O.S.S.A.A. Track and Field - 5/3/2008
5A Regional
Skiatook
Results
Event 1 Girls 100 Meter Dash Class 5A
===================================================================
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Wilkerson, Cornesha
East Central
11.99q 3
2 Dever, Jaquitta
10 Thomas Ediso
12.08q 2
3 Burcham, Elyse
12 Bishop Kelle
12.70q 1
4 Pedigo, Keley
9 Skiatook
12.78q 2
5 Taylor, Shamika
12 Thomas Ediso
12.86q 3
6 Lewis, Angie
East Central
12.99q 2
Event 1 Girls 100 Meter Dash Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Wilkerson, Cornesha
East Central
11.90 10
2 Dever, Jaquitta
10 Thomas Ediso
12.26 8
3 Burcham, Elyse
12 Bishop Kelle
12.48 6
4 Hunter, Ronika
East Central
12.72 4
5 Taylor, Shamika
12 Thomas Ediso
12.77 2
6 Lewis, Angie
East Central
12.80 1
Event 2 Boys 100 Meter Dash Class 5A
===================================================================
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Sessions, Kenny
East Central
10.88q 3
2 Gordon, David
East Central
10.89q 3
3 Conchitas, Reno
East Central
11.08q 1
4 Campbell, Sedrick 11
Will Rogers
11.20q 2
5 Fisher, Aaron
Tulsa Central
11.23q 2
6 Matt, Mitchell
11 Stillwell
11.36q 1
Event 2 Boys 100 Meter Dash Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gordon, David
East Central
10.51 10
2 Campbell, Sedrick 11
Will Rogers
11.12 8
3 Conchitas, Reno
East Central
11.14 6
4 Fisher, Aaron
Tulsa Central
11.28 4
5 Sessions, Kenny
East Central
11.32 2
6 Matt, Mitchell
11 Stillwell
11.47 1
Event 3 Girls 200 Meter Dash Class 5A
===================================================================
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Finch, Paislei
10 Thomas Ediso
25.12q 3
2 Wilkerson, Cornesha
East Central
25.41q 2
3 Carson, Kristen
11 Stillwell
25.84q 1
4 Willis, Earriel
10 Tulsa Central
26.15q 1
5 Nash, Shae
9 Skiatook
26.52q 3
6 Lewis, Angie
East Central
26.79q 3
Event 3 Girls 200 Meter Dash Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Wilkerson, Cornesha
East Central
24.85 10
2 Finch, Paislei
10 Thomas Ediso
25.16 8
3 Carson, Kristen
11 Stillwell
25.62 6
4 Willis, Earriel
10 Tulsa Central
26.66 4
5 Lewis, Angie
East Central
26.82 2
6 Nash, Shae
9 Skiatook
27.07 1
Event 4 Boys 200 Meter Dash Class 5A
===================================================================
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Campbell, Sedrick 11
Will Rogers
22.51q 2
2 Gordon, David
East Central
22.70q 3
3 Searcy, Eric
East Central
22.76q 1
4 Antwine, Russell
11 Will Rogers
22.95q 2
5 Fisher, Aaron
Tulsa Central
23.28q 3
6 Burge, Daunte
East Central
23.41q 3
Event 4 Boys 200 Meter Dash Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Gordon, David
East Central
21.69 10
2 Antwine, Russell
11 Will Rogers
22.42 8
3 Campbell, Sedrick 11
Will Rogers
23.44 6
4 Burge, Daunte
East Central
24.38 4
5 Searcy, Eric
East Central
24.46 2
6 Matt, Mitchell
11 Stillwell
24.48 1
Event 5 Girls 400 Meter Dash Class 5A
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Grayson, Tamra
East Central
57.75 1 10
2 Day, Danara
10 Thomas Ediso
1:00.52 1 8
3 Williams, Darian
East Central 1:00.60
1 6
4 Lofton, Lindsey
10 Skiatook
1:01.76 2 4
5 Zeigler, Anne
12 Bishop Kelle
1:04.83 2 2
6 Crowell, Megan
10 Miami
1:05.34 2 1
Event 6 Boys 400 Meter Dash Class 5A
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Whayne, Montrey
East Central
50.98 1 10
2 Fox, Brooklyn
East Central
51.49 1 8
3 Searcy, Eric
East Central
52.08 1 6
4 Todd, Raphael
12 Thomas Ediso
52.64 1 4
5 Demand, Eric
11 Bishop Kelle
54.14 3 2
6 Brantley, Isaah
12 Will Rogers
54.62 2 1
Event 7 Girls 800 Meter Run Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Berlioux, Chloe
9 Bishop Kelle
2:21.87 10
2 Cruz, Katie
9 Stillwell
2:22.87 8
3 Ward, Mychresha
East Central 2:23.08
6
4 Hurney, Amanda
11 Bishop Kelle
2:34.62 4
5 Polson, Candace
10 Skiatook
2:36.84 2
6 Prichard, Samantha 10
Stillwell
2:40.48 1
Event 8 Boys 800 Meter Run Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Fields, Jake
East Central 2:02.29
10
2 Heinrick, Jack
12 Bishop Kelle
2:04.47 8
3 Thompson, Treyvon 11
Thomas Ediso 2:06.22
6
4 Crawley, Nigel
East Central 2:07.26
4
5 Carson, Londrae
East Central 2:10.42
2
6 Brantley, Isaah
12 Will Rogers
2:11.08 1
Event 9 Girls 1600 Meter Run Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Greenawalt, Hayden 12 Thomas
Ediso 5:32.66
10
2 Polson, Candace
10 Skiatook
5:58.10 8
3 Rooney, Bridget
10 Bishop Kelle
6:02.16 6
4 Rhodes, Sarah
11 Miami
6:02.78 4
5 Prichard, Samantha 10
Stillwell
6:09.10 2
6 Lavoi, Paige
11 Thomas Ediso
6:22.98 1
Event 10 Boys 1600 Meter Run Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Nuttall, Brent
12 Skiatook
4:35.57 10
2 Heinrick, Jack
12 Bishop Kelle
4:40.52 8
3 Thompson, Treyvon 11
Thomas Ediso 5:00.92
6
4 Bonilla, Jose
East Central 5:02.37
4
5 Martin, Devin
12 Skiatook
5:02.69 2
6 Pipestem, Kingston 9
Skiatook
5:06.64 1
Event 11 Girls 3200 Meter Run Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Greenawalt, Hayden 12 Thomas
Ediso 11:54.94
10
2 Rooney, Bridget
10 Bishop Kelle 12:55.07
8
3 Rhodes, Sarah
11 Miami
12:59.49 6
4 Lavoi, Paige
11 Thomas Ediso 13:14.85
4
5 White, Megan
10 Bishop Kelle 14:31.20
2
6 Williams, Jessica 11
Skiatook
15:08.00 1
Event 12 Boys 3200 Meter Run Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Nuttall, Brent
12 Skiatook
10:03.86 10
2 Heinrick, Jack
12 Bishop Kelle 10:45.41
8
3 White, Matt
10 Bishop Kelle 10:49.54
6
4 Bonilla, Jose
East Central 10:49.78
4
5 Petrikin, Aaron
11 Bishop Kelle 10:53.06
2
6 Pipestem, Kingston 9
Skiatook
11:30.07 1
Event 13 Girls 100 Meter Hurdles 33" Class 5A
===================================================================
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Tucker, Jordana
9 Will Rogers
16.42q 1
2 Dixon, Previana
East Central
17.26q 2
3 Barrett, Danielle
9 Skiatook
17.28q 2
4 Maddoux, Kelsey
10 Skiatook
17.56q 2
5 Williams, Ashley
12 Skiatook
17.82q 1
6 Stone, Caitlyn
9 Miami
18.04q 2
Event 13 Girls 100 Meter Hurdles 33" Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Tucker, Jordana
9 Will Rogers
16.36 10
2 Barrett, Danielle
9 Skiatook
17.18 8
3 Dixon, Previana
East Central
17.32 6
4 Maddoux, Kelsey
10 Skiatook
17.35 4
5 Williams, Ashley
12 Skiatook
17.52 2
6 Colpitts, Sarah
12 Bishop Kelle
17.94 1
Event 14 Boys 110 Meter Hurdles 39" Class 5A
===================================================================
Name
Year School
Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Long, Derio
East Central
14.86q 2
2 Proctor, Demetris
Tulsa Central
15.28q 1
3 Adkism, Donva
East Central
15.71q 1
4 Beard, Terrell
11 East Central
16.82q 2
5 Tomlinson, Aaron
11 Skiatook
17.08q 2
6 Fields, Blaine
10 Miami
19.13q 1
Event 14 Boys 110 Meter Hurdles 39" Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Long, Derio
East Central
14.85
2 Proctor, Demetris
Tulsa Central
14.92
3 Adkism, Donva
East Central
15.15
4 Tomlinson, Aaron
11 Skiatook
15.84
5 Beard, Terrell
11 East Central
16.30
6 Fields, Blaine
10 Miami
17.78
Event 15 Girls 300 Meter Hurdles 30" Class 5A
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Tucker, Jordana
9 Will Rogers
48.82 1 10
2 Barrett, Danielle
9 Skiatook
50.09 1 8
3 Pearson, Tiffany
East Central
50.24 1 6
4 Dixon, Previana
East Central
50.25 1 4
5 Christie, Arika
9 Stillwell
50.28 2 2
6 Madden, Megan
9 Miami
54.10 3 1
Event 16 Boys 300 Meter Hurdles 36" Class 5A
==========================================================================
Name
Year School
Finals H# Points
==========================================================================
1 Tomlinson, Aaron
11 Skiatook
39.95 1 10
2 Long, Derio
East Central
41.58 1 8
3 Beard, Terrell
11 East Central
42.45 1 6
4 Adkism, Donva
East Central
42.87 1 4
5 Dixon, Chris
12 Bishop Kelle
44.66 2 2
6 Fields, Blaine
10 Miami
44.70 1 1
Event 17 Girls 4x100 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Thomas Edison
48.94 20
2 East Central
49.70 16
3 Skiatook
50.26 12
4 Bishop Kelley
50.30 8
5 Miami
53.48 4
Event 18 Boys 4x100 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 East Central
42.45 20
2 Tulsa Will Rogers
43.87 16
3 Bishop Kelley
45.12 12
4 Thomas Edison
45.72 8
5 Skiatook
45.78 4
6 Miami
47.62 2
Event 19 Girls 4x400 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 East Central
4:02.47 20
2 Thomas Edison
4:10.90 16
3 Stillwell
4:13.34 12
4 Skiatook
4:14.36 8
5 Bishop Kelley
4:29.60 4
6 Miami
4:29.72 2
Event 20 Boys 4x400 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 East Central
3:28.91 20
2 Tulsa Will Rogers
3:35.54 16
3 Bishop Kelley
3:36.81 12
4 Miami
3:57.10 8
Event 21 Girls 4x800 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
1 East Central
10:32.77 20
2 Bishop Kelley
10:42.20 16
3 Skiatook
11:20.70 12
4 Thomas Edison
11:28.41 8
Event 22 Boys 4x800 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
1 East Central
8:51.16 20
2 Bishop Kelley
9:13.66 16
3 Skiatook
9:17.07 12
Event 23 Girls 4x200 Meter Relay Class 5A
=======================================================================
School
Finals Points
=======================================================================
Finals
1 East Central
1:42.96 20
2 Thomas Edison
1:44.66 16
3 Skiatook
1:45.87 12
4 Bishop Kelley
1:48.88 8
Event 24 Girls High Jump Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Rowland, Haiden
9 Miami
5-02.00 10
2 Gipson, Cheyenne
12 Skiatook
5-02.00 8
3 Sanders, Amy
11 Bishop Kelle
5-00.00 6
4 Ajanaku, Kitan
9 Bishop Kelle
5-00.00 4
5 Chasteen, Jessica 12
Thomas Ediso 4-10.00
2
6 Barrett, Danielle
9 Skiatook
4-08.00 1
Event 25 Boys High Jump Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Hadnot, Sidney
East Central 6-02.00
10
2 Todd, Raphael
12 Thomas Ediso
5-10.00 8
3 McLaurin, Anthony 11
Will Rogers
5-10.00 6
4 Jones, Mike
East Central 5-10.00
4
5 Holdmen, Ken
East Central 5-10.00
2
6 Albert, Jordy
9 Bishop Kelle
5-06.00 1
Event 26 Girls Pole Vault Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Roberts, Meagen
12 Miami
8-00.00 10
2 King, Anne
12 Bishop Kelle
7-06.00 8
3 Lee, Nicole
9 Skiatook
6-06.00 6
4 Williams, Monica
9 Skiatook
6-00.00 4
Event 27 Boys Pole Vault Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Wolber, Ray
10 Bishop Kelle 11-06.00
10
2 Demand, Alex
11 Bishop Kelle 11-06.00
8
3 Lamson, Cole
Skiatook
11-00.00 6
4 Sanders, Chris
East Central 9-06.00
4
5 Lobodiak, Sam
12 Bishop Kelle
9-00.00 1.5
5 Shaw, John
12 Skiatook
9-00.00 1.5
Event 28 Girls Long Jump Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Carson, Kristen
11 Stillwell
17-10.00 10
2 Halford, Angela
12 Thomas Ediso 17-07.00
8
3 Dixon, Previana
East Central 16-00.00
6
4 Guavera, Casey
12 Thomas Ediso 15-09.50
4
5 Bly, Megan
11 Skiatook
15-08.00 2
6 Taylor, Shamika
12 Thomas Ediso 15-07.00
1
Event 29 Boys Long Jump Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Adkism, Donva
East Central 21-10.50
10
2 McLaurin, Anthony 11
Will Rogers 20-06.00
8
3 Matt, Mitchell
11 Stillwell
20-01.00 6
4 Holdmen, Ken
East Central 20-00.50
4
5 Sessions, Kenny
East Central 19-07.50
2
6 Mills, Dianta
12 Will Rogers
19-05.00 1
Event 30 Girls Discus Throw Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Schroder, Anna
10 Skiatook
101-03 10
2 Burges, Denise
11 Miami
92-11 8
3 Roberts, Meagen
12 Miami
85-07 6
4 Higgins, Morgan Beth 9 Skiatook
74-00 4
5 Lorton, Samantha
12 Skiatook
65-06 2
Event 31 Boys Discus Throw Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Cody, Josiah
12 Skiatook
132-01 10
2 Fielden, Tyrel
11 Skiatook
124-08 8
3 Loudermilk, Josh
11 Bishop Kelle
119-04 6
4 Dewell, Lucas
12 Bishop Kelle
114-08 4
5 Robinson, Andy
East Central
99-01 2
6 Beard, Bobby
East Central
98-08 1
Event 32 Girls Shot Put Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Cole, Usi
East Central 31-06.00
10
2 Lorton, Samantha
12 Skiatook
27-11.00 8
3 Schroder, Anna
10 Skiatook
27-11.00 6
4 Burges, Denise
11 Miami
26-08.50 4
5 Jones, Sierra
9 Miami
26-06.50 2
6 Clarke, Kaitlyn
11 Bishop Kelle 24-03.50
1
Event 33 Boys Shot Put Class 5A
=======================================================================
Name
Year School
Finals Points
=======================================================================
1 Cody, Josiah
12 Skiatook
55-05.50 10
2 Rogers, Andrew
East Central 55-03.00
8
3 Fielden, Tyrel
11 Skiatook
47-03.50 6
4 Dewell, Lucas
12 Bishop Kelle 45-01.00
4
5 Graves, Pearlie
East Central 44-09.00
2
6 Griggs, Robert
East Central 41-03.50
1
Female Team Scores - 1 Class 5A
Division
Place
School
Points
1 East
Central 157
2
Skiatook 133
3 Thomas
Edison 126
4 Bishop
Kelley 94
5
Miami
58
6
Stillwell
41
7 Tulsa Will
Rogers
20
8 Tulsa
Central
4
Male Team Scores - 1 Class 5A
Division
Place
School
Points
1 East
Central 210
2 Bishop
Kelley 110 . 50
3
Skiatook 91 . 50
4 Tulsa Will
Rogers 71
5 Thomas
Edison 32
6
Miami 11
7
Stillwell
8
8
Tulsa Central
4