:15.27

Jessie Meyers, Marcus Pugh, Jay Cooper, Paul Johnson

Jenks

2004 John Jacobs, Moore

3200 Relay

7:47.07

Danial Phillips, Chris Tripplett, Billy Miller, Ben Pitman

Putnam City

1994 State Choctaw

Shot Put

71-01.50

Kevin Bookout

Stroud

2001 Konawa

Discus

215-00

Kevin Bookout

Stroud

2001 Cushing

High Jump

7-06.00

Vernon Turner

Yukon

2017 Yukon

Long Jump

25-04.75

Derrick Locke

Hugo

2007 State Moore

Pole Vault

17-10.75

Jack Whitt

Norman North

2009 Putnam City

 

GIRLS

100

11.45

Jade Patton

Edmond North

2014 Regional Edmond DC

200

23.67

Carissa Levingston

Midwest City

2009 State Moore Prelims

400

54.89

Glenda Marshall

Muskogee

1987 State Moore

800

2:10.72

Jessica Eldridge

Broken Arrow

2003 State Moore

1600

4:54.23

Jessica Eldridge

Broken Arrow

2003 Jenks

3200

10:38.38

Regan Ward

Beggs

2012 MOC Moore

100 IH

13.81

Thelma Franks

John Marshall

1989 State Moore

300 LH

42.78

Emily Waible

Jenks

1999 State Ardmore

400 Relay

46.29

Tracie Henderson, Candace Varnedoe, Kailasha Holmes, Terri Young

Midwest City

1997 State UCO Prelims

800 Relay

1:39.59

Tatiana Simon, Darnesha Sellers, Yolanda Goff, Tasheena Antwine

Tulsa B.T. Washington

2000 State Ardmore

1600 Relay

3:46.71

Rhonda Liggens, Monique Robinson, Michelle Milling, Karen Brown

John Marshall

1983 State Norman Prelims

3200 Relay

9:20.86

Judy Williams, Stephanie Felix, Kim Lochard, Jennifer MacPhenson

Edmond

1983 State Norman

Shot Put

46-04.50

Amanda Warehime

Bartlesville

2001 State Ardmore

Discus

173-02

Kylie Spurgeon

Owasso

2007 Edmond North

High Jump

6-04.00

Toni Young

Del City

2009 Edmond North

Long Jump

20-06.50

Constance Ezugha

Edmond Santa Fe

2008 Putnam City

Pole Vault

13-01.00

Daneille Nowell

Plainview

2010 State Ardmore