Licensed to: The ENDURO Group LLC
2017 Verdigris Valley High School Conference
Catoosa, OK
New Headline 2
04/24/2017 - 04/24/2017
Meet Scores
Meet Results
MALE TEAM SCORES 1 WAGONER WAGO 108.000 2 OOLOGAH-TALALA OOLO 94.000 3 CATOOSA CATO 86.000 4 JAY JAYH 83.000 5 FT GIBSON FTGI 63.000 6 HILLDALE HILL 55.000 7 VINITA VINI 49.000 8 INOLA INOL 38.000 9 SEQUOYAH-CLAREMORE SEQU 24.000 10 VERDIGRIS VERD 8.000 11 MIAMI MIAM 4.000 12 LOCUST GROVE LOCU 3.000 FEMALE TEAM SCORES 1 WAGONER WAGO 141.000 2 SEQUOYAH-CLAREMORE SEQU 121.000 3 VINITA VINI 112.000 4 FT GIBSON FTGI 96.000 5 MIAMI MIAM 45.000 6 JAY JAYH 40.000 7 CATOOSA CATO 25.000 8 OOLOGAH-TALALA OOLO 10.000 9 LOCUST GROVE LOCU 8.000 10 HILLDALE HILL 6.000 11 INOLA INOL 4.000
Event 1 GIRLS 4x100m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 WAGONER A
WAGONER
50.89
2 MIAMI A
MIAMI
51.26
3 FT GIBSON A
FT GIBSON
51.80
4 VINITA A
VINITA
52.11
5 SEQUOYAH-CLAREMORE A
SEQUOYAH-CLAREMORE
53.50
Event 2 BOYS 4x100m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 FT GIBSON A
FT GIBSON
44.16
2 WAGONER A
WAGONER
44.44
3 INOLA A
INOLA
44.49
4 HILLDALE A
HILLDALE
45.02
5 VINITA A
VINITA
45.41
6 CATOOSA A
CATOOSA
45.54
7 JAY A
JAY
47.79
Event 3 GIRLS 4x800m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 WAGONER A
WAGONER
10:16.67
2 SEQUOYAH-CLAREMORE A
SEQUOYAH-CLAREMORE
10:25.75
3 VINITA A
VINITA
10:42.96
4 MIAMI A
MIAMI
11:21.74
5 FT GIBSON A
FT GIBSON
11:39.27
6 LOCUST GROVE A
LOCUST GROVE
12:12.69
Event 4 BOYS 4x800m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 JAY A
JAY
8:41.67
2 CATOOSA A
CATOOSA
9:12.79
3 VINITA A
VINITA
9:14.42
4 HILLDALE A
HILLDALE
9:46.37
5 WAGONER A
WAGONER
10:30.63
Event 6 BOYS 110m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 MAYSON POWELL [414]
OOLOGAH-TALALA
15.63
2 MASON BABCOCK [436]
VINITA
16.19
3 JASON ANDERSON [280]
FT GIBSON
16.39
4 DAKODAH LEWIS [411]
OOLOGAH-TALALA
16.78
5 LOGAN WELTMER [486]
WAGONER
19.30
Event 7 GIRLS 100m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 DEZARIA PENNEY [257]
WAGONER
12.79
2 TELEXCIA TAYLOR [117]
FT GIBSON
13.00
3 EMIE HAILE [172]
MIAMI
13.12
4 ALIZE FARBES [250]
WAGONER
13.32
5 ALICIA MERCADO [209]
SEQUOYAH-CLAREMORE
13.44
6 LACI SUTTON [246]
VINITA
13.47
7 MAKYLA SMITH [259]
WAGONER
13.61
8 LIBBY HORTON [232]
VINITA
13.62
9 TAYLOR FARMER [203]
SEQUOYAH-CLAREMORE
13.66
10 SADDIE WILSON [216]
SEQUOYAH-CLAREMORE
13.70
11 MAKIYA REID [176]
MIAMI
13.85
12 JEMAMA STEWART [145]
INOLA
13.89
13 AVERY BENNETT [225]
VINITA
14.06
14 FREEDOM PITTS [115]
FT GIBSON
14.16
15 HAILEY BUNCE [167]
MIAMI
14.33
16 BAILEY BLACK [181]
OOLOGAH-TALALA
15.58
17 SERENDIPITY HOWE [111]
FT GIBSON
15.83
Event 9 BOYS 3200m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 JARRETT ELLIS [469]
WAGONER
10:23.11
2 CHANCE WAFFORD [291]
FT GIBSON
11:12.73
3 ETHAN THOMAS [415]
OOLOGAH-TALALA
11:32.76
4 JEFFREY ARP [261]
CATOOSA
11:32.97
5 FRANKLIN GREENWOOD [445]
VINITA
11:38.47
6 THERON TALLEY [372]
JAY
12:07.02
7 COREY COOK [438]
VINITA
12:36.83
8 LEWIS MOULTON [367]
JAY
12:38.81
9 JACOB CANTRELL [464]
WAGONER
12:45.91
10 CARLOS ESQUIVEL [266]
CATOOSA
13:01.97
11 GABE ALLEN [435]
VINITA
14:52.50
Event 10 GIRLS 3200m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 TORI WOOD [218]
SEQUOYAH-CLAREMORE
13:17.22
2 AUDRA ALEXANDER [222]
VINITA
13:37.91
3 MADISON CARLTON [125]
HILLDALE
13:49.11
4 HALLIE REED [242]
VINITA
14:27.30
5 JACKLYN DUNCAN [152]
JAY
14:34.55
6 KYLEE SIMMONS [244]
VINITA
15:16.88
7 JULIE SNEARLY [179]
MIAMI
15:17.25
Event 11 GIRLS 4x200m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 FT GIBSON A
FT GIBSON
1:48.45
2 WAGONER A
WAGONER
1:48.59
3 VINITA A
VINITA
1:50.24
4 SEQUOYAH-CLAREMORE A
SEQUOYAH-CLAREMORE
1:50.95
Event 12 BOYS 4x200m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 FT GIBSON A
FT GIBSON
1:33.24
2 WAGONER A
WAGONER
1:33.52
3 HILLDALE A
HILLDALE
1:34.19
4 INOLA A
INOLA
1:34.74
5 VINITA A
VINITA
1:35.85
6 CATOOSA A
CATOOSA
1:38.02
7 JAY A
JAY
1:41.09
MIAMI A
MIAMI
NT
Event 13 GIRLS 800m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 BRITTANY REECE [155]
JAY
2:25.54
2 CASSIDY RUMSEY [213]
SEQUOYAH-CLAREMORE
2:27.53
3 TORI WOOD [218]
SEQUOYAH-CLAREMORE
2:27.80
4 JAYLA KOSMATIN [253]
WAGONER
2:27.91
5 KAITLIN BENGE [224]
VINITA
2:40.04
6 CALLIE CALLIHAN [149]
JAY
2:41.51
7 SANDRA MARTINEZ [103]
CATOOSA
2:41.88
8 CARLEE SMITH [116]
FT GIBSON
2:55.09
Event 14 BOYS 800m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 DILLON PHILLIPS [275]
CATOOSA
1:58.40
2 CHASE BROCK [353]
JAY
2:01.51
3 ETHEN ADAMS [401]
OOLOGAH-TALALA
2:04.94
4 GREYSON MCGRAW [431]
VERDIGRIS
2:09.40
5 KYLE SCHNARS [278]
CATOOSA
2:13.37
6 KHALIL SUNDAY [457]
VINITA
2:22.58
7 JAEDON LAMBERT [450]
VINITA
2:24.01
8 SPENCER MORELAND [424]
SEQUOYAH-CLAREMORE
2:24.31
9 BRETT SAN MIGUEL [390]
LOCUST GROVE
2:25.76
10 BRADON SWISHER [426]
SEQUOYAH-CLAREMORE
2:26.45
11 JOEY HOLESTINE [327]
INOLA
2:33.41
Event 15 GIRLS 400m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 CASSIDY RUMSEY [213]
SEQUOYAH-CLAREMORE
59.66
2 LIZZIE SHEPHARD [243]
VINITA
1:00.16
3 BRITTANY REECE [155]
JAY
1:01.10
4 ASHLEY ADAIR [248]
WAGONER
1:01.65
5 ZOEY WHITELEY [121]
FT GIBSON
1:03.23
6 KAITLIN BENGE [224]
VINITA
1:04.38
7 GRACE BURGET [227]
VINITA
1:04.73
8 LEAH EVANS [170]
MIAMI
1:06.22
9 FREEDOM PITTS [115]
FT GIBSON
1:10.23
10 PAOLA GONZALEZ [171]
MIAMI
1:10.99
11 MAKYLA SMITH [259]
WAGONER
1:12.71
12 MYA PICKUP [154]
JAY
1:13.65
13 EMILY MORRIS [256]
WAGONER
1:14.40
14 BAILEY LONDON [114]
FT GIBSON
1:16.31
15 CHRISTINA GONZALEZ [100]
CATOOSA
1:16.45
Event 16 BOYS 400m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 DILLON PHILLIPS [275]
CATOOSA
50.16
2 TRE MITCHELL [312]
HILLDALE
52.51
3 ASHTON BARTHOLOMEW [462]
WAGONER
53.45
4 ISIAH ROSS [432]
VERDIGRIS
55.18
5 DAYLON SIMPSON [370]
JAY
56.03
6 DARREN HASH [472]
WAGONER
56.18
7 JADEN SHOTPOUCH [369]
JAY
56.87
8 DANIEL KELLY [332]
INOLA
58.52
9 KHALIL SUNDAY [457]
VINITA
58.72
10 JAEDON LAMBERT [450]
VINITA
59.20
11 PATRICK CURLEY [468]
WAGONER
59.93
12 ELLIOTT KEENE [449]
VINITA
1:00.34
13 LEWIS WHIPPLE [320]
HILLDALE
1:01.14
14 JASON ROWAN [345]
INOLA
1:02.70
15 BRANDON COCHRAN [297]
HILLDALE
1:04.06
16 ELI KREEGER [398]
MIAMI
1:06.36
17 LESLIE GASKINS [408]
OOLOGAH-TALALA
1:10.71
18 ZACH KINNEY [284]
FT GIBSON
1:11.48
Event 17 GIRLS 300m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 LIBBY HORTON [232]
VINITA
48.37
2 KARLYE WAGNER [215]
SEQUOYAH-CLAREMORE
49.12
3 ALICIA MERCADO [209]
SEQUOYAH-CLAREMORE
50.49
4 SHAMERIA VIRGIL [260]
WAGONER
51.96
5 DANI TICE [118]
FT GIBSON
52.64
6 AVERY BENNETT [225]
VINITA
53.47
7 SOPHIE MCCALL [208]
SEQUOYAH-CLAREMORE
54.81
8 KYLA ROGERS [156]
JAY
55.38
9 ZOE MOORMAN [239]
VINITA
57.01
10 ANNA CHRISTIE [108]
FT GIBSON
57.71
Event 18 BOYS 300m Hurdles
NAME
GR
TEAM
TIME
1 MAYSON POWELL [414]
OOLOGAH-TALALA
43.31
2 COLTON OLIVER [338]
INOLA
43.32
3 LOGAN WELTMER [486]
WAGONER
44.17
4 KYLE DAVIS [442]
VINITA
44.31
5 JASON ANDERSON [280]
FT GIBSON
44.37
6 MASON BABCOCK [436]
VINITA
44.79
7 CAMERON DREW [300]
HILLDALE
46.78
8 DAKODAH LEWIS [411]
OOLOGAH-TALALA
46.96
9 JERRAS PRESSON [276]
CATOOSA
47.08
10 KADEN KERR [308]
HILLDALE
50.13
11 DALTON MCGARRAH [337]
INOLA
51.75
Event 19 GIRLS 200m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 EMIE HAILE [172]
MIAMI
27.53
2 SHAYONA MCNACK [255]
WAGONER
27.87
3 ASHTON WOOD [217]
SEQUOYAH-CLAREMORE
28.15
4 SIERRA BURKE [249]
WAGONER
28.28
5 LIBBY HORTON [232]
VINITA
28.42
6 MAKIYA REID [176]
MIAMI
29.18
7 TAYGEN SCRIVNER [214]
SEQUOYAH-CLAREMORE
29.58
8 JEMAMA STEWART [145]
INOLA
29.82
9 SADDIE WILSON [216]
SEQUOYAH-CLAREMORE
29.84
10 CHARITY NASH [240]
VINITA
29.98
11 ASHLEY PESTER [196]
OOLOGAH-TALALA
30.01
12 BRITTNEY WALKER [247]
VINITA
30.31
13 MAKYLA SMITH [259]
WAGONER
30.34
14 FREEDOM PITTS [115]
FT GIBSON
30.50
15 HAILEY BUNCE [167]
MIAMI
30.78
16 HALLEY GILMORE [137]
INOLA
31.25
17 SERENDIPITY HOWE [111]
FT GIBSON
34.63
Event 20 BOYS 200m Dash
NAME
GR
TEAM
TIME
1 DANIEL COWAN [422]
SEQUOYAH-CLAREMORE
22.15
2 WYATT OLIVER [340]
INOLA
22.87
3 DEVIN HEMBRY [306]
HILLDALE
23.18
4 MASON HASSELL [423]
SEQUOYAH-CLAREMORE
23.34
5 DALTON TANNER [373]
JAY
23.43
6 KONNOR CULVER [358]
JAY
23.81
7 ISIAH ROSS [432]
VERDIGRIS
23.82
8 SETH NICHOLS [481]
WAGONER
23.83
9 TRAE DAVISON [298]
HILLDALE
24.13
10 ALEX KAUFFMAN [448]
VINITA
24.33
11 MATT STEWART [347]
INOLA
24.46
12 TYLER GRAY [396]
MIAMI
24.73
13 TRYSTAN DAUGHTRY [406]
OOLOGAH-TALALA
24.87
14 TANNER MADISON [271]
CATOOSA
25.27
15 LAKOTA NICHOLS [399]
MIAMI
25.64
16 TYLER BATTIEST [352]
JAY
25.72
17 JACOB OLIVER [339]
INOLA
25.93
18 MASON BABCOCK [436]
VINITA
26.03
19 PATRICK CURLEY [468]
WAGONER
26.08
20 JAMIE MILES [478]
WAGONER
26.26
21 TREVOR BUNCE [394]
MIAMI
27.12
22 BAILEY ALLEN [351]
JAY
27.41
23 BRANDON COCHRAN [297]
HILLDALE
27.44
24 CHARLES BOOTH [393]
MIAMI
29.13
Event 21 GIRLS 1600m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 ARIZONA HUMMINGBIRD [252]
WAGONER
5:32.16
2 BRITTANY REECE [155]
JAY
5:41.17
3 TORI WOOD [218]
SEQUOYAH-CLAREMORE
5:55.06
4 AUDRA ALEXANDER [222]
VINITA
6:06.01
5 KAITLYN GREER [251]
WAGONER
6:08.42
6 JAYLA KOSMATIN [253]
WAGONER
6:11.84
7 MADISON CARLTON [125]
HILLDALE
6:27.81
8 HALLIE REED [242]
VINITA
6:34.90
9 SANDRA MARTINEZ [103]
CATOOSA
6:36.15
10 KATIE EVANS [219]
VERDIGRIS
6:36.92
Event 22 BOYS 1600m Run
NAME
GR
TEAM
TIME
1 CHASE BROCK [353]
JAY
4:43.22
2 JARRETT ELLIS [469]
WAGONER
4:43.96
3 CHANCE WAFFORD [291]
FT GIBSON
5:12.35
4 BRANDON KERR [270]
CATOOSA
5:18.55
5 ETHAN THOMAS [415]
OOLOGAH-TALALA
5:22.67
6 FRANKLIN GREENWOOD [445]
VINITA
5:23.00
7 JACOB CANTRELL [464]
WAGONER
5:23.33
8 THERON TALLEY [372]
JAY
5:26.24
Event 23 GIRLS 4x400m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 VINITA A
VINITA
4:08.70
2 FT GIBSON A
FT GIBSON
4:11.50
3 SEQUOYAH-CLAREMORE A
SEQUOYAH-CLAREMORE
4:12.63
4 WAGONER A
WAGONER
4:17.24
5 MIAMI A
MIAMI
4:40.82
Event 24 BOYS 4x400m Relay
NAME
TEAM
TIME
1 CATOOSA A
CATOOSA
3:34.19
2 JAY A
JAY
3:38.22
3 WAGONER A
WAGONER
3:39.17
4 VINITA A
VINITA
3:41.29
5 HILLDALE A
HILLDALE
3:57.56
Event 25 GIRLS High Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 BRITTANY REECE [155]
JAY
5'04.00"
2 TAYGEN SCRIVNER [214]
SEQUOYAH-CLAREMORE
5'02.00"
3 KAITLIN BENGE [224]
VINITA
5'00.00"
4 AERIANA RODRIGUEZ [143]
INOLA
4'06.00"
Event 26 BOYS High Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 ASHTON BARTHOLOMEW [462]
WAGONER
6'06.00"
2 TY DIXON [407]
OOLOGAH-TALALA
6'06.00"
3 TYLER BATTIEST [352]
JAY
6'04.00"
4 ETHEN ADAMS [401]
OOLOGAH-TALALA
6'04.00"
5 CURTIS REED [343]
INOLA
6'02.00"
6 JALEN ALLEN [377]
LOCUST GROVE
5'06.00"
Event 27 GIRLS Pole Vault
NAME
GR
TEAM
MARK
1 EMMA GILL [186]
OOLOGAH-TALALA
8'00.00"
2 LONDON HECK [101]
CATOOSA
7'06.00"
3 CALEY GREGORY [230]
VINITA
6'06.00"
3 KATHRYNE PARRISH [105]
CATOOSA
6'06.00"
4 SKYLAR PEASTER [106]
CATOOSA
6'06.00"
Event 28 BOYS Pole Vault
NAME
GR
TEAM
MARK
1 BRYSON LONG [412]
OOLOGAH-TALALA
13'00.00"
2 KAI FAULKNER [267]
CATOOSA
12'06.00"
3 JERRAS PRESSON [276]
CATOOSA
12'00.00"
4 CLINT WALKER [459]
VINITA
9'00.00"
5 SEAN WHISTANCE [279]
CATOOSA
9'00.00"
6 GARRETT BLAIR [463]
WAGONER
8'00.00"
Event 29 GIRLS Long Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 ZOEY WHITELEY [121]
FT GIBSON
16'03.25"
2 ALEXIS WRIGHT [123]
FT GIBSON
15'06.25"
3 MONTANA DUMAS [202]
SEQUOYAH-CLAREMORE
15'05.25"
4 SHAYONA MCNACK [255]
WAGONER
15'01.00"
5 ALIZE FARBES [250]
WAGONER
15'01.00"
6 SOPHIE MCCALL [208]
SEQUOYAH-CLAREMORE
13'11.25"
Event 30 BOYS Long Jump
NAME
GR
TEAM
MARK
1 CHANCE WALSTROM [419]
OOLOGAH-TALALA
21'05.50"
2 TRE MITCHELL [312]
HILLDALE
20'07.50"
3 NATHAN STRITZKE [425]
SEQUOYAH-CLAREMORE
20'04.75"
4 DAVID HUNNELL [410]
OOLOGAH-TALALA
20'01.00"
5 ERIC FARBES [470]
WAGONER
19'11.25"
6 KONNOR CULVER [358]
JAY
18'11.50"
Event 31 GIRLS Discus Throw
NAME
GR
TEAM
MARK
1 DASANI LYDAY [254]
WAGONER
117'06.00"
2 ADDISON NELSON [104]
CATOOSA
114'07.00"
3 LINDSEY KEENER [163]
LOCUST GROVE
110'08.00"
4 DANIELLE JOHNSON [112]
FT GIBSON
95'08.00"
5 MEAGAN BENHAM [107]
FT GIBSON
91'05.00"
6 BAILEE BISHOP [147]
JAY
90'09.00"
Event 32 BOYS Discus Throw
NAME
GR
TEAM
MARK
1 CASEY BASE [402]
OOLOGAH-TALALA
192'00.00"
2 JOHN CULVER [357]
JAY
139'06.00"
3 COREY MORMAN [480]
WAGONER
132'04.00"
4 NATHAN WELLS [427]
SEQUOYAH-CLAREMORE
120'00.00"
5 MATT MONROE [386]
LOCUST GROVE
110'08.50"
6 LANE MILLER [311]
HILLDALE
110'00.00"
Event 33 GIRLS Shot Put
NAME
GR
TEAM
MARK
1 DASANI LYDAY [254]
WAGONER
36'04.50"
2 DANIELLE JOHNSON [112]
FT GIBSON
31'07.50"
3 JASMIN DAGGS [228]
VINITA
30'04.25"
4 MIKELA CAMPOS [200]
SEQUOYAH-CLAREMORE
30'03.75"
5 KHAILA CHARQUENO [150]
JAY
30'03.00"
6 GRACE BURGET [227]
VINITA
29'07.75"
Event 34 BOYS Shot Put
NAME
GR
TEAM
MARK
1 CASEY BASE [402]
OOLOGAH-TALALA
52'06.50"
2 JOHN CULVER [357]
JAY
52'05.75"
3 COREY MORMAN [480]
WAGONER
50'05.50"
4 DANIEL ALLEN [391]
MIAMI
48'09.00"
5 COLTON CLEVELAND [466]
WAGONER
44'05.75"
6 MICHAEL ROSALES [289]
FT GIBSON
44'00.00"