DEER CREEK EDMOND
3-27-08
Girls
100 Meter Dash
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 Nsikak, Sarah Deer Creek Girls 11.94 10
2 Rhodes, Lacey Mustang
High School 11.96 8
3 Elix, Evelyn Duncan 11.98 6
4 Peoples, Sarah Piedmont 12.06 4
5 Johnson, Shaydestiny Putnam
City High 12.11 2
6 Jacobs, Latisha Western
Heights 12.35 1
7 Pringle, Averey Putnam North 12.78
8 Coulter, Kimmy Crooked Oak 12.80
Girls 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jacobs, Latisha Western
Heights 25.54 10
2 Nsikak, Sarah Deer Creek Girls 25.86 8
3 Peoples, Sarah Piedmont 25.88 6
4 Wright, Janelle Choctaw
High School 26.40 4
5 Johnson, Shaydestiny Putnam
City High 26.41 2
6 Elix, Evelyn Duncan 26.52 1
7 Guyton, Rikki Putnam
City High 26.97
8 Grayson, Terri Piedmont 27.22
Girls 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Wright, Janelle Choctaw
High School 1:02.15 10
2 Harris, Shanee' Putnam
City High 1:02.88 8
3 Roberts, Mackenzie Deer Creek Girls 1:03.04 6
4 Rateliff, Jamie Mustang
High School 1:03.22 4
5 Sanchez, Amanda Enid Girls 1:08.11 2
6 Prince, Sharae Duncan 1:08.19 1
7 Evenson, Andi Bishop McGuinness 1:08.22
8 Williams, Shana Southeast High S 1:10.52
Girls 800 Meter Run
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Melvin, Rani Enid Girls 2:28.50 10
2 Davis, Jori Piedmont 2:31.07 8
3 Smith, Danielle Western
Heights 2:32.35 6
4 Gonzalez, Brianda Mustang
High School 2:34.06 4
5 Davis, Jerika Piedmont 2:34.94 2
6 Whitbeck, Lizzy Bishop McGuinness 2:36.57 1
7 Hazen, Lindsay Bishop McGuinness 2:39.45
8 Stumpenhorst, Katie Mustang
High School 2:39.94
Girls 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Melvin, Rani Enid Girls 5:42.83 10
2 Davis, Jerika Piedmont 5:46.86 8
3 Kessler, Hillarie Deer Creek Girls 5:52.71 6
4 Ferguson, Molly Bishop McGuinness 5:54.57 4
5 Davis, Jori Piedmont 5:55.58 2
6 Smith, Danielle Western
Heights 5:56.40 1
7 Whitbeck, Katie Bishop McGuinness 5:57.06
8 Rowland, Sarah Deer Creek Girls 6:06.45
Girls 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Rackley, Erica Stillwater Girls 13:06.99 10
2 Belisle, Kaitlyn Enid Girls 13:21.11 8
3 Hawkins, Bailey Western
Heights 13:25.20 6
4 Whitbeck, Katie Bishop McGuinness 13:28.88 4
5 Davis, Guthrie Guthrie High School 13:34.04 2
6 Nash, Carey Bishop McGuinness 13:39.02 1
7 Andrew, Tricity Enid Girls 13:41.20
8 Capozzella, Heather Enid Girls 13:43.80
Girls 100 Meter
Hurdles
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Murrell, Madeline Duncan 15.44 10
2 Morris, Tia Enid Girls 16.75 8
3 Ayers, Ashley Mustang
High School 17.93 6
4 Redwine, McKenzie Bethany
High School 18.39 4
5 Atwood, Sara Choctaw
High School 18.59 2
6 Imose, Ruth Putnam
City High 18.63 1
7 Way, Alex Choctaw
High School 19.41
8 Williams, Shannelle Putnam North 19.76
Girls 300 Meter
Hurdles
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Murrell, Madeline Duncan 48.54 10
2 Liddell, Ashley Choctaw
High School 48.74 8
3 Morris, Tia Enid Girls 53.63 6
4 Staley, Latrice Piedmont 54.54 4
5 Stewart, Hollee Duncan 55.68 2
6 Nelson, Guthrie Guthrie
High School 55.82 1
7 Cameron, Caroline Bishop McGuinness 56.12
8 Staley, Delarice Piedmont 56.57
Girls 4x100 Meter
Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Putnam City High School 'A' 50.54 20
2 Duncan 'A' 51.05 16
3 Choctaw High School 'A' 51.12 12
4 Piedmont
'A' 51.30 8
5 Bishop McGuinness 'A' 52.08 4
6 Mustang High School 'A' 52.12 2
7 Deer Creek Edmond Girls
'A' 52.18
8 Enid
High School Girls
'A' 52.26
Girls 4x200 Meter
Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Putnam City High School 'A' 1:48.11 20
2 Choctaw High School 'A' 1:48.81 16
3 Bishop McGuinness 'A' 1:49.68 12
4 Duncan 'A' 1:50.50 8
5 Western Heights High School 'A' 1:51.41 4
6 Putnam
City North Girls
'A' 1:52.59 2
7 Mustang High School 'A' 1:52.83
8 Enid
High School Girls
'A' 1:53.00
Girls 4x400 Meter
Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bishop McGuinness 'A' 4:22.00 20
2 Mustang High School 'A' 4:27.87 16
3 Putnam City High School 'A' 4:30.07 12
4 Duncan 'A' 4:31.17 8
5 Deer Creek Edmond Girls 'A' 4:42.10 4
6 Bishop McGuinness 'B' x4:45.28
7 Enid
High School Girls
'A' 4:46.52 2
8 Noble Girls 'A' 5:10.75
Girls 4x800 Meter
Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Bishop McGuinness 'A' 10:26.52 20
2 Enid
High School Girls
'A' 10:32.06 16
3 Mustang High School 'A' 10:34.97 12
4 Deer Creek Edmond Girls 'A' 11:03.96 8
3) 4) Kessler, Hillarie
5 Duncan 'A' 11:21.88 4
6 Putnam City High School 'A' 11:27.52 2
7 Putnam
City North Girls
'A' 12:18.64
8 Noble Girls 'A' 12:20.30
Girls High Jump
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Booth, Ashley Putnam North J5-00.00 10
2 Ryan, Paige Choctaw
High School J4-10.00 7
2 Funderberg, Erin Choctaw
High School J4-10.00 7
4 Gracey, Alison Enid Girls J4-10.00 4
5 Freeman, Iesha Enid Girls J4-08.00 2
6 Costiloe, Nicole Mustang
High School J4-08.00 1
7 Pogue, Monica Bethany
High School J4-08.00
8 Thompson, Katie Putnam North J4-08.00
Girls Pole Vault
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Barron, Brittany Choctaw High School 9-00.00 10
2 Mason, Alexis Choctaw
High School 8-06.00 8
3 Bull, Lindsy Deer Creek Girls 7-00.00 6
4 Hughes, Kelley Bishop McGuinness 6-06.00 4
Girls Long Jump
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Rhodes, Lacey Mustang
High School 17-02.00 10
2 Murphy, Jessy Stillwater Girls 16-04.75 8
3 Garrett, Tiara Putnam
City High 16-03.50 6
4 Croy, Davee Duncan 15-09.00 4
5 Guilbeau, Cassandra Putnam
City High 15-07.50 2
6 Fuller, Lissy Bishop McGuinness 15-07.25 1
7 Rue, Tierney Duncan 14-10.50
8 Martin, Danielle Mustang
High School 14-08.00
Girls Shot Put
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Stevens, Jackie Putnam
City High 36-09.00 10
2 McGrady, Chris Bethany
High School 35-05.00 8
3 Sonnier, Tamika El Reno 34-00.50 6
4 Billings, Madison
Choctaw
High School 32-10.75 4
5 Lohaus, Kristen Noble Girls 32-05.00 2
6 Scrivner, Megan Mustang
High School 31-10.00 1
Girls Discus Throw
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Lohaus, Kristen Noble Girls 108-07.75 10
2 Stevens, Jackie Putnam
City High 104-01.25 8
3 Peacock, Jessica Guthrie
High School 102-07 6
4 Billings, Madison
Choctaw
High School 102-04.50 4
5 Calvin, Zetoria Duncan 94-06 2
6 Stevenson, Ariel Duncan 88-00 1
....Girls Discus Throw
7 Biggers, Jacoba
Bethany High School 87-05.50
Boys 100 Meter Dash
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Blair, Omari Southeast High S J10.29 10
2 Dilbeck, Dax Deer Creek Edmond J10.35 8
3 Jimoh, Rilwan Putnam City High J10.39 6
4 Rhoades, Elton Guthrie
High School J10.58 4
4 Parham, Kris Bishop McGuinness J10.58 4
6 Mcelhaney, Brandon Noble Boys J10.60 2
7 Ibeagha, Sebastian Deer Creek Edmond J10.66 1
8 Phillips, Anthony Mustang
High School 10.93
Boys 200 Meter Dash
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Blair, Omari Southeast High S 22.27 10
2 Ibeagha, Sebastian Deer Creek Edmond 22.32 8
3 Hoover, Jordan Putnam City High 22.40 6
4 Ervin, Michael Millwood High Sc 22.56 4
5 Coulter, TJ Putnam
City High 22.57 2
6 Rhoades, Elton Guthrie
High School 22.58 1
7 Sanders, Cameron Millwood High Sc 22.73
8 Brothers, Justin Bethany
High School 22.84
Boys 400 Meter Dash
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Jimoh, Rilwan Putnam
City High 50.66 10
2 Cato, Fred Putnam
City High 50.93 8
3 Dilbeck, Dax Deer Creek Edmond 51.28 6
4 Parker, Douglas Southeast High S 51.66 4
5 Sanders, Cameron Millwood High Sc 52.04 2
6 Ervin, Michael Millwood High Sc 52.35 1
7 Poston, Chris Bishop McGuinness 52.78
8 Brothers, Justin Bethany
High School 53.16
Boys 800 Meter Run
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Camacho, Cody Enid Boys 2:04.83 10
2 Martinez, Ryan Choctaw High School 2:04.92 8
3 Walter, Evan Millwood High Sc 2:05.99 6
4 Arkenbergh, Guthrie Guthrie
High School 2:07.51 4
5 Fairbairn, Leighton Deer Creek Edmond 2:09.51 2
6 Macom, Robert Bethany
High School 2:10.30 1
7 Mettler, Dustin Duncan 2:10.33
Boys 1600 Meter Run
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mettler, Dustin Duncan 4:53.34 10
2 Miller, Max Stillwater Boys 4:54.74 8
3 Clark, Jared Deer Creek Edmond 5:00.19 6
4 Macom, Robert Bethany
High School 5:01.84 4
5 Carroll, Shane Mustang
High School 5:02.70 2
6 Young, Adam Deer Creek Edmond 5:04.16 1
7 Wallace, Blake Mustang
High School 5:05.29
8 Benitez, Enrique Southeast High S 5:05.95
Boys 3200 Meter Run
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mettler, Dustin Duncan 10:26.33 10
2 Miller, Max Stillwater Boys 10:28.33 8
3 Legesse, Freser US Grant 10:45.22 6
4 Buck, Dakota Deer Creek Edmond 10:48.72 4
5 Johnson, Max Stillwater Boys 10:56.16 2
6 Benitez, Enrique Southeast High S 11:06.90 1
7 Carroll, Shane Mustang
High School 11:07.80
8 Shawarbe, Shadi Putnam
City High 11:13.73
Boys 110 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Winfrey, Nathaniel Stillwater Boys 14.70 10
2 Plank, Ben Bethany
High School 15.18 8
3 Robinson, Guthrie Guthrie
High School 15.70 6
4 Anderson, Dantren Putnam North 16.44 4
5 Miller, Clint Duncan 16.68 2
6 Threatt, Kenny Putnam North 16.91 1
7 Frye, Micah Duncan 17.25
8 Buchanan, Nathan Noble Boys 18.91
Boys 300 Meter Hurdles
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Winfrey, Nathaniel Stillwater Boys 40.62 10
2 Plank, Ben Bethany
High School 42.67 8
3 Frye, Micah Duncan 43.80 6
4 Anderson, Dantren Putnam North 44.03 4
5 Threatt, Kenny Putnam North 44.56 2
6 Nunn, Sam Duncan 44.61 1
7 Leake, Michael Putnam North 46.50
8 Franklin, Micah Duncan 48.12
Boys 4x100 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Putnam City High School 'A' 43.23 20
2 Putnam
City North Boys
'A' 43.34 16
3 Duncan 'A' 43.65 12
4 Deer Creek Edmond 'A' 43.92 8
1) Dilbeck, Dax 2) Wariboko-Alali, Ezekiel
3) Sander, Colten 4) Ibeagha, Sebastian
5 Bishop McGuinness 'A' 44.65 4
6 Noble
High School Boys
'A' 44.91 2
7 Guthrie High School 'A' 45.02
8 Mustang High School 'A' 45.23
Boys 4x400 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Putnam City High School 'A' 3:33.04 20
2 Bishop McGuinness 'A' 3:34.99 16
3 Millwood High School 'A' 3:36.85 12
4 Mustang High School 'A' 3:41.78 8
5 Guthrie High School 'A' 3:42.88 4
6 Bethany High School 'A' 3:43.90 2
7 Duncan 'A' 3:45.52
8 Putnam
City North Boys
'A' 3:46.48
Boys 4x800 Meter Relay
================================================================================
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mustang High School 'A' 8:34.29 20
2 Deer Creek Edmond 'A' 8:35.31 16
3 Enid
High School Boys
'A' 8:35.33 12
4 Bethany High School 'A' 8:36.26 8
5 Choctaw High School 'A' 8:41.92 4
6 Millwood High School 'A' 9:00.91 2
7 Putnam
City North Boys
'A' 9:01.58
8 US Grant High School 'A' 9:01.70
Boys High Jump
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Carroll, Shane Mustang
High School J6-04.00 10
2 Sharp, Landon Piedmont J5-10.00 8
3 Anderson, Dantren Putnam North J5-10.00 6
4 Rogers, R Mount St. Mary J5-10.00 4
5 McMillan, Choctaw Choctaw
High School J5-08.00 2
6 Brown, Zac Choctaw
High School J5-08.00 1
6 Higgins, Michael Enid Boys J5-08.00 1
8 Lee, Kyle Duncan J5-08.00
Boys Pole Vault
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Rowell, Casey Duncan J12-06.00 10
2 Roffey, Cameron Choctaw
High School J12-06.00 8
3 Gooch, Jake Guthrie
High School J11-06.00 6
4 Stuart, John Choctaw
High School J11-06.00 4
5 Cooper, Adam Bishop McGuinness J11-00.00 2
6 Stephenson, Scott Duncan J11-00.00 1
Boys Long Jump
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Botkin, Waylon Western
Heights 21-04.00 10
2 Starr, Will Noble Boys 21-01.50 8
3 Hoover, Jordan Putnam City High 21-01.25 6
4 Parham, Kris Bishop McGuinness 20-05.00 4
5 Coulter, TJ Putnam
City High 20-04.00 2
6 Miears, Jacob Duncan 19-10.25 1
7 Hughes, Guthrie Guthrie
High School 19-08.75
8 Lawson, Brandon Stillwater Boys 19-05.00
Boys Shot Put
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Raney, CJ El Reno 51-05.00 10
2 Gilbert-Phillips, Domini Putnam
City High 48-01.00 8
3 Hamilton, Schuler Putnam City High 47-09.00 6
4 James, Charles Duncan 47-00.50 4
5 Garrett, Crooked Oak Crooked Oak 45-05.00 2
6 Crigler, Christian Millwood High Sc 43-02.00 1
Boys Discus Throw
================================================================================
Name Year
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Mulkey, Curtis Duncan 146-08.50 10
2 Hamilton, Schuler Putnam City High 146-01.50 8
3 Washington, Johnathan Guthrie High School 144-03.50 6
4 James, Charles Duncan 143-03.75 4
5 Sparrow, Earl Stillwater Boys 130-04 2
6 Claud, Errick Duncan 124-07 1
7 Phillips, Dominique Putnam
City High 121-08.50
=========================================================================================
Women - Team Rankings - 17 Events Scored
=========================================================================================
1) Putnam
City High School 93 2) Choctaw High
School 92
3) Duncan 73 4) Bishop McGuinness 71
5) ENID
HIGH SCHOOL GIRLS 68 6) Mustang
High School 64
7) Deer Creek Edmond Girls 48 8) Piedmont 42
9) Western
Heights High Schoo 28 10) Stillwater
Girls 18
11) Noble Girls 12 11) Bethany High School 12
11) Putnam
City North Girls 12 14) Guthrie
High School 9
....Boys Discus Throw
15) El Reno 6
=========================================================================================
Men - Team Rankings - 16 Events Scored
=========================================================================================
1) Putnam
City High School 102 2)
Duncan 72
3) Deer Creek Edmond 60 4) Stillwater Boys 40
4) Mustang
High School 40 6) Putnam
City North Boys 33
7) Guthrie
High School 31 7) Bethany
High School 31
9) Bishop McGuinness 30 10) Millwood High School 28
11) Choctaw
High School 27 12) Southeast High
School 25
13) ENID
HIGH SCHOOL BOYS 23 14) Noble
High School Boys 12
15) El Reno 10 15) Western
Heights High Scho 10
17) Piedmont 8 18) US Grant High School 6
19) Mount St. Mary
High School 4 20) Crooked Oak High
School 2