2021

 

OUTDOOR TRACK and FIELD

 

CALENDAR

 

High School

March
2   Edmond North   (9)   (4 Spots Left)   Results
5   Bartlesville   (Meet Filled) Information Results
    Deer Creek, Edmond   (Meet Filled) Information Results
    Norman   (JV) Information  
6   Altus   (4A-Below) Information Results
    Mustang   (Meet Filled) Information Results
    Putnam City West   (Meet Filled) Information Results
    Holland Hall   Results
8   Bethany   (Meet Filled) Information Results
9   Velma-Alma   (9) Information Results
    Maysville Information  
10   Edmond Santa Fe   (Meet Filled) Information Results
    Moore   (Meet Filled) Information Results
11   Clinton   (10 Team Limit) Information Results
    Velma-Alma   (3A-Below) Information Results
    Putnam City   (Meet Filled) Information Results
    Bishop McGuinness   (Meet Filled) Information Results
    Tulsa Union   Results
12   Cherokee   (4A-Below) Information Results
    Glenpool   (Meet Filled) Information Results
13        
19   Broken Arrow   Results
23   Fairview   POSTPONED to 4-06 Information  
    Dewey   (4A-Below) Information Results
25   Alex   (8 Man FB Schools) Information Results
    Cache   (A-3A/4A-6A) Information Results
    Wilburton   (8 Team Limit) Information Results
26   Okmulgee Information Results
    Madill Information Results
    Pauls Valley Information Results
    Covington-Douglas   (2A-Below) Information Results
    Edmond North   Results
    Choctaw   (Meet Filled) Information Results
    Prague   (3A-Below) Information Results
    Stratford   (3A-Below) Information  
    Wagoner   (15 Team Limit) Information Results
    Muskogee Information Results
    Henryetta Information Results
    Boise City Information Results
    Hinton   (HS/JH)   (Meet Filled) Information Results
27   Stroud   (4A-Below) Information Results
    Bethany   (5A-Below) Information Results
    Thomas   (Meet Filled) Information Results
    Oologah   (15 Team Limit) Information Results
30   Marietta Information Results
    Purcell   (4A-Below)   (Meet Filled) Information Results
    Heavener Information Results
    Cherokee Strip Conference, Cherokee Information Results
31   Edmond Memorial   (9/JV)   (Meet Filled) Information Results
April
1   Alex Information Results
    Cushing Information Results
    Sweetwater   (Meet Filled) Information Results
    Pawhuska   (Meet Filled) Information Results
    Piedmont Information Results
    Chisholm   (9) Information Results
    Bishop Kelley   Results
2   Watonga   (4A-Below) Information Results
    Okemah Information Results
    Altus Information Results
    Tahlequah Information Results
    Elgin   (HS/9) Information Results
    Catoosa   (Meet Filled) Information Results
    Kingston Information Results
    Southmoore   (Meet Filled)   Results
    Coweta   (Meet Filled) Information Results
    Foyil   (2A-Below) Information  
    Hooker   Results
3   Broken Arrow Information Results
6   Oklahoma Baptist University   (Meet Filled) Information Results
    Dickson Information Results
    Miami   (4A/5A) Information Results
    Warner Information Results
    Caddo County, Hinton Information  
    Fairview   Rescheduled from 3-23 Information Results
8   Bridge Creek Information Results
    Miami   (3A-Below) Information Results
    Central Oklahoma Athletic Conference, Yukon   Results
    Elk City Information Results
8-9   North Rock Creek   (3A-Below) Information Results
9   Plainview Information Results
    Owasso   Results
    Waurika   (8 Man Football Schools Only) Information Results
    Duncan Information Results
    Okeene   (3A-Below) Information Results
    Kellyville   (4A-Below) Information Results
    Hilldale Information Results
    Carl Albert   (Meet Filled) Information Results
    Beaver Information Results
    Medford   (3A-Below) Information Results
    Henryetta   (Meet Filled) Information Results
    Collinsville   Moved to 4-23 Information  
    Sulphur   (HS/9)   (4A-Below) Information Results
10   Hobart Information Results
    Vinita   (HS/9) Information Results
    Kingfisher Information Results
12   Bristow   (9)   (12 Team Limit) Information  
13   Dickson   (Meet Filled) Information Results
    Lindsay Information Results
    Cherokee   (Open to All Classes) Information Results
    Pryor   (5A-Below)   (Meet Filled) Information Results
    Ponca City  (5A-6A/4A-Below)   (12 Team Limit) Information  
15   Ringwood   (8 Man Schools Only) Information Results
    Chelsea   (3A-Below) Information Results
    Wynnewood Information  
16   Chisholm   Moved to 4-19    
    Healdton   Moved to 4-20   (Meet Filled) Information  
    Atoka Information  
    Ada   Moved to 4-19 Information  
    Yukon   (Meet Filled) Information  
    Tulsa B.T. Washington   CANCELLED Information  
    Thomas   (4A-Below)   Moved to 4-19 Information  
    Chandler   (4A-Below)   (12 Team Limit)   Moved to 4-19 Information Events
    Inola   (4A-Below)   CANCELLED Information  
    Checotah   Moved to 4-20 Information  
    Skiatook   (5A-Below)   (Meet Filled)   Moved to 4-19 Information  
    Laverne Information  
    Lawton   Moved to 4-23    
17   Marlow   (4A-Below)   (Meet Filled)   CANCELLED Information  
    Bristow   (5A-Below)   (12 Team Limit) Information  
    Norman   (Meet Filled)    
19   Chisholm Information  
20   Deer Creek-Lamont   (A/2A)   (Meet Filled) Information  
    Canadian Valley Conference, Paul Valley Information  
    Western Conference, Elk City Information  
    Chelsea   (10 Team Limit) Information  
    Weleetka/Wetumka @ Okemah  (3A-Below) Information  
    MMSAC, Choctaw Information  
    Healdton   Moved from 4-16   (Meet Filled) Information  
21   Edmond Memorial   (Meet Filled) Information  
22   Broken Bow Information  
    Newkirk   (14 Team Limit) Information  
    Vinita   (Date Change) Information  
23   Healdton   (9) Information  
    Ardmore   (Meet Filled) Information  
    Davis Information  
    Watonga   (Meet Filled) Information  
    Tecumseh   (HS/9) Information  
    Turpin Information  
    Konawa   (3A-Below)   (20 Team Limit) Information  
    Collinsville Information  
    Lawton   Moved from 4-16 Information  
24   Waurika Information  
    Luther   (4A-Below)   (Meet Filled) Information  
    Ringwood   (2A-Below) Information  
    Bishop McGuinness   (Meet Filled) Information  
26   Covington-Douglas   (2A-Below) Information  
         
27   Chisholm   (Field Only) Information  
    Velma-Alma Information  
28   Mustang   (JV/9)   (10 Team Limit)   (All Relays Meet) Information  
30   Duncan Information  
         
         
  REGIONAL   3A   1A  
    Class 3A:   Chisholm
                   Checotah
                   Atoka
                   Plainview
    Class 1A:   Cherokee
                   Alex
                   Okemah
                   Madill
May        
1 REGIONAL  4A   2A
    Class 4A:    Madill
                    Checotah
                    Plainview
                    Vinita
    Class 2A:    Alex
                    Atoka
                    Okemah
                    Stroud
     
    Deer Creek, Edmond Mile Night Information  
     
7 STATE   3A   Catoosa
  REGIONAL  5A

Class 5A:    Ardmore
                    Altus
                    Collinsville
                    Tahlequah

8 STATE   4A   Catoosa
                2A   Ardmore
                1A   Cherokee
  REGIONAL  6A

Classes 6A:    Ponca City
                        Moore
                        Norman
                        Sapulpa

15 STATE   5A   Ardmore
  STATE   6A   Edmond Santa Fe
     
18  
   
         
         

June

         
         
         
         
         

If your meet is not listed, please send information to otca.ohstrack@gmail.com

Junior High / Middle School

March

2   Elgin   (7/9) Information Results
    Edmond North   (9)   (4 Spots Left)   Results
9   Tahlequah   (7/8/9) Information Results
    Velma-Alma   (7/9) Information Results
    Putnam City West   (7/8)   (Meet Filled) Information Results
    Caney Valley   (7-8)   (3A-Below)   (12 Team Limit) Information  
11   Fairview   (6/7-8) Information Results
    Duncan Information Results
    Clinton   (10 Team Limit)   (7/8) Information Results
    Maysville   (7/9) Information  
12   Maysville   (5/6) Information  
22   Covington-Douglas   (2A-Below)   (7-8)   MOVED to 3-25 Information Results
23   Cache   (7/9) Information Results
    Prague   (3A-Below) Information Results
    Broken Bow Information  
    Wynnewood   (7-9) Information  
    Tulsa Union   Results
24   Tahlequah   (5/6) Information  
    Elgin   (5/6) Information Results
    Covington-Douglas   (2A-Below)   (5-6) Information Results
25   Alex   (8 Man FB Schools) Information Results
    Madill   (6/7/8) Information  
    Purcell   (4A-Below)   (7/8)   (Meet Filled) Information  
    Bristow   (7/8)   (12 Team Limit) Information Results
    Stratford   (7/9) Information  
    Adair   (7/8)   MOVED to 3-26 Information  
    Bethany   (7/8)   (Meet Filled) Information  
    Wagoner   (7/8)   (5A-Below)   MOVED to 4-19 Information  
    Hinton   (5/6) Information  
    Glenpool   (7/8)   (Meet Filled) Information Results
26   Dewey   (4A-Below)   (7/8) Information  
    Luther   (4A-Below)   (7/8) Information  
    Hinton   (Meet Filled) Information  
27   Norman   (7/8)   (Meet Filled) Information Results
    Pauls Valley   (7/8) Information Results
    Thomas   (7-8)   (10 Team Limit) Information Results
    Oologah   (7/8)   (15 Team Limit) Information Results
29   Plainview   (5/6) Information  
    Waurika   (5/6)    
    Sweetwater   (5-6/7-8)   (Meet Filled) Information Results
    Checotah   (7/8) Information Results
    Waurika   (5/6) Information  
30   Okemah   (7/8) Information  
    Cushing   (4A-Below) Information  
    Pawhuska   (7/8)   (Meet Filled) Information Results
    Claremore Sequoyah  (7/8)  (4A-Below  (15 Team Limit) Information  
    Henryetta   (7/8) Information  
    Cherokee Strip Conference, Cherokee Information Results
    Broken Arrow   Results
31   Velma-Alma   (5/6) Information  
    Edmond Memorial   (9)   (Meet Filled) Information Results
    Putnam City   (7/8)   (Meet Filled) Information Results

April

1   Alex Information Results
    Marietta   (7/8) Information Results
    Coweta   (7/8)   (10 Team Limit)   (5A-Below) Information Results
    Yukon   (7/8)   (Meet Filled) Information Results
    Heavener   (7-8/9) Information  
    Ft. Gibson   (7/8) Information  
    Chisholm   (7/9) Information Results
2   Elgin   (9) Information Results
    Okmulgee   (7/8) Information Results
    Seminole   (7/8)   (Meet Filled) Information  
    Waurika   (7/9) Information  
    Hobart   (7-8) Information Results
3        
5   Dickson   (6/7/8) Information Results
    Catoosa   (7/8) Information Results
    Okeene   (3A-Below) Information Results
    Bishop McGuinness   (7/8)   (Meet Filled) Information Results
    Vinita   (7/8) Information Results
    Warner   (7/8) Information  
    Boise City Information  
    Ada   (5/6) Information  
    North Rock Creek   (3A-Below)   (7/8) Information  
6   Altus   (7/8) Information Results
    Kellyville   (7/8) Information Results
    Bridge Creek   (7/8)   (Meet Filled) Information Results
    Chelsea   (7/8) Information  
    Wilburton   (Meet Filled) Information  
    Davis   (5/6) Information  
    Caddo County, Hinton Information  
    Beaver   (5-8) Information Results
    Newkirk   (14 Team Limit)   CANCELLED Information  
    Konawa   (3A-Below)   (20 Team Limit) Information  
    Owasso   Results
7   Chisholm   (5/6) Information Results
    Healdton   (5/6) Information Results
    Lindsay   (5/6) Information  
8   Plainview   (7/8) Information Results
    Ringwood   (2A-Below)   (7/8) Information Results
    Davis   (7/8) Information  
    Pryor   (7/8)   (5A-Below) Information Results
    Collinsville   (7/8) Information Results
    Pawnee   (5/6) Information  
9   Waurika   (9) (8 Man Football Schools Only)   Results
    Henryetta   (7/8)   (Meet Filled) Information  
    Sulphur   (9)   (4A-Below) Information Results
    Pawnee   (7/8) Information  
10   Bethany   (7/8)   (Meet Filled) Information  
    Vinita   (9) Information Results
    Piedmont   (7/8) Information Results
12   Luther   (5-6) Information  
    Hilldale   (7/8) Information  
    Miami   (7/8)   (5A-Below) Information  
    Bristow   (9)   (12 Team Limit) Information  
    Kingfisher Information  
    Stratford   (5/6) Information  
    Medford   (7/8)   (3A-Below) Information Results
    Laverne   (5-6/7-8) Information Results
    Warner   (4/5/6) Information  
    Watonga   (6/8)   CANCELLED Information  
13   Thomas   (7-8)   (4A-Below) Information Results
    Inola   (7/8) Information  
    Sperry   (4A-Below) Information  
    Choctaw   (7/8)   (Meet Filled) Information Results
    Jenks   Results
14   Inola   (5/6) Information  
    Hobart   (5/6)   CANCELLED Information  
15   Alex   (4/5/6) Information  
    Ada   (7/8) Information  
    Atoka   (6/7/8) Information  
    Lindsay   (7/9) Information  
    Anadarko   (7/9) Information  
16   Chandler   (4A-Below)   (12 Team Limit) Information Events
    Skiatook   (7/8)   (5A-Below)   (Meet Filled)   Moved to 4-19 Information  
17   Mustang   (7/8)   (10 Team Limit) Information  
    Clinton   (7/8) Information  
    Marlow   (Meet Filled) Information  
    Cherokee   (7-8)   (5-6)   (5A-Below) Information  
    Mounds   (7/8)   (3A-Below)   (16 Team Limit) Information  
19   Canadian Valley Conference, Paul Valley Information  
    Turpin   (5-6/7-8) Information  
    North Rock Creek   (5/6)   CANCELLED Information  
    Wagoner   (7/8)   (5A-Below)   MOVED from 3-25 Information  
20   Deer Creek-Lamont   (A/2A)   (Meet Filled)   (7/8) Information  
    Western Conference, Elk City Information  
    Chelsea   (10 Team Limit) Information  
    Cleveland   (7/8)   (Meet Filled) Information  
    Tecumseh   (7/8) Information  
21   Deer Creek-Lamont   (A/2A)  (5/6) Information  
    Weleetka/Wetumka @ Okemah  (7/8)   (3A-Below) Information  
22   Stroud   (4A-Below)   (7/8) Information  
23   Healdton   (9/7) Information  
    Watonga   (Meet Filled) Information  
    Tecumseh   (9) Information  
26   Kingston   (6/7/8) Information  
27   Thomas   (5/6)   (6 Team Limit) Information  
28   Covington-Douglas   (2A-Below)   (5-6) Information  
    Mustang   (JV/9)   (10 Team Limit) Information  
         

May

4   Alex   (4/5/6) Information  
    Ringwood   (2A-Below)   (5/6) Information  
12   Clinton   (5/6) Information  
         

June