Calendar
Results
Rankings
Records
News
Past Champions
Hall of Fame
Contact Us
Membership
Archives

Home

 

Girls Track and Field

Individual State Champions

Long Jump

2013

 

 

 

6A

Schuyler Wood, Putnam City, 19-03.00

 

5A

Adrienne Sheets, Del City, 17-08.75

 

4A

Shelby Shepard, Heritage Hall, 17-03.75

 

3A

Makayla Stephens, Atoka, 17-02.25

 

2A

Kayla Wilson, Mooreland, 18-10.75

 

1A

RayLee Conner, Woodland, 17-03.00

2012

 

 

 

6A

Schuyler Wood, Putnam City, 19-01.75

 

5A

Adrienne Sheets, Del City, 18-04.00

 

4A

Anna Newsome, Blackwell, 17-02.00

 

3A

Mariah Gunter, Tishomingo, 16-04.50

 

2A

Kally Gordon, Alva, 17-08.00

 

1A

Bailey Gaedner, Boise City, 17-03.75

2011

 

 

 

6A

Carmen King, Norman North, 18-05.50

 

5A

Tiara Johnson, McAlester, 16-10.00

 

4A

Audrey Price, Madill, 17-11.00

 

3A

Ashlyn Carroll, Chisholm, 17-05.00

 

2A

Kayla Wilson, Mooreland, 18-01.75

 

1A

Erin Becker, Beaver, 17-02.25

2010

 

 

 

6A

Rachel Meier, Stillwater, 18-00.25

 

5A

Jaquitta Dever, Tulsa Edison, 18-09.75

 

4A

Audrey Price, Madill, 16-07.50

 

3A

Angel Carpenter, Northeast, 16-05.25

 

2A

Ashley Marshall, Mounds, 17-00.50

 

1A

Baley Gardner, Boise City-Keyes, 17-09.50

2009

 

 

 

6A

Constance Ezugha, Edmond Santa Fe, 19-08.25

 

5A

Kristen Carson, Stilwell, 18-07.75

 

4A

Audrey Price, Madill, 16-08.25

 

3A

Emily Adams, Lindsay, 16-07.00

 

2A

Haley Weathers, Luther, 17-00.75

 

1A

Jill Hobbs, Deer Creek-Lamont, 16-05.00

2008

 

 

 

6A

Constance Ezugha, Edmond Santa Fe, 19-04.50

 

5A

Kristen Carson, Stilwell, 17-08.50

 

4A

Kally May Hunter, Lone Grove, 17-03.25

 

3A

Emily Adams, Lindsay, 17-08.00

 

2A

Kristen Mays, Amber-Pocasset, 17-05.00

 

1A

Crystal Rogers, Oilton, 16-05.75

2007

 

 

 

6A

Lauren Corbitt, Tulsa Union, 18-01.75

 

5A

Danielle Dever, Tulsa Edison, 17-02.75

 

4A

Kristen Carson, Stilwell, 17-04.50

 

3A

Krista Stevens, Heritage Hall, 17-07.75

 

2A

Kristen Mays, Amber-Pocasset, 17-10.00

 

1A

Emily Steinert, Covington-Douglas, 17-01.25

2006

 

 

 

6A

Constance Ezugha, Edmond Santa Fe, 18-08.00

 

5A

Isabel Sanders, Shawnee, 16-10.50

 

4A

Lana Mims, Tulsa Metro Christian, 18-11.25

 

3A

Destyn Stallings, Holdenville, 16-07.25

 

2A

Bobbye Mims, Wynnewood, 17-05.25

 

1A

Eruka St. Ann, Tipton, 18-02.00

2005

 

 

 

6A

Carli Ester, Edmond Santa Fe, 18-04.00

 

5A

Laeren Corbitt, Tulsa Washington,  17-06.00

 

4A

Lana Mims, Tulsa Metro Christian, 19-02.50

 

3A

Jenni Green, Dewey, 18-00.00

 

2A

Jessica Haynes, Woodland, 17-03.25

 

1A

Grace Steinert,  Covington-Douglas, 18-04.25

2004

 

 

 

6A

Brittany Epps,  Midwest City, 17-07.00

 

5A

Demesha Adams,  Tulsa East Central, 16-09.00

 

4A

Latisha Calton,  Northeast, 17-01.25

 

3A

Taleesha Conder,  Alva, 17-08.25

 

2A

Lana Keith,  Washington, 17-02.75

 

1A

Grace Steinert,  Covington-Douglas, 17-02.00

2003

 

 

 

5A

Shanel Scott, Enid, 17-09.50

 

4A

Lindsey Harris, Shawnee, 17-06.00

 

3A

Katie Cantrell, Anadarko, 17-02.75

 

2A

Meghan Brewer, Tulsa Metro Christian, 17-06.25

 

A

Haynes, Woodland, 16-10.00

 

B

Abigail Rice, Maysville, 17-07.00

2002

 

 

 

5A

Philo Mbong, Norman, 17-10.00

 

4A

Eaton, Chickasha, 18-02.75

 

3A

Chelsey Leonard, Miami, 18-08.00

 

2A

Savita Spellmon, Luther, 18-09.00

 

A

Taylor Campbell, Hydro-Eakly, 17-02.50

 

B

Casey Wanger, Gage- Ft. Supply, 17-00.00

2001

 

 

 

5A

Donesha Adams, Tulsa Union, 18-03.50

 

4A

Carlton, Northeast Classen, 17-05.50

 

3A

Kelsey Strecker, McGuinness, 18-10.50

 

2A

Savita Spellmon, Luther, 18-00.75

 

A

Kayla Horn, Hydro-Eakly, 16-10.50

 

B

Cassie Wheeler, Drummond, 16-07.00

2000

 

 

 

5A

Kirbi Wilson, Edmond Memorial, 17-09.75

 

4A

Ashley Cantwell, Claremore, 16-05.75

 

3A

Kelsey Strecker, McGuinness, 18-05.25

 

2A

Lindsay Harris, Bethel, 17-09.50

 

A

Lindsey Stout, Turpin, 16-09.50

 

B

Jamie Barnes, Gage, 17-01.50

1999

 

 

 

5A

Julie Urice, Norman, 16-04.00

 

4A

Kala Bowers, Woodward, 17-00.00

 

3A

Kelsey Strecker, McGuinness, 18-06.00

 

2A

Jamie Higgins, Hominy, 17-00.00

 

A

Ashlee Hamer, Thomas, 16-10.50

 

B

Cassie Wheeler, Drummond, 16-07.25

1998

 

 

 

5A

Deneitra Miller, Enid, 18-07.00

 

4A

Nova Marshall, Ardmore, 18-00.00

 

3A

Kelsey Strecker, McGuinness, 17-03.25

 

2A

Suzi Eisenhauer, Newkirk, 17-02.00

 

A

Jami Harvick, Luther, 16-05.75

 

B

Shannon Freeman, New Lima, 15-10.50

1997

 

 

 

5A

Shayla Austin, Edmond Memorial, 18-06.50

 

4A

Elizabeth Bashaw, Tulsa Kelley, 18-04.25

 

3A

Kendra Morris, Byng, 17-11.00

 

2A

Suzi Eisenhauer, Newkirk, 17-04.50

 

A

Jennifer Lawley, Oktaha, 15-10.50

 

B

Kristen Hague, Cherokee, 15-04.75

1996

 

 

 

5A

Deneitra Miller, Enid, 17-04.00

 

4A

Elizabeth Bashaw, Tulsa Kelley, 17-11.00

 

3A

Kendra Morris, Byng, 18-00.50

 

2A

B.J. Kiser, Madill, 16-09.50

 

A

Jami Harvick, Luther, 17-11.00

 

B

Melanie Foster, Forgan, 17-11.50

1995

 

 

 

5A

Janet Johnston, Jenks, 17-11.25

 

4A

Elizabeth Bashaw, Tulsa Kelley, 17-09.50

 

3A

Smith, Atoka, 17-10.75

 

2A

Vanessa Williams, Wynnewood, 18-00.50

 

A

Tami Birchell, Mt. View-Gotebo, 17-00.25

 

B

Foster, Forgan, 16-10.50

1994

 

 

 

5A

Lucretia Mayes, Tulsa Union, 19-07.00

 

4A

Shelly Jackson, Ardmore, 17-03.25

 

3A

Brandy Kirkendoll, Weatherford, 18-00.75

 

2A

Vanessa Williams, Wynnewood, 17-04.75

 

A

Ramit Palmer, Ringwood-Timberlake, 16-01.75

 

B

Tami Birchell, Mt. View-Gotebo, 16-06.25

1993

 

 

 

5A

Lucretia Mayes, Tulsa Union, 19-01.50

 

4A

Talea Wisby, John Marshall, 16-10.00

 

3A

Barbara Cudjo, Holdenville, 17-08.50

 

2A

Courtney Roe, Alva, 16-08.75

 

A

Vanessa Williams, Wynnewood, 17-03.50

 

B

Amy Hofen, Waynoka, 16-03.00

1992

 

 

 

5A

Howard, Del City, 17-10.75

 

4A

Wisby, John Marshall, 19-01.25

 

3A

Amy Clawson, Noble, 17-10.25

 

2A

Courtney Roe, Alva, 17-08.50

 

A

Tera Bernard, Waurika, 18-06.75

 

B

Lucriana Lillard, Calvin, 17-03.25

1991

 

 

 

5A

Sara Watkins, Moore, 17-06.00

 

4A

Tamara Wisby, John Marshall, 18-01.50

 

3A

Heather Brown, Oologah, 17-07.00

 

2A

Martha Flowers, Wynnewood, 18-04.50

 

A

Tera Bernard, Waurika, 17-09.50

 

B

Kelsey Pyle, Cashion, 17-09.75

 

 

 

1990

 

 

 

5A

Kim Roland, Ponca City, 18-09.25

 

4A

Jennifer Esk, Claremore, 17-02.25

 

3A

Nana Jackson, Seminole, 17-09.50

 

2A

Tina Taylor, Vian, 16-06.00

 

A

Lori McKinney, Fairfax, 17-07.00

 

B

Niki Strohmeyer, Waynoka, 17-07.25

1989

 

 

 

5A

Leah Kirkland, John Marshall, 19-01.00

 

4A

Stephanie Jones, Tahlequah, 17-07.00

 

3A

Tracy Conn, Marlow, 18-01.00

 

2A

Dona Bouchyer, Comanche, 15-05.00

 

A

Tara Bernard, Waurika, 17-08.00

 

B

Niki Strohmeyer, Waynoka, 17-10.00

1988

 

 

 

5A

Leah Kirkland, John Marshall, 19-04.50

 

4A

Shunta Rose, Douglass, 18-10.50

 

3A

Nana Jackson, Seminole, 17-09.00

 

2A

Angie Isaac, Morris, 17-05.50

 

A

Christina Urton, Hinton, 16-09.00

 

B

Renee Reed, Medford, 17-00.00

1987

 

 

 

5A

Angie Cooper, Norman, 17-06.50

 

4A

Leah Kirklin, John Marshall, 19-08.50

 

3A

Janet Dill, Weatherford, 17-05.00

 

2A

Christy Turner, Wynnewood, 16-07.50

 

A

Carlotta Deal, Laverne, 16-10.00

 

B

Renee Reed, Medford, 16-10.50

1986

 

 

 

5A

Leah Kirklin, John Marshall, 19-03.50

 

4A

Shunta Rose, Douglass, 18-10.75

 

3A

Dill, Weatherford, 17-05.25

 

2A

Karri Benson, Comanche, 16-10.25

 

A

Debra Butler, Stratford, 16-05.50

 

B

Shannon Miller, Waynoka, 17-03.50

1985

 

 

 

5A

Kim Ward, Tulsa East Central, 18-01.25

 

4A

Shunta Rose, Douglass, 19-03.00

 

3A

Stephanie Childers, Marlow, 17-00.00

 

2A

Kerri Benson, Comanche, 16-05.00

 

A

Yvone Ford, Tipton, 16-03.75

 

B

Shannon Miller, Waynoka, 16-09.75

1984

 

 

 

5A

Ella Lloyd, John Marshall, 17-10.50

 

4A

Tana Pixley, Duncan, 18-02.25

 

3A

Rosalind Patterson, Hugo, 17-01.25

 

2A

Stephanie Childers, Comanche, 16-10.00

 

A

Kathy Brickley, Turpin, 17-02.25

 

B

Dahrenda James, Morrison, 17-02.50

1983

 

 

 

4A

Ella Lloyd, John Marshall, 18-05.00

 

3A

Paula Ryan, Choctaw, 17-02.50

 

2A

Patterson, Hugo, 17-07.00

 

A

Childers, Comanche, 18-01.00

 

B

Dahrenda James, Morrison, 16-10.75

1982

 

 

 

4A

Shawn Gilton, Sand Springs, 17-11.25

 

3A

Tina Sainer, Sallisaw, 17-09.25

 

2A

Rosylyn, Patterson, Hugo, 18-06.50

 

A

Stephanie Childers, Comanche, 17-10.50

 

B

Regina Fulsom, Kiowa, 18-05.50

1981

 

 

 

4A

Barbara Adkins, John Marshall, 19-00.00

 

3A

Millie George, Miami, 18-01.50

 

2A

Melody Williams, Sulphur, 18-01.00

 

A

Tracy Burdine, Prague, 18-02.25

 

B

Sherry Williams, Yale, 18-03.00

1980

 

 

 

4A

Gilton, Sand Springs, 19-02.50

 

3A

Porter, Carl Albert, 18-05.00

 

2A

Elmore, Cushing, 17-10.25

 

A

Burdine, Prague, 17-11.00

 

B

Cowan, Balko, 18-01.00

1979

 

 

 

4A

Newton, Altus, 17-05.00

 

3A

Adkins, Northeast, 18-07.00

 

2A

Elmore, Cushing, 17-11.00

 

A

Keller, Newkirk, 16-06.00

 

B

Williams, Yale, 16-07.50

1978

 

 

 

4A

Hines, Tulsa East Central, 18-03.00

 

3A

Blissett, Owasso, 17-07.50

 

2A

Miller, Bristow, 17-05.00

 

A

Riley, Stroud, 17-02.75

 

B

Kantz, Ripley, 18-03.75

1977

 

 

 

3A

Hines, Tulsa East Central, 17-04.00

 

2A

Farrington, Talihina, 17-04.50

 

A

Lancaster, Carmen-Dacoma, 17-07.50

1976

 

 

 

3A

Barnes, Altus, 17-07.50

 

2A

Jones, Pioneer, 17-07.00

 

A

Hays, Laverne, 17-05

1975

 

 

 

2A

Denise Hays, Laverne, 18-08.75

 

A

Barbara Forsyth, Lamont, 17-01.00

1974

 

 

 

2A

Hays, Laverne, 17-00.00

 

A

Caldwell, Cement, 16-05.00

1973

 

 

 

2A

Minie Dickerson, Elk City, 17-02.50

 

A

Connie Gibson, Medford, 17-00.75

1972

 

 

 

2A

Weeks, Tulsa Union, 17-04.50

 

A

Gibson, Medford, 16-10.50