Tulsa East Central
East Tulsa Sports Complex
April 7, 2007
Hand-timed results.
Precision Timing Service
Girls 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Hibbets, Jill ENID 12.73 1 10
2 Jones, Shay EAST CENTRAL 12.74 1 8
3 Lawrence, Allison ENID 12.95 1 6
4 Cady, K. PONCA CITY 13.32 1 4
5 Lewis, A EAST CENTRAL 13.32 1 2
6 Ojwang, A. EDMOND NORTH 13.37 1 1
7 Pearson, Dashia EAST CENTRAL 13.41 2
8 Dick, J. EDMOND NORTH 13.43 1
9 Mitchell, S. EAST CENTRAL x13.49 2
10 Hunter, R. ROGERS 13.56 2
11 Corbin, J. EDMOND NORTH 13.80 2
12 Jones, Saundra CENTRAL 14.27 2
13 Knox, Shenequa CENTRAL 14.74 3
14 Clinton, B. PONCA CITY 14.75 3
15 Shannon, T. PONCA CITY 15.16 3
16 Kirby, T. ROGERS 15.21 3
17 Miller, M. ROGERS 15.27 3
Girls 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Wilkesen, Cornisha EAST CENTRAL 25.50 1 10
2 Jones, Shay EAST CENTRAL 26.05 2 8
3 Baker, Christin EDMOND NORTH 26.40 1 6
4 Hibbets, Jill ENID 26.56 1 4
5 Anderson, T. EAST CENTRAL 27.12 1 2
6 Hunter, R. ROGERS 27.32 3 1
7 Roberts, S. ROGERS 27.58 2
8 Dewberry, T. EDMOND NORTH 27.62 1
9 Lewis, A EAST CENTRAL x28.07 2
10 Farley, E. EDMOND NORTH 29.19 1
11 Freeman, Iesha ENID 29.39 2
-- Mitchell, S. EAST CENTRAL NT 3
-- Kirby, T. ROGERS NT 3
Girls 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Wilkesen, Cornisha EAST CENTRAL 1:00.30 1 10
2 Davis, T. EAST CENTRAL 1:00.92 1 8
3 Lawrence, Allison ENID 1:00.96 1 6
4 Jones, Shay EAST CENTRAL 1:02.14 1 4
5 Stowers, . ROGERS 1:03.47 1 2
6 Cooper, A. EDMOND NORTH 1:03.56 1 1
7 Dewberry, T. EDMOND NORTH 1:03.67 2
8 Boone, Bailey ENID 1:06.00 2
9 Looke, B. EDMOND NORTH 1:07.00 2
10 Millenon, J. PONCA CITY 1:08.00 2
11 Ellis, Kmya EAST CENTRAL x1:10.00 2
12 Perrow, J. ROGERS 1:10.23 3
13 Kindrick, Kayla PONCA CITY 1:12.00 2
14 Phipps, M. PONCA CITY 1:13.53 3
15 Miller, M. ROGERS 1:20.25 3
16 Brown, C. PONCA CITY x1:29.11 3
Girls 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Watson, Erin EDMOND NORTH 2:30.27 10
2 Webb, Ashley EDMOND NORTH 2:30.95 8
3 Rinehart, Sara EDMOND NORTH 2:34.40 6
4 Delisla, Katlyn ENID 2:45.12 4
5 Hoffman, K. ROGERS 2:47.76 2
6 Redford, Brittany EAST CENTRAL 2:55.59 1
Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Watson, Erin EDMOND NORTH 5:36.00 10
2 Meldrum, Katelin PONCA CITY 5:38.00 8
3 Burley, . PONCA CITY 6:04.00 6
4 Looke, B. EDMOND NORTH 6:06.00 4
5 Belilse, Kaitlyn ENID 6:26.00 2
6 Wood, . EDMOND NORTH 6:47.00 1
Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Meldrum, Katelin PONCA CITY 12:21.00 10
2 Belilse, Kaitlyn ENID 13:49.00 8
3 Geurin, Gracie EDMOND NORTH 14:09.00 6
4 Frazer, Jamie ENID 14:49.00 4
Girls 100 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cooper, K. EDMOND NORTH 17.04 10
2 Mentor, H. EDMOND NORTH 17.71 8
3 Morrison, . EDMOND NORTH 19.15 6
4 Dixon, Previana EAST CENTRAL 19.30 4
5 Koots, A. PONCA CITY 19.31 2
6 Smith, Janna EAST CENTRAL 19.34 1
7 Tucker, J. ROGERS 19.43
Girls 300 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Farley, E. EDMOND NORTH 51.31 10
2 Pearson, Tiffany EAST CENTRAL 51.39 8
3 Tucker, J. ROGERS 52.75 6
4 Morrison, . EDMOND NORTH 54.28 4
5 Dixon, Previana EAST CENTRAL 58.96 2
-- Wolfe, Sunita CENTRAL NT
Girls 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 EAST CENTRAL 50.65 20
2 EDMOND NORTH 52.23 16
3 ROGERS 52.42 12
Girls 4x200 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 ENID 1:51.12 20
2 EDMOND NORTH 1:51.13 16
3 ROGERS 1:52.00 12
4 CENTRAL 1:54.00 8
5 EAST CENTRAL 1:55.00 4
Girls 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 EAST CENTRAL 4:08.49 20
2 ENID 4:13.19 16
3 EDMOND NORTH 4:22.83 12
4 CENTRAL 4:36.09 8
5 ROGERS 4:37.86 4
Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 EDMOND NORTH 10:52.00 20
2 PONCA CITY 11:18.00 16
3 EAST CENTRAL 11:24.00 12
4 CENTRAL 12:31.00 8
Girls High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Webb, Ashley EDMOND NORTH 5-00.00 10
2 Gracey, Allison ENID 4-10.00 8
3 Brunkow, Kristen PONCA CITY 4-08.00 5
3 Freeman, Iesha ENID 4-08.00 5
5 Jones, Saundra CENTRAL 4-06.00 2
-- Murray, Tina EAST CENTRAL NH
Girls Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Cooper, Kyle EDMOND NORTH 8-06.00 10
2 Bachrodt, Jessica EDMOND NORTH 8-00.00 8
3 Kindrick, Kayla PONCA CITY 8-00.00 6
Girls Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Roberts, S. ROGERS 16-06.00 10
2 Baker, Christin EDMOND NORTH 16-03.00 8
3 Jones, Shay EAST CENTRAL 16-01.00 6
4 Cady, K. PONCA CITY 15-02.00 4
5 Dick, J. EDMOND NORTH 14-09.00 2
6 Siharat, Samantha ENID 14-03.00 0.5
6 Johnson, Leila ENID 14-03.00 0.5
Girls Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Eby, Samantha ENID 37-10.50 10
2 Smith, Alexis EAST CENTRAL 34-02.00 8
3 Ham, Meisha EDMOND NORTH 32-11.00 6
4 Trice, Aisa PONCA CITY 30-06.00 4
5 Martin, Charnelle ENID 28-06.00 2
6 Shoate, Mica CENTRAL 24-06.00 1
Girls Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Ham, Meisha EDMOND NORTH 103-00 10
2 Trice, Aisa PONCA CITY 101-10 8
3 Martin, Charnelle ENID 95-04 6
4 Francis, Ashia EAST CENTRAL 93-05 4
5 Smith, Alexis EAST CENTRAL 91-11 2
6 Eby, Samantha ENID 87-09 1
Boys 100 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Norman, L. ROGERS 10.76 1 10
2 Swift, M. PONCA CITY 11.30 1 8
3 Cotton, Michael ENID 11.39 1 6
4 Conchitias, R. EAST CENTRAL 11.40 1 4
5 Gray, L. PONCA CITY 11.57 1 2
6 McDaniel, Jamal EAST CENTRAL 12.01 1 1
7 Shaw, Chase ENID 12.01 2
8 Joash, Lester ENID 12.01 2
9 Henderson, R.J. EAST CENTRAL 12.09 2
10 Aska, Joseph EDMOND NORTH 12.38 2
11 Johnson, Bonn ENID x12.39 3
11 Grimm, M. PONCA CITY 12.39 3
13 Kelly, Christian ENID x12.44 3
14 Burgart, Taylor ENID x12.47 2
15 Fisher, . CENTRAL 12.55 2
16 Klaus, M. EDMOND NORTH 12.60 3
Boys 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gordon, David EAST CENTRAL 22.07 1 10
2 McCrary, JaCory EAST CENTRAL 22.88 1 8
3 Fox, Brooklyn EAST CENTRAL 23.28 2 6
4 Hendricks, J. EDMOND NORTH 23.31 1 4
5 Salaam, R. EDMOND NORTH 23.45 1 2
6 Thomas, Shannon PONCA CITY 23.57 1 1
7 McDaniel, Jamal EAST CENTRAL x23.98 2
8 Conchitias, R. EAST CENTRAL x24.21 1
9 Carter, D. ROGERS 24.32 2
10 Clinton, Michael PONCA CITY 24.55 3
11 Eckert, Colton ENID 24.56 3
12 Durham, E. ROGERS 24.68 2
13 Henderson, R.J. EAST CENTRAL x24.87 3
14 Holland, Josh ENID 25.09 2
15 Shaw, Chase ENID 25.16 2
16 Fisher, . CENTRAL 25.23 3
17 Burgart, Taylor ENID x25.25 2
18 Joash, Lester ENID x25.61 3
19 Grimm, M. PONCA CITY 25.84 3
20 Johnson, Bonn ENID x26.90 3
Boys 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Wilson, Q. EDMOND NORTH 50.41 1 10
2 Minner, R. PONCA CITY 54.14 1 8
3 Green, J. ROGERS 54.70 1 6
4 Eckert, Colton ENID 54.80 1 4
5 Clinton, Michael PONCA CITY 54.92 2 2
6 Holland, Josh ENID 55.18 1 1
7 Rosson, C. PONCA CITY 55.26 1
8 Brantley, I. ROGERS 56.36 1
9 Kelly, Christian ENID 56.43 2
10 Tugler, D. ROGERS 56.46 2
11 Henderson, R.J. EAST CENTRAL 58.36 1
12 Johnson, S. EDMOND NORTH 58.76 2
13 Reeves, Kegan ENID x59.06 2
14 Fuston, Donnie ENID x1:00.21 2
Boys 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Camacho, Cody ENID 2:01.56 10
2 Magsam, Tigan PONCA CITY 2:04.01 8
3 Dutton, Joel ENID 2:04.94 6
4 Majors, Chris ENID 2:07.41 4
5 Majors, Matt ENID x2:07.76
6 Tretiak, Andrew EDMOND NORTH 2:10.72 2
Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dutton, Joel ENID 4:46.20 10
2 Magsam, Tigan PONCA CITY 4:48.10 8
3 Majors, Matt ENID 4:48.43 6
4 Costello, Kyle EDMOND NORTH 4:54.08 4
5 Nielsen, Eric EDMOND NORTH 4:59.44 2
6 Ross, M. EDMOND NORTH 5:00.82 1
7 Nicholas, Nick ENID 5:14.07
Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Dutton, Joel ENID 10:20.31 10
2 Costello, Kyle EDMOND NORTH 10:23.57 8
3 Moon, Dylan JENKS 10:27.10 6
4 Jackson, Stuart JENKS 10:35.82 4
5 Frees, Josh PONCA CITY 10:52.19 2
6 Nicholas, Nick ENID 11:23.78 1
7 Wagner, Travis ENID 11:42.32
8 Crawford, Dylan EDMOND NORTH 12:08.78
Boys 110 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Garrison, S. PONCA CITY 15.44 10
2 Rolfes, M EDMOND NORTH 15.89 8
3 Adkism, Donra EAST CENTRAL 16.39 6
4 Proctor, D. CENTRAL 16.48 4
5 Green, J. ROGERS 17.89 2
6 Conley, K. PONCA CITY 18.18 1
Boys 300 Meter Hurdles
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Gilliland, David PONCA CITY 40.56 1 10
2 Cotton, Michael ENID 40.65 1 8
3 Rolfes, M EDMOND NORTH 41.62 1 6
4 Garrison, S. PONCA CITY 42.20 1 4
5 Fox, Brooklyn EAST CENTRAL 43.34 1 2
6 Green, J. ROGERS 43.39 2 1
7 Conley, K. PONCA CITY 44.94 2
8 Adkism, Donra EAST CENTRAL 45.01 2
9 Proctor, D. CENTRAL 45.31 2
10 Meeks, L. EAST CENTRAL 45.61 2
11 Carpenter, Justin EAST CENTRAL x49.06 2
Boys 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 EAST CENTRAL 44.36 20
2 PONCA CITY 44.62 16
3 ROGERS 44.87 12
4 EDMOND NORTH 45.36 8
5 ENID 48.76 4
Boys 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 PONCA CITY 3:31.10 20
2 EDMOND NORTH 3:32.89 16
3 ENID 3:36.55 12
4 EAST CENTRAL 3:37.59 8
5 ROGERS 3:54.33 4
6 ENID 'C' x4:05.59
Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 ENID 8:29.00 20
2 EDMOND NORTH 8:35.00 16
3 PONCA CITY 8:57.00 12
4 EAST CENTRAL 9:17.00 8
5 ENID 'B' x9:37.00
Boys High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Thomas, Shannon PONCA CITY 5-06.00 10
2 Aska, Joseph EDMOND NORTH 5-06.00 8
3 Setrina, Allan EAST CENTRAL 5-06.00 6
-- Johnson, Bonn ENID NH
-- Higgins, Michael ENID NH
-- Clinton, Michael PONCA CITY NH
Boys Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Gilliland, David PONCA CITY 10-06.00 10
2 Coffey, Brent EDMOND NORTH 8-00.00 8
Boys Long Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Davis, Anthony EAST CENTRAL 20-03.00 10
2 Swift, M. PONCA CITY 20-01.00 7
2 Jones, Marlon EAST CENTRAL 20-01.00 7
4 Tugler, D. ROGERS 19-05.00 4
5 Johnson, Bonn ENID 19-04.50 2
6 Adkism, Donra EAST CENTRAL 19-03.00 1
7 Mills, D. ROGERS 17-11.00
Boys Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Graves, Pearlie EAST CENTRAL 41-03.00 10
2 Lair, . EDMOND NORTH 39-09.00 8
3 Robinson, Andy EAST CENTRAL 34-01.00 6
4 Jones, T. ROGERS 33-08.00 4
5 Johnson, Ricky ROGERS 33-03.00 2
Boys Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lair, . EDMOND NORTH 110-10 10
2 Cooper, Jaquez EAST CENTRAL 100-07 8
3 Johnson, Ricky ROGERS 94-09 6
4 Jones, T. ROGERS 86-07 4
5 Gaddy, . EAST CENTRAL 82-04 2
6 Ziegler, . EAST CENTRAL 70-00 1
Female Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 EDMOND NORTH EDNO 209
2 EAST CENTRAL EC 144
3 ENID ENID 113
4 PONCA CITY PC 73
5 ROGERS ROGE 49
6 CENTRAL CENT 27
Male Team Scores
Place School Points
===================================================================
1 PONCA CITY PC 139
2 EAST CENTRAL EC 124
3 EDMOND NORTH EDNO 121
4 ENID ENID 104
5 ROGERS ROGE 55
6 JENKS JENK 10
7 CENTRAL CENT 4