LINDSAY

4-21-07

 

Boys team scores: 1.  Bethany; 130; 2.  Henryetta; 90; 3.  Lindsay; 85; 4.  Stratford; 66; 5.  Washington; 36; 6.  Walters; 31; 7.  Anadarko; 25; 8.  Maysville; 22; 9.  Bridge Creek; 20; 10. Apache; 15

100 1.  Wood, Stratford; 11.13; 2.  Inman, Lindsay; 11.28; 3.  Ballew, Bethany; 11.29; 4.  M. Aska, Bridge Creek; 11.31; 5.  Noel, Washington; 11.39; 6.  Blake, Henryetta; 11.42

200 1.  Ballew, Bethany; 22.69; 2.  M. Aska, Bridge Creek; 23.02; 3.  Frost, Ok Christian; 23.23; 4.  Brothers, Bethany; 23.42; 5.  Stewart, Maysville; 23.55; 6.  Jarman, Lindsay (B); 23.62

400 1.  Blake, Henryetta; 53.08; 2.  Brothers, Bethany; 53.41; 3.  Branch, Lindsay; 53.47; 4.  Holland, Ok Christian; 53.60; 5.  Masheet, Anadarko; 54.79; 6.  Stanfield, Stratford; 55.02

800 1.  Gentry, Lindsay; 2:10.38; 2.  Hannah, Stratford; 2:10.48; 3.  Horse, Anadarko; 2:10.57; 4.  Mick, Bethany; 2:13.38; 5.  Carley, Bethany; 2:14.38; 6.  Payne, Henryetta; 2:16.17

1600 1.  Macomb, Bethany; 5:03.53; 2.  Horse, Anadarko; 5:06.72; 3.  Payne, Henryetta; 5:11.95; 4.  Mitchell, Walters; 5:18.15; 5.  Pettitt, Bethany; 5:22.93; 6.  Franklin, Walters; 5:25.11

3200 1.  Carley, Bethany; 10:28.47; 2.  Macomb, Bethany; 11:10.65; 3.  Cozad, Anadarko; 11:15.65; 4.  Mitchell, Walter; 11:35.45; 5.  Karpe, Walters; 11:40.03; 6.  McGuire, Ok Christian; 11:40.50

110 hurdles 1.  B. Plank, Bethany; 15.85; 2.  D. Holden, Temple; 16.74; 3.  D. Daughriety, Walters; 16.87; 4.  S.  Walters, Walters; 17.36; 5.  Webb, Maysville; 17.62; 6.  B. Tillery, Maysville; 18.43

300 hurdles 1.  Branch, Lindsay; 41.92; 2.  B. Plank, Bethany; 43.21; 3.  Daughriety, Walters; 43.23; 4.  Holden, Temple; 43.74; 5.  Black, Stratford; 44.42; 6.  Tillery, Maysville; 44.47

400 relay 1.  Henryetta; 44.49; 2.  Lindsay (A); 45.08; 3.  Statford; 45.85; 4.  Maysville; 45.96; 5.  Lindsay (B); 46.29; 6.  Bethany; 46.45

1600 relay 1.  Henryetta; 3:38.57; 2.  Bethany; 3:39.06; 3.  Lindsay; 3:41.11; 4.  Washington; 3:45.28; 5.  Maysville; 3:48.59; 6.  Anadarko; 3:52.88

3200 relay 1.  Bethany; 8:43.06; 2.  Lindsay; 8:56.43; 3.  Henryetta; 9:03.17; 4.  Stratford; 9:15.53; 5.  Walters; 9:22.66; 6.  Blanchard; 10:16.47

Long jump 1.  Nye, Henryetta; 22' 8 "; 2.  Mellenger, Bridge Creek; 21' "; 3.  Denton, Washington; 20' 6 1/4"; 4.  Black, Stratford; 19' 10 "; 5.  Winchester, Washington; 19' 1 "; 6.  Wartley, Temple; 18' 8"

High jump 1.  Nye, Henryetta; 6' 4"; 2.  Lawrence, Washington; 6' 2"; 3.  Carter, Stratford; 5' 8"; 4.  Bradley, Lindsay; 5' 8"; 5.  Clark, Frederick; 5' 8"; 6.  Thomas, Anadarko; 5' 6"

Shot 1.  Pettit, Bethany; 43' 2"; 2.  Justin, Frederick;  41' 11"; 3.  Sinnett, Stratford; 38' 8 1/4"; 4.  Jordan, Rushsprings; 38' 4 "; 5.  Millsap, Lindsay; 38' 4"; 6.  Lusk, Apache; 37' 10 "

Discus 1.  Winchester, Washington; 138' 5 "; 2.  Firestone, Velma-Alma; 132' 11 "; 3.  Rankin, Velma-Alma; 125' 5 "; 4.  Deheart, Maysville; 122' 11 3/4"; 5.  Smith, Temple; 114' 10"; 6.  Sinnet, Stratford; 112' 5"

 

Girls team scores: 1.  Henryetta; 134; 2.  Washington; 102; 3.  Lindsay; 44; 4.  Bridge Creek; 44; 5.  Healdton; 44; 6.  Velma; 40; 7.  Anadarko; 37; 8.  Walters; 26; 9.  Temple; 23; 10. Frederick; 22

100 1.  K. Beaty, Washington; 12.55; 2.  K. Isham, Frederick; 12.85; 3.  F. Guzmian, Henryetta; 12.98; 4.  Brandt, Bridge Creek; 13.36; 5.  A. Joyner, Anadarko; 13.37; 6.  T. Dailey, Temple; 13.41

200 1.  Straus, Velma Alma; 26.76; 2.  Isham, Frederick; 26.88; 3.  Joyner, Anadarko; 27.20; 4.  Pittman, Washington; 27.43; 5.  Lee, Lindsay; 27.48; 6.  Gibson, Henryetta; 27.83

400 1.  K. Cooley, Washington; 1:04.79; 2.  H. Paden, Apache; 1:07.27; 3.  Phillips, Healdton; 1:08.38; 4.  Jones, Washington; 1:08.87; 5.  H. Schlesinger, Ok Christian; 1:09.14; 6.  Mindemann, Apache; 1:09.71

800; 1.  Watkins, Henryetta; 2:33.51; 2.  Prariechief, Anadarko; 2:37.26; 3.  Phillips, Healdton; 2:38.18; 4.  Phillips, Elmore City; 2:40.59; 5.  Ototive, Walters; 2:49.44; 6.  Karpe, Walters; 2:54.89

1600 1.  Prariechief, Anadarko; 6:04.95; 2.  Ototivo, Walters; 6:15.47; 3.  Johnson, Henryetta; 6:26.74; 4.  Dennison, Blanchard; 6:36.30; 5.  Brinigar, Bethany; 6:48.17; 6.  Ross, Lindsay; 6:49.59

3200 1.  Jo Shina, Walters; 13:39.28; 2.  Johnson, Henryetta; 13:58.63; 3.  Dennison, Blanchard; 14:13.30; 4.  Cogswell, Velma; 15:03.12; 5.  Hurt, Stratford; 15:37.18; 6.  Powell, Henryetta; 15:42.55

100 Hurdles 1.  J. Howard, Lindsay; 17.03; 2.  A. Sherwood, Elmore City/Pernell; 17.40; 3.  A. Rangel, Washington; 17.63; 4.  N. English, Stratford; 17.72; 5.  L. Prahl, Henryetta; 17.84; 6.  B. Hawkins, Henryetta; 18.03

300 hurdles 1.  Lee, Lindsay; 49.08; 2.  Sherwood, Elmore City/Pernell; 50.69; 3.  English, Stratford; 50.91; 4.  Alexandra, Velma; 51.97; 5.  Prahl, Henryetta; 53.11; 6.  Karpe, Walters; 53.44

400 relay 1.  Washington; 51.40; 2.  Henryetta; 52.40; 3.  Bridge Creek; 53.24; 4.  Lindsay; 53.94; 5.  Healdton; 55.57; 6.  Stratford; 55.85

800 relay 1. Washington; 1:50.06; 2. Henryetta; 1:52.90; 3.  Lindsay; 1:54.85; 4.  Velma (A); 1:55.49; 5.  Bridge Creek; 1:56.58; 6.  Newcastle; 2:00.44

1600 relay 1.  Henryetta; 4:28.11; 2.  Washington; 4:35.17; 3.  Healdton; 4:37.12; 4.  Bridge Creek; 4:43.72; 5.  Stratford; 4:46.66

3200 relay 1.  Henryetta; 10:59.47; 2.  Healdton; 12:15.22; 3.  Bridge Creek; 12:40.60

Long jump 1.  Dailey, Temple; 15' 7 1/4"; 2.  Gray, Henryetta; 15' 5 "; 3.  Stauss, Velma; 15' 4 1/4"; 4.  La Velle, Bridge Creek; 15' 3 "; 5.  Jones, Washington; 14' 9"; 6.  Abt, Lindsay; 14' 8 3/4"

High jump 1.  Beaty, Washington; 5' 4"; 2.  Gibson, Henryetta; 5'; 3.  McMullan, Mallory, Minco; 4' 8"; 4.  Scherler, Walters; 4'4"; 5.  McMullan, Morgan, Minco; 4'4"

Shot 1.  Jasper, Anadarko; 34' 5 ; 2.  Hall, Velma; 32' 2"; 3.  Claunch, Newcastle; 30' 9 "; 4. Jara, Millcreek; 30' 8"; 5. Woods, Temple; 30' 1 "; 6. Gopin, Henryetta; 29' 8

Discus 1.  Woods, Temple; 110' 9 "; 2.  Readnour, Henryetta; 97' 8 "; 3.  Clark, Frederick; 96' 4 "; 4.  Logan, Maysville; 90' 8"; 5.  Hotema, Millcreek; 90' 6 3/4"; 6.  Jasper, Anadarko 84' 5 "