OTCA 2009 - 2/7/2009
Enid, OK
Girls 55 Meter Dash 3A/4A
=========================================================================
Name
Year School
Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Randle, Kayla
Okmulgee
7.62q
2 Rogers, Lauren
Catoosa
7.72q
3 Hornbeck, CJ
Plainview
7.87q
4 Urbanosky, Kim
Plainview
7.95q
5 Haywood, Ronnisha
Northeast Academ
7.96q
6 Carder, Taylor
Weatherford
8.10q
7 Williams, Lamaria
Northeast Academ
8.37q
8 House, Kassidy
Shs Girls' Track
8.41q
Girls 55 Meter Dash 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Randle, Kayla
Okmulgee
7.62 7.61 10
2 Rogers, Lauren
Catoosa
7.72 7.62 8
3 Hornbeck, CJ
Plainview
7.87 7.76 6
4 Carder, Taylor
Weatherford
8.10 7.97 4
5 Haywood, Ronnisha
Northeast Academ 7.96
8.15 2
6 Williams, Lamaria
Northeast Academ 8.37
8.23 1
7 Urbanosky, Kim
Plainview
7.95 8.27
8 House, Kassidy
Shs Girls' Track 8.41
8.41
Girls 400 Meter Run 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Ashcraft, Casady
Shs Girls' Track
1:03.08 10
2 Jordan, Spencer
Plainview
1:04.91 8
3 Tucker, Kaili
Plainview
1:05.94 6
4 Peoples, Kadie
Madill
1:07.68 4
5 Ashcraft, Lexi
Shs Girls' Track
1:07.96 2
6 House, Kassidy
Shs Girls' Track
1:09.83 1
Girls 800 Meter Run 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Ashcraft, Casady
Shs Girls' Track
2:30.49 10
2 Ervin, Alexandira
Sperry
2:32.30 8
3 Krepel, Grace
Kingfisher
2:35.80 6
4 Moore, Kaitlin
Plainview
2:36.57 4
5 Norris, Chelsi
Plainview
2:43.60 2
6 Henley, Lakin
Shs Girls' Track
2:50.31 1
Girls 1600 Meter Run 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Lackey, Tess
Plainview
5:44.34 10
2 Peoples, Kadie
Madill
5:55.60 8
3 Pempsell, Hannah
Plainview
6:04.25 6
4 Hickman, Rebekah
Plainview
6:09.62 4
5 George, Jade
Blackwell
6:20.95 2
6 Gonzales, Justina
Madill
6:22.93 1
Girls 3000 Meter Run 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Harper, Amber
Plainview
11:52.95 10
2 Pempsell, Hannah
Plainview
12:08.75 8
3 Hickman, Rebekah
Plainview
12:16.32 6
4 Kirstie, Currier
Plainview JV
12:53.51 4
5 Downey, Jessica
Shs Girls' Track
12:54.68 2
6 Burks, Lacey
Plainview JV
13:30.88 1
Girls 55 Meter Hurdles 3A/4A
=========================================================================
Name
Year School
Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Sides, Kristin
Weatherford
9.04q
2 Hornbeck, CJ
Plainview
9.28q
3 Hammon, Brionna
Okmulgee
9.93q
4 Waymire, Jessica
Plainview
9.97q
5 Enos, Rachel
Marlow
10.22q
6 Patterson, Kasee
Kingfisher
10.29q
7 Gillum, Chelsea
Jay
10.49q
8 Leroy, Andrea
Jay
10.87q
Girls 55 Meter Hurdles 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Sides, Kristin
Weatherford
9.04 9.04 10
2 Hornbeck, CJ
Plainview
9.28 9.47 8
3 Hammon, Brionna
Okmulgee
9.93 9.79 6
4 Waymire, Jessica
Plainview
9.97 10.04 4
5 Enos, Rachel
Marlow
10.22 10.30 2
6 Patterson, Kasee
Kingfisher
10.29 10.31 1
7 Gillum, Chelsea
Jay
10.49 10.76
8 Leroy, Andrea
Jay
10.87 11.34
Girls 4x160 Meter Relay 3A/4A
================================================================================
School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Northeast Academy 'A'
1:30.79 20
2 Plainview 'A'
1:32.19 16
3 Weatherford 'A'
1:33.33 12
4 Catoosa 'A'
1:37.41 8
5 Plainview 'B'
1:38.16 4
6 Okmulgee 'A'
1:39.37 2
Girls 4x320 Meter Relay 3A/4A
================================================================================
School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Seminole High School Girls 'A'
3:21.35 20
2 Plainview 'A'
3:22.05 16
3 Weatherford 'A'
3:26.93 12
4 Okmulgee 'A'
3:31.66 8
5 Northeast Academy 'A'
3:32.23 4
6 Catoosa 'A'
3:45.18 2
Girls 4x800 Meter Relay 3A/4A
================================================================================
School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Plainview 'A'
10:18.06 20
2 Seminole High School Girls 'A'
10:48.04 16
3 Marlow 'A'
12:19.55 12
4 Plainview 'B'
12:42.44 8
5 Hilldale 'A'
12:55.47 4
6 Catoosa 'A'
13:12.39 2
Girls High Jump 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Johns, Nichelle
Blackwell
5-02.00 10
2 Grunewald, Madeline
Weatherford
5-00.00 8
3 Heaton, Lauren
Alva
4-10.00 6
4 Thompson, Chloe
Plainview
4-08.00 4
5 Grunewald, Jordan
Weatherford
4-06.00 1.50
5 Wittrock, Stevi
Kingfisher
4-06.00 1.50
Girls Pole Vault 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Nowell, Danielle
Plainview
11-06.00 10
2 Peoples, Kadie
Madill
10-00.00 8
3 Peck, Courtney
Marlow
9-00.00 6
4 Smith, Heather
Marlow
8-00.00 4
5 Danker, Kelsey
Harding
7-06.00 2
6 Perry, Samantha
Harding
7-00.00 1
Girls Long Jump 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Sides, Kristin
Weatherford
15-07.00 10
2 Thompson, Chloe
Plainview
14-05.50 8
3 Butts, Desirae
Kingfisher
14-05.00 6
4 Hornbeck, CJ
Plainview
14-03.50 4
5 Heaton, Lauren
Alva
14-00.00 2
6 Reeves, Haley
Plainview JV
13-07.50 1
Girls Triple Jump 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Thompson, Chloe
Plainview
27-05.50 10
2 Acota-Torres, Elise
Plainview JV
26-05.50 8
3 Reeves, Haley
Plainview JV
26-01.25 6
4 Widener, Taylor
Weatherford
25-10.50 4
5 Nickles, Ashley
Weatherford
25-04.00 2
6 Mayo, Jaci
Plainview JV
24-05.50 1
Girls Shot Put 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Hardin, Sarah
Cleveland
35-09.75 10
2 Nickles, Ashley
Weatherford
29-08.75 8
3 Holt, Lindsey
Shs Girls' Track
28-07.25 6
4 Vazquez, Amanda
Shs Girls' Track
26-08.00 4
5 Tuggle, Adrion
Okmulgee
26-06.75 2
6 Parker, Amy
Weatherford
24-03.00 1
Boys 55 Meter Dash 3A/4A
=========================================================================
Name
Year School
Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 James, Keene
John Marshall
6.81q
2 Huckabay, Brady
Perkins-Tryon
6.82q
3 Green, Ryan
Plainview
6.87q
4 Truelove, Daniel
Okmulgee
6.90q
5 Jackson, Miles
John Marshall
6.91q
6 Ousley, Austin
Hilldale
6.95q
7 Nicodin, Morgan
Hilldale
6.97q
8 Malone, Ricky
Clinton Red Torn
6.98q
Boys 55 Meter Dash 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Green, Ryan
Plainview
6.87 6.77 10
2 Huckabay, Brady
Perkins-Tryon 6.82
6.78 8
3 James, Keene
John Marshall 6.81
6.79 6
4 Nicodin, Morgan
Hilldale
6.97 6.85 4
5 Jackson, Miles
John Marshall 6.91
6.92 2
6 Truelove, Daniel
Okmulgee
6.90 6.93 1
7 Malone, Ricky
Clinton Red Torn 6.98
6.99
8 Ousley, Austin
Hilldale
6.95 7.05
Boys 400 Meter Run 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Payton, Tyler
Jay
53.44 10
2 Truelove, Daniel
Okmulgee
54.51 8
3 Cornell, Harrison
Weatherford
55.84 6
4 Green, William
John Marshall
55.91 4
5 James, Keene
John Marshall
56.11 2
6 Gill, Elijah
John Marshall
56.59 1
Boys 800 Meter Run 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Colbert, Caleb
Plainview
2:08.57 10
2 Payton, Tyler
Jay
2:11.75 8
3 Werther, Patrick
Catoosa
2:13.27 6
4 Green, William
John Marshall
2:21.75 4
5 Dennis, Dakota
Madill
2:22.86 2
6 Pittinger, Kyle
Catoosa
2:22.97 1
Boys 1600 Meter Run 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Leahey, Andrew
Plainview
5:01.63 10
2 McClain, RJ
Jay
5:06.54 8
3 Baker, Matt
Madill
5:10.38 6
4 Gonezals, Anthony
Anadarko
5:11.78 4
5 Curtis, Joel
Weatherford
5:17.42 2
6 Pittinger, Levi
Catoosa
5:18.57 1
Boys 3000 Meter Run 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Harwood, Wayne
Cleveland
10:23.73 10
2 Brewer, Josh
Okemah High Scho
10:29.39 8
3 Curtis, Joel
Weatherford
10:38.70 6
4 Defehr, Will
Weatherford
10:47.70 4
5 Hogshooter, Tyler
Jay
11:03.69 2
6 Mueggenborg, Kyle
Kingfisher
11:06.96 1
Boys 55 Meter Hurdles 3A/4A
=========================================================================
Name
Year School
Seed Prelims
=========================================================================
Preliminaries
1 Kirkendol, Cecil
Clinton Red Torn
8.33q
2 Weir, Garrett
Bristow
8.35q
3 Denson, Emmanuel
John Marshall
8.67q
4 Scott, Shontrell
Harding
9.09q
5 Clark, Dakota
Poteau
9.10q
6 McGlorie, Stefan
Okmulgee
9.30q
7 Adams, Sawyer
Weatherford
9.34q
8 Johnson, Wade
Jay
9.44q
Boys 55 Meter Hurdles 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 Weir, Garrett
Bristow
8.35 8.22 10
2 Kirkendol, Cecil
Clinton Red Torn 8.33
8.32 8
3 Clark, Dakota
Poteau
9.10 8.80 6
4 Denson, Emmanuel
John Marshall 8.67
8.84 4
5 McGlorie, Stefan
Okmulgee
9.30 9.30 2
6 Johnson, Wade
Jay
9.44 9.34 1
7 Adams, Sawyer
Weatherford
9.34 9.70
-- Scott, Shontrell
Harding
9.09 DQ
Boys 4x160 Meter Relay 3A/4A
================================================================================
School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Plainview 'A'
1:17.71 20
2 Weatherford 'A'
1:18.12 16
3 Hilldale 'A'
1:18.27 12
4 John Marshall 'A'
1:18.87 8
5 Northeast Academy 'A'
1:20.32 4
6 Jay 'A'
1:21.55 2
Boys 4x320 Meter Relay 3A/4A
================================================================================
School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Weatherford 'A'
2:46.69 20
2 John Marshall 'A'
2:48.80 16
3 Plainview 'A'
2:51.03 12
4 Jay 'A'
2:51.76 8
5 Okmulgee 'A'
2:56.04 4
6 Hilldale 'A'
2:58.22 2
Boys 4x800 Meter Relay 3A/4A
================================================================================
School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Plainview 'A'
9:21.06 20
2 Jay 'A'
9:33.49 16
3 Weatherford 'A'
9:43.79 12
4 Okemah High School 'A'
9:52.91 8
5 Poteau 'A'
10:24.90 4
Boys High Jump 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 McCullough, Ryan
Clinton Red Torn
6-00.00 10
2 Turner, James
Plainview
5-10.00 8
3 Fuller, Dustin
Weatherford
5-06.00 6
Boys Pole Vault 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Andrews, Matt
Inola
15-09.00 10
2 Cox, Michael
Okemah High Scho
12-00.00 8
3 Baker, Matt
Madill
11-06.00 6
4 Callihan, Tanner
Plainview
11-00.00 4
5 Webster, David
Harding
8-06.00 2
Boys Long Jump 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Weir, Garrett
Bristow
20-07.75 10
2 Turner, James
Plainview
19-11.25 8
3 Volino, Jordan
Plainview
19-08.50 6
4 Huckabay, Brady
Perkins-Tryon
19-04.00 4
5 Williams, Dave
Northeast Academ
18-11.00 2
6 Gill, Elijah
John Marshall
18-02.00 1
Boys Triple Jump 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Turner, James
Plainview
40-11.25 10
2 Weir, Garrett
Bristow
39-06.75 8
3 Volino, Jordan
Plainview
38-08.00 6
4 Huckabay, Brady
Perkins-Tryon
38-00.75 4
5 Barber, Jonathan
John Marshall
33-11.75 2
6 Brinkley, RJ
Weatherford
33-09.75 1
Boys Shot Put 3A/4A
================================================================================
Name
Year School
Seed Finals Points
================================================================================
1 Gibe, Micah
Jay
46-02.50 10
2 Webb, Clinton
Clinton Red Torn
46-02.00 8
3 Ray, Paul
Plainview
44-04.00 6
4 Hatcher, Jon
Okmulgee
43-02.50 4
5 Clark, Arthola
John Marshall
43-00.50 2
6 Goodson, Trey
Plainview
42-03.00 1